У Житомирській області 5 з 6 окружних виборчих комісій 22 липня продовжують приймати виборчу документацію від дільничних виборчих комісій. У приміщенні ОВК, на вулиці, в автомобілі масово переписують протоколи. Комісії приїхали з печатками, а в ОВК №65 (м. Новоград-Волинський) двічі викликали швидку. Лише у  ОВК №62 (м. Житомир), станом на 15.00 год прийняли документи від всіх дільниць.

Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

«Тут у приміщенні ОВК дуже спекотно, кондиціонерів і вентиляції немає, людей багато. Члену комісії стало погано і він знепритомнів. Медичної допомоги на місці не було, швидку чекали хвилин 25, якщо не більше. У людей була паніка. Хтось з членів ОВК спробував допомогти. Взагалі на ОВК дуже довго триває процес прийому документації від дільниць, майже по півтори години чекають. То комп'ютер не працює, то хтось без черги проходить. Між членами ДВК почалася штовханина, обурені люди почали сваритися з членами ОВК. Викликали поліцію, правоохоронці заспокоювали. Зараз дуже велика черга», – розповіла спостерігач ОПОРИ, яка перебуває в ОВК №65 (м. Новоград-Волинський)

Також спостерігач зазначила, що у приміщенні масово переписували протоколи. 

«Я за ними бігала, робила зауваження, вони з першого на другий, з другого на третій поверхи втікали і переписували», – зазначила вона. 

У ОВК №67 (м. Чуднів) члени ДВК приїхали з печатками, у приміщенні на підвіконні, в залі і коридорах переписували протоколи. 

«Комісії ставили печатки в протоколах прямо у приміщенні ОВК. Прямо на столі, де сидять члени комісії», – розповіла спостерігачка ОПОРИ.

У ОВК №66 (м. Малин) утворилася велика черга з членів ДВК. Також біля приміщення ОВК спостерігач ОПОРИ зафіксував, як члени ДВК переписували протоколи в автомобілі. Після зауважень спостерігача документи ховали і поїхали.

Відповідно до частини 7 статті 91 Закону України «Про вибори народних депутатів»: забороняється заповнення протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі олівцем, а також внесення до них без відповідного рішення дільничної виборчої комісії будь-яких виправлень.

Відповідно до ч. 2 ст. 158 Кримінального кодексу України підробка або незаконне виготовлення, використання або зберігання незаконно виготовлених чи підроблених виборчих документів (виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, про підсумки голосування на виборах чи референдумі, про результати виборів або референдуму та інших документів, які відповідно до законодавства відносяться до виборчих документів) - караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.

 

Як повідомляла ОПОРА, на Житомирщині члени дільничних комісій виправляють дані протоколу в приміщенні ОВК.  У Житомирі голова ДВК, застосувавши фізичну силу, забороняв спостерігачці ОПОРИ знімати. У Коростишеві спостерігачу ОПОРИ забороняли фотографувати на дільниці і хотіли вигнати з приміщення. У Бердичеві члени ДВК до завершення голосування вже підписали порожній протокол, також члени ДВК забороняли спостерігачу ОПОРИ фіксувати процес підрахунку голосів на відео.  У Коростені на дільницях затримали 4 журналістів, у поліції кажуть: ймовірно посвідчення підроблені. У Житомирській області на дільницях виборці голосують без паспортів, 5 ДВК не вели протокол ранкового засідання, на дільниці №180448 (ОВО №66) виборці порушили таємницю голосування. На дільницях у всіх округах спостерігачі ОПОРИ  фіксують нестачу скриньок та кабінок для голосування.

 

За коментарями звертайтеся:

Тарас Чмут, координатор спостереження ОПОРИ за виборами в Житомирській області

тел.: +38098-829-62-64

email: t.chmut.opora@gmail.com

 

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)