На Волині спостерігачі ОПОРИ виявили агітаційні матеріали на 4 зупинках громадського транспорту, у тому числі 2 факти агітації без вихідних даних. Окрім того, не містила відповідних реквізитів агітація, яку розмістили на металевій конструкції у селі Підгайці Луцького району. Спостерігачі звернулися до поліції із проханням з’ясувати законність матеріалів та подали 4 заяви.

Зокрема, 18 жовтня у місті Володимир-Волинський на зупинці громадського транспорту спостерігач виявив розклеєні листівки без вихідних даних на користь партії «Опозиційна платформа – За життя» та кандидатів від партії. Одна із листівок містила інформацію про номер партії на виборах Володимир-Волинської міської та Волинської обласної рад, інша ж інформувала  про номер кандидата у депутати Волиньради від партії Руслана Мороза та про кандидатів до Володимир-Волинської міської ради.

17 жовтня у селі Підгайці Луцького району поблизу місцевого будинку культури спостерігач виявив металеву конструкцію, схожу на куб, на яку із чотирьох боків натягнуті банери із логотипом «Європейської Солідарності». На одній зі сторін містилося фото команди із надписом «Я твій сусід, я тут живу давно, і мені не байдуже!» Сусіде, мені потрібно, щоб ти прийшов на вибори і мені потрібний твій голос». На інших площинах розміщувалася інформація про кандидатку в окрузі №3 Наталію Матвіюк, а також про те, як проголосувати, та пріоритети команди. Водночас на жодній із поверхонь не було вихідних даних.

Того ж дня у місті Ковель на одній із зупинок громадського транспорту на вулиці Шевченка спостерігач зафіксував агітацію на користь партій «Національний корпус» та «Побратими України» (із інформацією про кандидатів), котра, до того ж, не містила вихідних даних.

16 жовтня агітацію зафіксували також на двох зупинках громадського транспорту у місті Луцьку. Так, матеріали агітаційного характеру розміщувалися на зупинках на вулиці Словацького. Йдеться про постери на користь кандидатів у депутати Луцької міської ради Володимира Монарховича («Слуга народу») та Сергія Цюриця (Народний Рух України), а також партії ВО «Свобода».

Відтак, щодо вказаних порушень спостерігачі написали 4 заяви до правоохоронних органів.

Окрім того, 18 жовтня у Луцьку виявили ще низку аналогічних фактів. Зокрема, на одній із зупинок на вулиці Глушець виявили агітаційну листівку ВО «Свобода». На Театральному майдані Луцька із намету Народного Руху України поширювали агітаційні брошури без вихідних даних, а на електроопорі на вулиці Ковельскій, 3 почепили анонс зустрічі із  кандидатом у депутати Луцької міської ради Андрієм Покровським («Громадянський рух «Свідомі»).

Також у приміщенні Волинської обласної друкарні спостерігач помітив почеплену листівку без вихідних даних на користь кандидата на посаду міського голови Луцька Романа Бондарука («Слуга народу»).

Зауважимо, що ОПОРА на Волині вже неодноразово фіксувала порушення порядку виготовлення та поширення агітаційних матеріалів з боку учасників виборчого процесу.

Відповідно до частини 2 статті 53 Виборчого кодексу України друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про підприємство, що здійснило друк, або інформацію, що друк здійснено з використанням обладнання відповідного кандидата або партії (організації партії), яка висунула кандидата (кандидатів), їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Згідно із статтею 212-13 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Розповсюдження відповідних матеріалів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У частині 17 статті 57 Виборчого кодексу України йдеться, що розміщення матеріалів передвиборної агітації у транспортних засобах громадського користування та на їх зовнішній поверхні, у тому числі таксі, розміщення таких матеріалів у приміщеннях та на будівлях станцій метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, зупинках громадського транспорту, а також розповсюдження матеріалів передвиборної агітації через телерадіотрансляційні або інші інформаційні мережі сповіщання пасажирів та інформаційні табло у приміщеннях станцій та вагонах метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, на зупинках громадського транспорту, на проїзних разових, місячних чи інших квитках забороняється.

Відповідно до статті 212-14 КУпАП порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях громадянином – тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 
 
Довідково:Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.