Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА на Волині написали 5 заяв до правоохоронних органів щодо агітації зі згадкою 4 кандидатів та 4 партій, котра була розміщена у заборонених законом місцях або ж не містила вихідних даних, як того вимагає законодавство.

14 жовтня у селищі Ратне на зупинці громадського транспорту спостерігач ОПОРИ виявив агітаційну листівку на користь кандидата у депутати Волинської обласної ради  Михайла Імберовського («За майбутнє»). Поліграфія містила інструкцію, як проголосувати за кандидата, та інформувала про зроблене у районі.

Окрім того, у Ковелі також на зупинці громадського транспорту зафіксували дві листівки на користь кандидата у депутати міської ради Валентина Чарнюка (ВО «Свобода»). Вони містили деяку біографічну інформацію про кандидата, його фото та номер у бюлетені.

У місті Любомль виявили білборд без вихідних даних із агітацією за кандидатку на посаду міського голови Оксану Гічук (самовисування). Агітація містила фото кандидатки, її ім’я, а також гасло «Зміни починаються з тебе!». До слова, згодом спостерігач виявив на низці електроопор листівки із надписом «Наступним мером має бути жінка!» із логотипом, який Оксана Гінчук використовувала у матеріалах, розміщених на її сторінці у соцмережі Фейсбук.

Того ж дня у Ківерцях зафіксували агітаційний білборд «Разом сила. Політична партія Автоєвросила», котрий не містив вихідних даних.

13 жовтня спостерігачка ОПОРИ у Луцьку виявила агітаційні матеріали на користь «ВО «Свобода» та кандидата від Народного Руху України, розміщені на зупинці громадського транспорту на проспекті Волі. Йдеться про листівку ВО «Свобода», де вказані номери партії на виборах до Луцької міської, районної та Волинської обласної рад. На двох агітках із символікою Народного Руху України натомість зображений кандидат до Луцької міської ради Сергій Цюриць, вказаний номер партії та кандидата у бюлетені, а також перераховані пункти, котрі підтримує кандидат.

Стосовно агітації у заборонених місцях та без вихідних даних спостерігачі написали 5 заяв до правоохоронних органів. Поліцію просять з’ясувати законність розміщення/поширення виявлених агітматеріалів.

Відповідно до частини 2 статті 53 Виборчого кодексу України друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про підприємство, що здійснило друк, або інформацію, що друк здійснено з використанням обладнання відповідного кандидата або партії (організації партії), яка висунула кандидата (кандидатів), їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Згідно із статтею 212-13 КУпАП виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У частині 17 статті 57 Виборчого кодексу України йдеться, що розміщення матеріалів передвиборної агітації у транспортних засобах громадського користування та на їх зовнішній поверхні, у тому числі таксі, розміщення таких матеріалів у приміщеннях та на будівлях станцій метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, зупинках громадського транспорту, а також розповсюдження матеріалів передвиборної агітації через телерадіотрансляційні або інші інформаційні мережі сповіщання пасажирів та інформаційні табло у приміщеннях станцій та вагонах метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, на зупинках громадського транспорту, на проїзних разових, місячних чи інших квитках забороняється.

Відповідно до статті 212-14 КУпАП порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях громадянином – тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини 7 статті 8 Закону України «Про рекламу» розміщення реклами та/або рекламних засобів на підтримуючих, опорних та інших елементах контактної мережі, на засобах та обладнанні (у тому числі опорах) зовнішнього освітлення забороняється.

 

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)