З 30 вересня по 20 жовтня у складі однієї районної та одинадцяти міських територіальних виборчих комісіях (ТВК) у Донецькій області відбулося 34 заміни, що затверджено п'ятьма постановами ЦВК. Найбільше замін зробили політичні партії “Голос” та “Слуга народу”. Про це повідомляють представники ОПОРИ з Донеччини.

Проводячи щомісячний моніторинг, ОПОРА відмічає, що спостерігається тенденція до зменшення кількості замін, порівняно із попередніми місяцями. Це може свідчити про більш сталий склад комісій, який і буде працювати у день голосування.  Отже, серед районних комісій дві замін відбулося у Волноваській ТВК. Заміни стосуються представників політичної партії «Опозиційний блок». Склад інших чотирьох районних комісій залишився без змін. 

Стосовно міських територіальних виборчих комісій Донеччини, то безумовним лідером за кількістю замін стала Костянтинівська міська ТВК – 8 замін, які зробили такі політичні партії - «Слуга народу» (2), «Єдина альтернатива» (1), «Голос» (2), «Наші» (1), «За майбутнє» (1), «Перемога Пальчевського» (1). Нагадаємо, що саме Костянтинівська міська ТВК зареєструвала найбільшу кількість кандидатів на посаду міського голови - 15 осіб.

На другому місці Маріупольська міська територіальна виборча комісія, де відбулося 5 замін від наступних політичних партій - «Опозиційний блок» (1), «Слуга народу» (1), «Українська стратегія Гройсмана» (1),  «Голос» (2). Також по три заміни відбулося у Бахмутській, Краматорській, Покровській та Курахівській міській  ТВК. Дві заміни зробили політичні сили у Новогродівський, Білозерській  міській ТВК, по одній - у Мирноградській, Слов’янській, Святогірській ТВК.

У розрізі політичних партій, найбільше замін зробили  «Голос» та «Слуга народу» - по 5 замін. Від політичної партії «Європейська солідарність» замінили 4 представників у комісіях Донеччини, по 3 представники від партій  «За майбутнє» та «Опозиційний блок», по дві заміни -  «Солідарність жінок України»,  «Опозиційна платформа - За життя». По одній заміні відповідно зробили політичні партії «Наші», «Альтернатива», «Блок Дарта Вейдера», ВО «Батьківщина», «Перемога Пальчевського», «Блок Світличної разом», «Українська стратегія Гройсмана», «Рівне разом», «Єдина альтернатива». 

Заміни відбувалися відповідно до Постанов ЦВК №347 від 4 жовтня, №354 від 6  жовтня, №369 від 10  жовтня, №376 від 12  жовтня, а також №390 від 15  жовтня 2020 року. 

Нагадаємо, що всього на території Донецької області постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року №172 було створено 5 районних ТВК - Бахмутська, Покровська, Маріупольська, Краматорська, Волноваська  районні територіальні виборчі комісії, а також 25 міських ТВК.  Зазначимо, що у Волноваському районі вибори 25 жовтня планується проводити за загальним порядком, а ось саме місто Волноваха входить до переліку громад, де місцеві вибори не відбудуться. Раніше ОПОРА вже повідомляла про низку замін, що відбулися протягом серпня та вересня.

Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 208 Виборчого кодексу України однією з причин дострокового припинення повноважень члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії є внесення подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.

Крім того, як зазначено у цій статті, повноваження членів ТВК припиняються достроково і з інших причин: у зв’язку з особистою заявою про складення повноважень члена комісії; припиненням його громадянства України; вибуттям на період до дня виборів за межі відповідної адміністративно-територіальної одиниці, що унеможливлює виконання обов’язків члена комісії; реєстрацією його кандидатом у депутати місцевої ради, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови; реєстрацією його довіреною особою кандидата в депутати або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови; відмовою від складення присяги члена комісії; порушенням присяги члена виборчої комісії, що виявилося як систематичне невиконання покладених на нього обов’язків, засвідчене не менш як двома рішеннями з цього приводу виборчої комісії, до складу якої він входить; систематичним невиконанням покладених на нього обов’язків або одноразовим грубим порушенням ним законодавства України про місцеві вибори, що встановлено рішенням суду або рішеннями виборчої комісії, яка утворила відповідну комісію (сформувала її склад), двома і більше неявками на засідання виборчої комісії без поважних причин або неявкою на засідання виборчої комісії у день голосування; набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення; набуттям ним членства в іншій виборчій комісії будь-якого рівня, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів; визнанням його судом недієздатним або безвісно відсутнім; виявленням обставин, що позбавляють особу права входити до складу виборчої комісії; його смертю або оголошення його померлим.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
 
Громадське спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня на підконтрольній Україні території Донецької області, здійснює ГО «Точка доступу» в рамках загальнонаціональної кампанії Громадянської мережі ОПОРА.