З моменту утворення територіальних виборчих комісій на Донеччині у їх складі відбулася низка замін від 30 політичних партій. Найбільше замін зробили політичні партії «Слуга народу» та Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина». Заміни відбувалися відповідно до Постанов ЦВК  №183 від 18 серпня, № 191 від 21 серпня, № 202 від 25 серпня, №207 від 28 серпня, а також №206 від 1 вересня 2020 року. 

Станом на 6 вересня у Донецькій області в територіальних виборчих комісіях відбулося 140 замін.  ОПОРА раніше вже повідомляла, що 14 серпня 2020 року  у п'яти територіальних виборчих комісіях з 30 утворених відбулися перші заміни. Тоді представників замінили 10 політичних сил. По одній заміні від політичних партій "Наш край", “Партія Конкретних справ”, "Громадянське суспільство", "Альтернатива", "Рівне разом", "Єдина громада", "Велика країна", "Патріоти Волині", "Наш дім - Одеса", "Партія твого міста". Також 2 заміни у складі ТВК зробила місцева організація політичної партії “Єдина громада”. Далі ротація у складі районних та міських ТВК Донеччини відбулася ще кілька разів, станом на 6 вересня вже замінено 140 осіб.

Лідерами по ініціюванню замін є політичні партії «Слуга народу» та Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», кількість замін складає 24 та 23 особи відповідно. Також своїх представників у районних та міських територіальних виборчих комісіях замінили наступні політичні партії - «Голос» (19), «За майбутнє» (13), «Солідарність жінок України» (6), «Опозиційна платформа «За життя» (5), «Опозиційний блок», «Партія поляків України» (4), «Партія зелених України». По три заміни зробили політичні партії «Перемога Пальчевського», «Європейська солідарність» та «Українська стратегія Гройсмана», «Єдина громада» та «Альтернатива». По дві заміни у складі ТВК зробили політичні партії Партія Шарія, «Громадянське суспільство», «Миру та розвитку», «Блок Вадима Бойченка», «Стабільність» та «Наші».

ОПОРА також проаналізувала, в яких ТВК відбулося найбільша кількість замін. Так, серед 5 районних територіальних виборчих комісій, утворених на Донеччині по кількістю замін у складі лідирують Бахмутська та Маріупольська районні ТВК - по 5 замін у кожній. У Покровській районній ТВК відбулося 4 заміни, у Краматорській - 3, найменше замін у складі Волноваської районної ТВК. 

Серед 25 міських територіальних виборчих комісій, сформованих у Донецькій області, найбільших змін за період серпня до початку вересня 2020 року зазнав склад Сіверської міської виборчої комісії (Бахмутський район), - 12 замін. По 10 замін відбулося у Маріупольській та Костянтинівській міських територіальних виборчих комісіях, по 9 замін - у Новогродівський та Слов'янський ТВК.

Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 208 Виборчого кодексу України однією з причин дострокового припинення повноважень члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії є внесення подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.

Крім того, як зазначено у цій статті, повноваження членів ТВК припиняються достроково і з інших причин: у зв’язку з особистою заявою про складення повноважень члена комісії; припиненням його громадянства України; вибуттям на період до дня виборів за межі відповідної адміністративно-територіальної одиниці, що унеможливлює виконання обов’язків члена комісії; реєстрацією його кандидатом у депутати місцевої ради, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови; реєстрацією його довіреною особою кандидата в депутати або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови; відмовою від складення присяги члена комісії; порушенням присяги члена виборчої комісії, що виявилося як систематичне невиконання покладених на нього обов’язків, засвідчене не менш як двома рішеннями з цього приводу виборчої комісії, до складу якої він входить; систематичним невиконанням покладених на нього обов’язків або одноразовим грубим порушенням ним законодавства України про місцеві вибори, що встановлено рішенням суду або рішеннями виборчої комісії, яка утворила відповідну комісію (сформувала її склад), двома і більше неявками на засідання виборчої комісії без поважних причин або неявкою на засідання виборчої комісії у день голосування; набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення; набуттям ним членства в іншій виборчій комісії будь-якого рівня, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів; визнанням його судом недієздатним або безвісно відсутнім; виявленням обставин, що позбавляють особу права входити до складу виборчої комісії; його смертю або оголошення його померлим.

За коментарями звертайтеся:
Наталія Боровська, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Донецькій області
тел.:+380(50)544 29 56

Довідково:Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Громадське спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня на підконтрольній Україні території Донецької області здійснює ГО «Точка доступу» в рамках загальнонаціональної кампанії Громадянської мережі ОПОРА

 

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)