Окружна виборча комісія №50 (м. Покровськ, Донецька область) вирішила позбавили права присутності на засіданні низку суб’єктів виборчого процесу, а також представників засобів масової інформації. Наразі з приміщення, де відбувається прийом виборчої документації, нікого  не вилучили, бо чекають консультацій від Центральної виборчої комісії. Відповідну постанову ОВК прийняла 23 липня.

Окружна виборча комісія, як зазначено у постанові, позбавила присутності на засіданні кандидатів у депутати, довірених осіб, уповноважених осіб партій, офіційних спостерігачів від політичних партій, кандидатів та громадських організацій, а також представників ЗМІ, не акредитованих в ЦВК. Обґрунтувала ОВК це тиском на комісію під час безперервного засідання, можливою загрозою життю та здоров’ю членів ОВК, а також з метою недопущення зриву виборчого процесу.

Спостерігачка повідомляє, що незважаючи на постанову, наразі права перебування на засіданні ніхто ще не обмежував, оскільки ймовірно ОВК чекає консультативного роз’яснення з боку ЦВК щодо вищезгаданої постанови.

Відповідно до частини 3 статті 34 Закону «Про вибори народних депутатів України» на засіданні окружної виборчої комісії мають право перебувати без дозволу чи запрошення мають право бути присутніми кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі від партій, кандидатів у депутати, громадських організацій (не більше однієї особи від одного суб’єкта) та представники ЗМІ (не більше двох від одного ЗМІ).

«Позбавити вищезгаданих осіб права присутності можна лише у випадку, коли вони протиправно перешкоджають проведенню засідання виборчої комісії. Таке рішення, відповідно до частини 5 статті 34 Закону «Про вибори народних депутатів України» повинно бути вмотивованим та прийматися не менше ніж двома третинами голосів від складу комісії присутніх на засіданні комісії. Крім того, таке рішення може бути прийняте лише щодо конкретних осіб, які перешкоджали роботі комісії, а не загалом обмежувати право присутності на засіданні всіх суб’єктів, які наділені цим правом. Зважаючи на те, що у мотивувальній частині постанови відсутня інформація яким чином відбувалося перешкоджання і хто його здійснював, а також те, що санкція передбачена в рішенні виборчої комісії не є індивідуально спрямованою – є обґрунтовані сумніви щодо правомірності зазначеної постанови», – зауважує координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Донецькій області.

Нагадуємо, що 23 липня станом на 14 годину ОВК №50 не продовжила засідання та прийом протоколів з ДВК. Спостерігачі ОПОРИ раніше повідомляли, що 22 липня в окрузі №50 виявили розбіжності у протоколах – голову ОВК забрала «швидка», а вночі того ж дня поліція посилила охорону ОВК №50.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Громадське спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради на підконтрольній Україні території Донецької області здійснює ГО «Точка доступу» в рамках загальнонаціональної кампанії Громадянської мережі ОПОРА.