Протягом останнього тижня перед дедлайном до 10 вересня різко почали змінювати виборчу адресу в Яремчанській міській громаді. Якщо наприкінці серпня таких змін було менше десятка, то станом на 16 вересня у громаду прибули 182 виборці.

За даними Державного реєстру виборців, найбільше громадян, які вирішили змінити виборчу адресу, зареєстровано в Івано-Франківській міській громаді. Зокрема, 579 іванофранківців будуть голосувати не за місцем реєстрації, а за місцем фактичного проживання в інших регіонах, а 382 людей звернулися до реєстру виборців, аби проголосувати за місцем фактичного проживання в Івано-Франківську. Ще 82 людини змінили виборчу адресу в межах Івано-Франківської громади.

Заступник начальника відділу державного реєстру виборців виконавчоо комітету Івано-Франківської міської ради Михайло Хвесик розповів, що цьогоріч з’явилась можливість подачі електронних заяв. Втім, великого ажіотажу щодо зміни виборчої адреси не було.

«Вдень ми опрацьовували від 50 до 100 заяв, – говорить Михайло Хвесик. – Це насправді крапля в морі. Ми помітили, що найчастіше виборчу адресу змінюють виборці, що поселилися в новобудові, але не встигли там приписатися».

Всього в івано-франківському міському ДРВ опрацювали 1043 заяви.

На другому місці, за опрацьованими відомостями Держреєстру щодо зміни виборчої адреси, – Калуська міська громада. Там цією процедурою скористалися 212 людей. 117 виборців вибули з громади. 56 виборців прибули у Калуську міську громаду і 39 – змінили виборчу адресу в межах громади.

Активно змінювали виборчу адресу в останні дні в Яремчанській міській громаді. Там у громаду прибули 182 нові виборці. Відтак громада стала другою після Івано-Франківська за кількістю прибулих виборців. Це при тому, що лише 19 яремчанців будуть голосувати не за місцем реєстрації, а за місцем фактичного проживання в інших регіонах, а семеро змінило виборчу адресу в межах громади. Загалом працівники ДРВ опрацювали 208 заяв.

За словами керівника відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Яремчанської міської ради Віталія Сокирки, нічого незвичного в такій кількості прибулих виборців немає.

«Це цілком нормально і в межах розумного. В нас на кожні вибори збільшується кількість бажаючих проголосувати в громаді, – каже Віталій Сокирка. – Це пов’язано з тим, що багато людей мають у нас приватну власність – готелі, магазини. Тобто живуть вони по факту в Яремче, а прописка в них в іншому місці. Єдине, що ми завжди просимо змінювати виборчу адресу заздалегідь, але люди чомусь відтягують це до останнього».

Рогатинська міська громада стала третьою за кількістю нових виборців. У громаду прибули 125 виборців. Вибули – 30. В межах громади цією процедурою скористалися 20 людей. Всього до відділу ДРВ в Рогатині звернулося 175 людей.

Активно змінювали виборчу адресу й у Коломийській міській громаді. Нових виборців там ­– 72, вибуло – 90. В межах громади  процедурою скористалися 27 коломиян. У підсумку відділ ДРВ опрацював 189 заяв.

В Угринівській сільській громаді опрацьовано 131 заяву щодо зміни виборчої адреси. У громаду прибули 112 виборців, вибули – 17, і лише двоє змінили виборчу адресу в межах громади.

У Богородчанській селищній громаді змінити виборчу адресу вирішили 116 людей, а у відділ ДРВ Долинської міської ради звернулося 109 виборців. Також в ТОП-10 громад, де найактивніше змінювали виборчу адресу, увійшли Тисменицька міська (опрацьовано 94 заяви) та Надвірнянська міська (опрацьовано 84 заяви) громади.

Наразі остаточної цифри щодо кількості прикарпатців, які вирішили змінити виборчу адресу, немає. Відділи ДРВ продовжують опрацьовувати заяви.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якщо інше не передбачене цією статтею, а згідно з частиною 3 цієї ж статті за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначено відповідно до частини 2 цієї статті. Відповідно до частини 4 статті 20 Закону «Про Державний реєстр виборців»  у разі звернення щодо зміни виборчої адреси на підставі частини 3 статті 8 цього Закону у заяві виборця вказується адреса житла, за якою він фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою.

Раніше ОПОРА повідомляла, що на Прикарпатті створили одну обласну, шість районних та 15 міських ТВК. Відповідно до норм виборчого законодавства на другий день після їх утворення, ТВК провели перші засідання.

 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.