Початок російсько-української війни у 2014 році став поштовхом для розвитку російської інформаційної зброї. Коли в Кремлі збагнули, що захопити Україну збройно не вдалося, там обрали іншу тактику: помістити українців у простір, який схиляв би їх до “русского мира”. Втім, завдяки державній політиці українське радіо і телебачення позбувалися російських впливів, тому основну ставку Росія робила на соціальні мережі. 

З 2014 року Росія створила сотні сторінок для впливу на внутрішньоукраїнські політичні процеси, здійснила десятки кібератак на банки, ЗМІ та державні установи, використала тисячі тролів та ботів для штучних інтернет-дискусій. Наприклад, Євгєній Прігожин, якого ми зараз знаємо як очільника ПВК “Вагнер”, вперше став відомим завдяки іншому проєкту – так званій “фермі тролів з Ольгіно”, яка з 2014 року проводила інформаційні операції в Україні, а у 2016 році втручалась у вибори президента США. 

Водночас Російська Федерація не забувала й про тих українців, які вже опинились під її контролем. Ще з часів окупації Криму та частин Донецької й Луганської областей Росія приділяла особливу увагу “інформаційній гігієні” їхніх мешканців. Там блокували українське телебачення та радіо, а на заміну їм приходили місцеві й російські мовники. Однак інтернет та соцмережі там усе ж були доступні.

Із початком повномасштабного вторгнення обмежень стало більше. Нині Російська Федерація блокує все, що вона не здатна контролювати. З літа 2022 року на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) немає вільного доступу до радіо і телебачення, а також до більшості українських та міжнародних сайтів чи навіть популярних соціальних мереж. Як наслідок, мешканці відрізані від неупереджених новин та потрапляють під нищівний вплив російської пропаганди.

Громадянська мережа ОПОРА дослідила, як Росія затягує користувачів на тимчасово окупованих територіях до власного інформаційного простору, створює альтернативну реальність та намагається зробити ВКонтакте основним способом комунікації.

Якого милого ви досліджуєте ВКонтакте?

На перший погляд, досліджувати ВКонтакте – доволі дивна ідея. Це російська соціальна мережа, яка з травня 2017 року заблокована в Україні, оскільки дані всіх її користувачів зберігаються в РФ, а її адміністрація повністю підконтрольна російським силовикам. 

Під час Революції Гідності засновника ВКонтакте Павла Дурова змушували надати доступ до даних українських користувачів, що керували групами Євромайдану. У квітні 2014 року Дуров продав свою частку “Вконтакте” Mail.ru Group, яка стала повноправним власником цієї соцмережі. З 2015 року контрольний пакет акцій компанії належить Алішеру Усманову – російському олігарху, що підтримує війну в Україні. 

Блокування ВКонтакте в Україні швидко дало свої плоди – за даними USAID-Internews, у 2021 році ним регулярно користувалися лише близько 7% українців. Це й не дивно, адже нині зайти на сайт vk.com без VPN неможливо.  

Хоча всі ці обмеження й досі діють в Україні, на тимчасово окупованих територіях ситуація інша. Блокувати західні соціальні мережі там почали у травні 2022 року: тоді стало відомо про обмеження доступу до Facebook та Instagram так званими “ЛНР” та “ДНР”. У червні влада цих утворень заборонила Viber, оскільки його начебто використовують ЗСУ для отримання даних про геолокацію “критичної військово-цивільної інфраструктури”. 

22 липня заборону поширили й на Google та YouTube. Спроби окупантів заблокувати ці ресурси призвели до збоїв у роботі телефонів з операційною системою Android – ті перестали оновлюватися і втратили доступ до визначення геолокації та магазину додатків. 

У лютому 2023 року стало відомо, що окупаційна влада вимагає від місцевих інтернет-провайдерів додати до списку заблокованих Messenger компанії Meta і сервіс відеоконференцій Zoom. 

Тепер на ТОТ неможливо без VPN зайти у Facebook, Instagram та на більшість українських новинних та державних ресурсів. Натомість безперешкодний доступ є хіба до російських соціальних мереж на кшталт "ВКонтакте" та "Одноклассники", а також до месенджера Telegram

А що там у ВКонтакте на ТОТ: загальні тенденції

Оскільки ВКонтакте не прозорий та не пропонує автоматизованих можливостей для аналізу, а доступ до його API ми не отримували з міркувань безпеки, це дослідження зроблене вручну, з використанням пошуку за назвами обраних населених пунктів серед спільнот ВКонтакте.

Для дослідження ми обрали 103 окуповані після 24 лютого 2022 року населені пункти в Херсонській, Запорізькій, Донецькій та Луганській областях. Ми не брали до уваги села й міста, окуповані раніше, оскільки там проросійську медійну інфраструктуру вибудовували роками, тож порівнювати їх із новоокупованими територіями некоректно. 

Серед населених пунктів, що ми обрали, 38 взагалі не мали сторінок ВКонтакте або їхні сторінки вже давно неактивні. Для інших 65 сіл та міст ми зібрали 1039 сторінок та груп, де публікували контент у період з 24 лютого 2022 до 31 березня 2023 року. 

Найбільше активних сторінок ВКонтакте очікувано виявилося в Маріуполі – 182 (17,5% від загальної кількості виявлених). На другому місці зі значним відривом опинився Херсон – там дезінформацію поширюють 77 сторінок, на третьому та четвертому – Новоазовський район (71 сторінка) та Мелітополь (69 сторінок) відповідно. 

Крім того, 97 сторінок (9,9%) стосувалися цілих регіонів (наприклад, Администрация Херсонской области). Серед них на Херсонщину орієнтувалися 39 сторінок, Донеччину – 34, Запоріжжя – 23, Луганщину – 1. Детальніші дані можна переглянути на візуалізації нижче.