У Івано-Франківській області через різне трактування Виборчого кодексу деяким кандидатам та партіям відмовили у реєстрації. Непорозуміння були як в обласному центрі, так і в маленьких містечках. За перебігом засідань ТВК стежили представники Громадянської мережі ОПОРА.

25 вересня Надвірнянська міська територіальна виборча комісія відмовила у реєстрації кандидату на посаду міського голови Василю Янцюку. Причина – виявленні комісією помилки та неточності у заяві кандидата. У своїй постанові ТВК зазначає, що уточнюючі документи від кандидата-самовисуванця комісія не отримала, тому йому вирішили відмовити у реєстрації.

27 вересня відбулось засідання Івано-Франківської обласної ТВК. Окрім інших питань на засіданні розглядали питання реєстрації кандидатів у депутати облради від «Опозиційної платформи – За життя». У загальному виборчому списку висунуто 5 кандидатів, у територіальних списках по одному кандидату у другому, третьому та п’ятому виборчих округах.

У реєстрації представникам ОПЗЖ відмовили, керуючись частиною 5 статті 219. Там зазначається, що територіальний виборчий список партії повинен включати не менше 5 і не більше 12 кандидатів у депутати.

27 вересня відбулось засідання Бурштинської міської територіальної виборчої комісії. Воно походило під акомпанементи прихильників партії «УДАР», які прийшли пікетувати ТВК через відтермінування реєстрації кандидатів від політичної сили.

Причиною конфлікту стало різне трактування норми частини 2 статті 218 Виборчого кодексу. Там зазначається, що «про дату, час і місце проведення зборів, конференції з метою висування кандидатів, організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів, конференції».

В даному випадку окремі члени Бурштинської ТВК трактували цю норму закону, як необхідність подати повідомлення про час і місце проведення конференції партії саме до їхньої виборчої комісії. Натомість, за словами представника обласної організації партії «УДАР» Юрія Солов’я, ця норма зобов’язує обласну організацію партії повідомляти про проведення конференції обласну ТВК.

Бурштинська ТВК зверталась до Центральної виборчої комісії щодо роз’яснення цієї норми закону, але на момент проведення засідання відповіді від ЦВК не було. Після довгого і ретельного перегляду документів, поданих представником партії до територіальної виборчої комісії, і дискусії щодо трактування норм закону, комісія таки зареєструвала кандидатів у депутати і кандидата на посаду голови Бурштинської міської об’єднаної територіальної громади від партії «УДАР».

За словами  радниці з правових питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяни Юзвяк, Виборчий кодекс вимагає повідомити про проведення конференції у письмовій формі «відповідну територіальну виборчу комісію». Тобто, якщо партія висуває кандидатів до обласної та міської ради, то таке повідомлення слід подавати до обласної та міської ТВК.

«Проте не всі суб’єкти Виборчого процесу здатні належним чином зрозуміти норми виборчого кодексу, що й викликає подібного роду випадки. Надати оцінку правомірності такої реєстрації зможе лише суд або виборча комісія вищого рівня», – пояснює Тетяна Юзвяк.

28 вересня відбулось засідання Яремчанської міської ТВК. На ньому залишили без розгляду питання щодо реєстрації кандидатів включених до єдиного та територіальних списків політичної партії «Об’єднання Самопоміч». Члени комісії мотивували це тим, що 22 вересня уже було прийняте рішення відмовити кандидатам в реєстрації, через почерговість включення представників різної статі у виборчий список.

Представник «Самопомочі» Роман Біланюк розповів, що після 22 вересня було проведено ще одну виборчу конференцію із висунення кандидатів. Там виправили почерговість і подали повторно документи до ТВК у встановленні строки. Однак у витязі із протоколу засідання Яремчанської ТВК від 28 вересня зазначено, «що Виборчим Кодексом не передбачено повторного звернення політичних партій із заявою про реєстрацію кандидатів у депутати, по яких уже було прийнято рішення про відмову у реєстрації».

«Стаття 230 Виборчого кодексу дає вичерпний перелік причин у відмові у реєстрації кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Для ефективної роботи важливо усім суб’єктам виборчого процесу здійснювати дій та приймати процесуальні рішення опиратись саме на її положення», – каже координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Івано-Франківській області Богдан Морикіт.

Нагадаємо, раніше ОПОРА повідомляла, що на Прикарпатті створили одну обласну, шість районних та 15 міських ТВК. Відповідно до норм виборчого законодавства на другий день після їх утворення, ТВК провели перші засідання. З 21 по 25 серпня, у визначений Виборчим кодексом термін, на Прикарпатті районні виборчі комісій формували сільські та селищні територіальні виборчі комісії. Загалом сформовано 47 ТВК. Нещодавно ОПОРА повідомляла, що у Калуші міська ТВК не хотіла реєструвати двох кандидатів в депутати від ЄС, бо вони нібито очолюють інші партії.

За коментарями звертайтеся:

Богдан Морикіт, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Івано-Франківській області.

тел.:+38 097 889 59 38

email: bogdanmorukit@gmail.com

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)