Вже після офіційного старту виборчої кампанії протягом 7-20 вересня на Вінниччині спостерігачі ОПОРИ продовжують фіксувати збільшення кількості білбордів політичних партій, деякі з них були пошкоджені. Також спостерігається оновлення зовнішньої політичної реклами партій, встановлення інформаційних наметів з логотипами партій та поширення друкованої агітаційної продукції.

Так, у Вінниці зафіксовано металеві конструкції з банерами, на яких зображено представників громадської організації «Рух справедливості» (вона є однойменною з політичною партію «Рух справедливості») та напис: «Громадська організація. Рух справедливості. Час себе поважати». Біля цих банерів представники організації спілкуються з мешканцями міста та роздають інформаційні листівки.

Від старту виборчого процесу спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА повідомляють про появу нової та збільшення кількості зовнішньої політичної реклами політичних партій «Голос», ВО «Батьківщина», «Опозиційна платформа – За життя», «Перемога Пальчевського» та «Наш край».

У Вінниці з’явилися рекламні білборди партії «Опозиційна платформа – За життя». Зовнішня реклама цієї політичної партії містить логотип партії, її назву зі згадкою парламентської фракції та гасла про те, що «Опозиційна платформа – За життя» зможе «відновити мир, відновити економіку, зберегти медицину».

У різних районах Вінниці з’явилися білборди з політичною рекламою партії «Наш край» із гаслами «Вінниччина Наш край. Політична партія. Сила господарників та професіоналів» і «Сила господарників та професіоналів. Наш край. Політична партія».

Збільшилася кількість білбордів та сіті-лайтів політичної партії «Перемога Пальчевського». У різних районах Вінниці розміщена політична реклама із написом: «Політична партія. Перемога Пальчевського. Зупинимо знищення країни».

З’явилася також нечисленна кількість білбордів ВО «Батьківщина» із написом: «Вінниця – це моя Батьківщина».

Також спостерігачі ОПОРИ повідомляють про наявність зовнішньої політичної реклами партії «Голос» із написом: «Твій голос за Вінницю без корупції».

Оновила свою зовнішню рекламу на Вінниччині партія «За майбутнє». Так, у містах Вінниці, Хмільнику, Могилеві-Подільському з’явилися білборди із написом: «За майбутнє. Досвідчений лідер – сильна економіка. Ігор Палиця». У Вінниці, Гайсині та Хмільнику розміщено білборди із фото народного депутата України, очільника місцевого осередку партії Петра Юрчишина та написом: «За майбутнє. Ти – господар на своїй землі! Петро Юрчишин».

Також у Вінниці та Хмільнику з’явилися нові білборди з гаслом: «Політична партія  За майбутнє успішної країни. Приєднуйся!». Ці матеріали містять вихідні дані.

Спостерігачі ОПОРИ продовжують фіксувати зовнішню політичну рекламу партій «Слуга народу», «Партія вінничан», «Європейська солідарність», «Українська стратегія Гройсмана», зокрема, у Вінниці, Могилеві-Подільському, Гайсині, Хмільнику, Жмеринці, Калинівці.

Також у Вінниці зафіксовано поширення газет та листівок і поодинокі випадки розміщення партійних наметів. Так, зокрема, намети політичної партії «Голос» розміщувалися біля ринку «Урожай», в них розповсюджували газети.

На площі Перемоги біля Будинку офіцерів розповсюджували листівки з фото політиків – Леоніда Марцинковського (балотувався до Верховної ради у 2019 році) та Степана Бессолова (депутат Вінницької міської ради від партії «Вінницька європейська стратегія»). Всередині листівки міститься звернення до вінничан міського голови Сергія Моргунова та  короткий звіт про те, що зроблено командою на виборчому окрузі.

Крім того, у місті Вінниця зафіксовано випадки пошкодження білбордів політичних партій «Опозиційна платформа – За життя» та «Перемога Пальчевського».

Так, 20 вересня у Вінниці на вулицях Хмельницьке шосе та Воїнів Інтернаціоналістів зафіксовано пошкоджені білборди політичної партії «Перемога Пальчевського».

Білборди з написом: «Політична партія. Перемога Пальчевського. Зупинимо знищення країни» облиті чорною фарбою.

17 вересня на вулиці Пирогова спостерігачі ОПОРИ зафіксували білборд з написом: «Фракція політичної партії. Опозиційна платформа – За життя Зможе відновити економіку», облитий червоною фарбою.

Також 15 вересня на сторінці у соціальній мережі Facebook «Опозиційна платформа – За життя. Вінниччина» було розміщено допис про те, що у Вінниці пошкодили білборд цієї політичної партії.

«Наші опоненти проти миру в Україні. Як ще можна пояснити цей вандалізм? Опозиційна платформа – За життя завжди відстоювала і буде відстоювати мир на нашій землі. Нас не зупинити, ані фарбою, ані погрозами. Вінниця, вул. Келецька. Сьогодні», - йшлося у дописі.

На момент фіксації пошкоджених білбордів політична партія «Опозиційна платформа – За життя» ще не була суб’єктом виборчого процесу. Не є наразі суб’єктом виборчого процесу і політична партія «Перемога Пальчевського».

За таких обставин дії винних осіб не можна буде кваліфікувати як перешкоджання діяльності суб’єкта виборчого процесу, що поєднані з пошкодженням майна за ч. 2 ст. 157 Кримінального кодексу України. В даному випадку власники рекламних конструкцій можуть звернутися до поліції для встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності за хуліганство (дрібне хуліганство) та в подальшому стягнути з винних осіб заподіяну шкоду.

Зауважимо, що до моменту висування кандидатів для участі у місцевих виборах 25 жовтня організації політичних партій не є суб’єктами виборчого процесу. Тому розміщення та поширення друкованої продукції на їх користь без маркування поки ще не можна розцінювати як порушення чинного виборчого законодавства. Проте такі дії з боку потенційних учасників виборчого процесу є порушенням міжнародних стандартів щодо проведення агітації і можуть містити ознаки порушення принципу рівності щодо інших потенційних суб’єктів виборчого процесу. Також нагадаємо, що кандидати у депутати, кандидати на посади голів стають суб’єктами виборчого процесу і можуть розпочинати свою передвиборну агітацію на наступний день після офіційної реєстрації.

Нагадаємо, згідно з календарним планом, що міститься у додатку до Постанови ЦВК №163 від 8 серпня 2020 року, офіційно виборчий процес на місцевих виборах розпочався 5 вересня 2020 року – за 50 днів до дня голосування, відповідно до ч. 1, 5 ст. 195 Виборчого кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 51 Виборчого кодексу України передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата, партію (організацію партії) – суб’єктів виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.

Згідно з частинами 1 та 3 статті 52 цього Кодексу передвиборна агітація розпочинається кандидатом, партією (організацією партії) наступного дня після дня прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування. Передвиборна агітація у період виборчого процесу поза строками, встановленими у цій статті, забороняється.

Відповідно до статті 53 Виборчого кодексу України кандидат, партія (організація партії) - суб’єкти виборчого процесу можуть на власний розсуд виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів свого виборчого фонду. Кандидат, партія (організація партії) - суб’єкт виборчого процесу можуть також виготовляти друковані матеріали передвиборної агітації з використанням обладнання, що їм належить. Відомості, що містяться у таких матеріалах, повинні відповідати вимогам законодавства.

ОПОРА повідомляла, що у серпні публічну активність з ознаками агітації проявляли близько 70 партій. Також ОПОРА повідомляла про дочасний старт кампанії на Вінниччині та про «політичну благодійність», яка зі стартом виборчого процесу триває.

За коментарями звертайтеся:

Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області

тел.: +380636286785

email:v.nataliia@gmail.com

Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області

тел.: +38 0977052366

email: halyna.seheda@gmail.com

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)