5 червня Велика Палата Верховного Суду розглянула справу №9901/173/21 та скасувала рішення Верховного Суду від 23 травня 2021 року, яким скасовано протокол Центральної виборчої комісії від 19 травня. Таким чином, протокол ЦВК від 19 травня, яким Василя Вірастюка визнано обраним  народним депутатом  в окрузі 87 на Івано-Франківщині, є чинним.

Нагадаємо, що у справі №9901/173/21 за позовом кандидата в народні депутати України в  окрузі № 87  Олександра Шевченка до Центральної виборчої комісії про скасування протоколу від 19 травня 2021 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду своїм рішенням від 23 травня 2021 року адміністративний позов задовольнив частково та визнав протиправним визнав протиправним і скасував протокол Комісії про результати виборів народних депутатів України в ОВО № 87 від 19 травня 2021 року з поміткою «Уточнений», а також скасував рішення ЦВК щодо визнання недійсним голосування на 6 виборчих дільницях. Фактично, вказаним рішенням КАС скасував протокол ЦВК, яким було визнано обраним народним депутатом Василя Вірастюка.

З вказаним рішенням не погодилися кандидат Василь Вірастюк  та Центральна виборча комісія та оскаржили його до Великої Палати Верховного Суду, як до суду апеляційної інстанції. Велика Палата Верховного Суду розпочала розгляд вказаних апеляцій, однак вже 27 травня 2021 року оголосила перерву у цій справі до 5 червня 2021 року.

5 червня Велика Палата знову приступила до розгляду апеляційних скарг кандидата Василя Вірастюка та ЦВК та ухвалила рішення, яким було скасовано рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду  від 23 травня 2021 року, у задоволенні позову кандидата Олександра Шевченка до ЦВК - відмовити повністю.

Таким чином, протокол Комісії про результати виборів народних депутатів України в ОВО № 87 від 19 травня 2021 року з поміткою «Уточнений» та постанова  ЦВК від 19 травня 2021 року № 214 «Про виконання постанови Великої Палати Верховного Суду від 1 травня 2021 року в справі № 9901/114/21» залишаються чинними, а кандидат Василь ВІрастюк зберігає перемогу в окрузі за собою.

Також, на розгляді Великої палати перебуває інша подібна справа №9901/188/21, в якій кандидат Василь Вірастюк  та Центральна виборча комісія оскаржують рішення КАС ВС, яким також було скасовано протокол ЦВК від 19 травня, яким було визнано Василя Вірастюка переможцем позачергових виборів народного депутата в окрузі 87 (Івано-Франківська область). Вказану справу Велика Палата розглядатиме також 5 червня. Ймовірно, що правова позиція Великої Палати буде аналогічною, як у попередній справі №9901/173/21.  

Нагадаємо, що на виконання рішення судів Центральна виборча комісія визнала недійсним голосування на 6 виборчих дільницях та встановила результати без врахування результатів на цих дільницях, склавши новий протокол з поміткою «Уточнений» та визнавши кандидата від «Слуги народу» Василя Вірастюка обраним депутатом. Таким чином, 3189 голосів виборців не підлягали врахуванню.

ОПОРА заявляла, що найдемократичнішим способом розв’язання проблеми могло б стати політико-правове рішення про проведення повторних виборів, відповідальність за яке на себе повинен взяти український парламент. Усі інші варіанти не дозволяють переконливо визначити дійсне волевиявлення громадян і не забезпечують належну суспільну довіру до результатів голосування.