Шостий апеляційний адміністративний суд 11 травня 2021 року визнав протиправною та скасував Постанову Центральної виборчої комісії про неможливість проведення перших виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року.

Про це ОПОРІ стало відомо з кількох не пов’язаних між собою джерел.

Так, Шостий апеляційний адміністративний суд розглядав справу №855/25/20 за позовом до Центральної виборчої комісії щодо скасування її Постанови № 161 від 8 серпня 2020 року. Третіми особами виступили Донецька та Луганська обласні державні військово-цивільні адміністрації.

ОНОВЛЕНО:

12 серпня 2020 року позивач звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування Постанови Центральної виборчої комісії «Про неможливість проведення перших виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів від 25.10.2020» від 08.08.2020 № 161.

Шостий апеляційний адміністративний суд передав позов за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

У своєму позові позивач зазначив, що він проживає на території Сєвєродонецької міської територіальної громади Луганської області, а відтак ЦВК, приймаючи оскаржувану постанову, порушила активне і пасивне виборче право позивача обирати склад та бути обраним до органів місцевого самоврядування.

Окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позову, зазначивши, що якщо вибори 25 жовтня не відбулись, то Постанова ЦВК була реалізована, а тому розгляд її протиправності та скасування після 25 жовтня не відновить порушеного права позивача. 

Позивач подав апеляцію на це рішення і Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Окружного адміністративного суду та задовольнив позовні вимоги позивача повністю. А відтак Постанову ЦВК визнано протиправною та скасовано. 

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. 

Повний текст рішення суду очікується за 5 днів.

Нагадаємо, що 8 серпня 2020 року Центральна виборча комісія на підставі висновків Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій встановила неможливість проведення перших місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в 10 територіальних громадах Донецької області та 8 громадах Луганської області. Місцеві вибори, зокрема, не проводились у фактичному обласному центрі Луганщини Сєвєродонецьку, а також в інших достатньо великих громадах двох регіонів (Лисичанськ, Волноваха, Авдіївка, Вугледар, Торецьк, Станиця Луганська, Попасна, Щастя тощо). Це рішення ЦВК викликало резонанс серед виборців Донецької та Луганської областей, особливо у громадах, де голосування відбувалось на всіх загальнонаціональних та місцевих виборах 2014-2019 рр. 

16 січня 2021 року ЦВК знову отримала висновки Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій щодо загрози безпеці виборців на території цих 18 громад та встановила неможливість проведення там місцевих виборів 28 березня.

ОПОРА неодноразово закликала відповідні органи влади ініціювати обговорення варіантів законодавчого врегулювання місцевих виборів у Донецькій та Луганській областях та розробити певні критерії для рішення не проводити вибори.

Свої сподівання щодо відновлення прав виборців у 18 громадах висловлювали також посли «Великої сімки».

На першому засіданні Робочої групи щодо вдосконалення виборчого законодавства на базі Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, регіонального розвитку, місцевого самоврядування та містобудування вносились пропозиції розробити критерії щодо неможливості проведення виборів, а також відвідати Донецьку та Луганську області для вивчення питання. 

Додамо також, що ОПОРА розробила концепцію вирішення проблеми щодо можливості проведення виборів у окремих громадах Донецької та Луганської областей.