Протягом серпня 2020 року у Бібліотеці реклами Facebook було виявлено десятки рекламних повідомлень,пов’язанихіз соціальними питаннями, виборами або політикою, на публічних сторінках волинських політиків та імовірних кандидатів на місцевих та перших виборах 25 жовтня 2020 року, а от партії у цьому напрямку працювали менш активно.

Громадянська мережа ОПОРА відшукала політичну рекламу на публічних сторінках місцевих політиків, депутатів Волинської обласної ради та Луцької міської рад, а також місцевих партійних осередків та з’ясувала, хто із зазначених суб’єктів у серпні найчастіше користувався можливістю рекламувати свої дописи.

Нагадаємо, що у звіті Бібліотеки реклами Facebook не подається точної інформації про вартість політичної реклами, якщо вона не перевищила 100 американських доларів. Відтак, при аналізі витрат рекламодавців на таку рекламу вказувалося дві суми: мінімальну та максимальну (від 0 до 100 американських доларів).

Разом з тим, у червні 2019 року в Бібліотеці реклами Facebook інформацію про витрати сторінок на рекламу, пов’язану із соціальними питаннями, виборами або політикою «обнулили». Тому загальні витрати на рекламу пораховані на основі вартості усіх рекламних постів, опублікованих із червня 2019 року до 18 серпня 2020 року.

Сторінки політиків

Лідером за кількістю реклами у моніторинговий період виявилася сторінка Ігоря Палиці, присвячена діяльності народного депутата від Луцька та лідера партії «За майбутнє». Зауважимо, що сторінка – досить нова, створена 16 липня 2020 року, і протягом серпня з неї рекламували матеріали 32 рази. Зокрема, йдеться про 6 постів, які тиражували від 5 до 7 разів. Рекламу таргетували на усі регіони України. Більшість публікацій закликають «лайкнути» та підтримати партію «За майбутнє». Ще один текст, який використали у 7 рекламних публікаціях, стосується критики ідеї прем’єр-міністра Дениса Шмигалая щодо створення вільної економічної зони поблизу меж лінії розмежування на Донбасі та вимогою натомість знизити податки. Кожен із матеріалів вартував від 0 до 100 доларів, однак від початку створення сторінки на рекламу було витрачено 117 доларів. Зауважимо, що оплачував рекламу Дмитро Єрьомін.

У серпні 2020 року на сторінці народного депутата Ігоря Гузя («Ігор Гузь – офіційна сторінка»), котрий є членом депутатської групи «За майбутнє», з’явилося 5 рекламних постів (2 з них – активні станом на 20 серпня). Три із них були унікальними й у кожному згадувався потенційний кандидат на посаду міського голови Володимира-Волинського Ігор Пальонка. Публікації таргетувалися лише на користувачів із Волинської області, і кожна із них вартувала у межах від 0 до 100 доларів.Ще два пости «рекламували» ефір Ігоря Гузя під назвою «Чому Віктор Сапожніков має піти!». Віктор Сапожніков – міський голова Нововолинська. Вони таргетувалися переважно на Волинську область – у 82% випадків.

Загалом, станом на 20 серпня загальні витрати на рекламу із цієї сторінки становлять 1844 долари.

Зі сторінки ексочільника обласного осередку «Європейської Солідарності» Івана Мирки у серпні вмикали рекламу 7 публікацій (станом на 20 серпня одна із них – активна). Усі вони таргетувалися на Волинську область, кожна коштувала від 0 до 100 доларів. Дописи стосувалися реклами персональних сторінок Івана Мирки, його YouTube-каналу, інтерв’ю із ним. Окрім того, одна публікація розповідала про облаштування набережної у Світязі, ще одна – про «пошук сєпарів».

Загальні витрати на рекламу зі сторінки із червня 2020 року по 18 серпня 2020 становлять 1274 долари.

Зі сторінки народної депутатки Ірини Констанкевич («Ірина Констанкевич – народний депутат») у серпні рекламували 6 публікацій, пов’язаних із соціальними питаннями, виборами або політикою. Усі розміщені матеріали вартували від 0 до 100 американських доларів. У постах висвітлювали діяльність Ірини Констанкевич як депутатки: розповідали про відвідини виборчого округу №23 та про звернення щодо відновлення туристичних об’єктів. Також одна рекламна публікація містила відео ефір із телеканалу «Аверс» за участі нардепки. Публікації таргетувалися переважно на Волинську область, однак пост-рекламу офіційної сторінки побачили й у низці інших регіонів.

Загалом вартість усіх рекламних постів зі сторінки становить 424 долари.

Зі сторінки Ігоря Поліщука («Ігор Поліщук») рекламу у серпні вмикали рекордну для Волині кількість разів – 12. Ігор Поліщук є депутатом Луцької міської ради та радником міського голови. Публікації стосувалися «господарської» частини життя міста – освітлення вулиць, капітальних ремонтів будівель, доріг чи тротуарів, передачі лікарням апаратів штучної вентиляції легень, куплених за бюджетні кошти тощо. Також один пост стосувався незгоди із внесенням Луцька до карантинної червоної зони у зв’язку із поширенням епідемії коронавірусу.

Кожна із публікації коштувала від 0 до 100 доларів, а загалом на рекламу за весь період було витратрачено 634 долари.

Реклама зі сторінки голови Зарічанської ОТГ та потенційного кандидати на посаду міського голови Володимира Волинського Ігоря Пальонки («Ігор Пальонка– офіційна сторінка») у серпні ввімкнена на 6 постів, 5 із яких – унікальні. Кожна з публікацій коштувала від 0 до 100 доларів, однак загалом на усі рекламні пости зі сторінки за час її існування витрачено менше 100 доларів. Зокрема, активними наразі є дві публікації, у котрих пропонують отримати до Дня Незалежності безкоштовний прапор. Щодо уже неактивної реклами, то «просували» пости із запрошенням підписатися на сторінку, відео ефіру із телеканалу «Аверс» за участі Ігоря Пальонки, відео із запрошенням на спільну пробіжку Ігоря Пальонки та Ігоря Гузя та текст із новиною про представлення політиком команди партії «За майбутнє» до Володимир-Волинської міської ради. Таргетувалися пости виключно на Волинську область.

Сторінка потенційного кандидата у мери Нововолинська Бориса Карпуса («Карпус Борис – офіційна сторінка») у серпні «вмикала на рекламу» 6 публікацій (2 з них активні станом на 20 серпня). Кожна з публікацій коштувала від 0 до 100 доларів. Дві публікації зроблені із посиланням на новину та ефір про потенційного кандидата, одна містить відеоролик-презентацію. Окрім того, один із постів рекламує власне сторінку та закликає підписатися на неї, ще один розповідає про презентацію Борисом Карпусом потенційних кандидатів від партії «За майбутнє», а останній розповідає про акцію «Отримай прапор». На 99% публікації таргетовані на територію Волинської області.

Загалом на рекламу сторінки за час її існування витратили менше 100 доларів.

На сторінці потенційного кандидата на посаду очільника Володимира-Волинського Миколи Юнака («Микола Юнак  – офіційна сторінка») протягом 1-20 серпня розміщено 3 рекламні пости, таргетованих у межах Волинської області. Один із них –  посилання на інтерв’ю Миколи Юнака місцевому виданню, інший стосується вартості ремонту однієї із вулиць у місті, а третій – про білборди потенційного конкурента на виборах Ігоря Пальонки.

Загальна сума, сплачена за рекламні, пости становить 467 доларів.

Facebook-сторінка «Косцьов’ят Володимир – депутат Ковельської міської ради Волинської області» станом на 20 серпня «рекламувала» дві ідентичні публікації, пов’язані із соціальними питаннями, виборами або політикою. У дописі Володимир Косцьов’ят розповідає про об’єкти міської комунальної власності та їх «засекреченість». Реклама таргетувалася на Волинську область та коштувала від 0 до 100 доларів.

Загалом на рекламні публікації зі сторінки уже витрачено 774 долари.

Сторінка лідера луцьких «Слуг народу» Романа Бондарука («Роман Бондарук») створена 6 липня 2020 року, проте перші рекламні публікації тут також з’явилися у серпні. Таких було чотири (станом на 20 серпня – одна активна). Кожен із матеріалів обійшовся від 0 до 100 доларів, проте їх загальна вартість становила 102 долари, таргетувалися вони лише на Волинську область. Публікації стосувалися спортивних досягнень потенційного кандидата, а також містили матеріали про те, як зекономити на комунальних послугах та роздуми Романа Бондарука стосовно ситуацій із заручниками, а також генерального плану міста.

Сторінка «Андрій Білан» присвячена депутату Луцької міської ради, члену фракції ВО «Свобода» Андрію Білану. Вона створена 10 серпня, і відтоді звідси рекламували два пости. Один із них повідомляє про створення сторінки та розповідає про її мету, а інша публікація стосується історії міста Луцьк. Кожна із них обійшлася депутатувід 0 до 100 доларів.

На сторінці ще одного депутатa Луцької міської ради, очільника міського осередку ВО «Свобода» Миколи Федіка у серпні виявлено лише один рекламний пост, пов’язаний із соціальними питаннями, виборами або політикою. Він таргетований на Волинську область та коштував політику від 0 до 100 доларів. У рекламній публікації критикують чинну владу за віднесення Луцька до червоної карантинної зони у зв’язку із епідемією коронавірусу. Загалом же, на рекламні пости сторінки із червня 2019 року до 18 серпня 2020 року витрачено менше 100 доларів.

Сторінки партій

Щодо сторінок обласних партійних осередків, в результаті моніторингу понад 30 найактивніших партій в області було виявлено не надто високу їх активність.Тож рекламні публікації, пов’язані із соціальними питаннями, виборами або політикою, вдалося виявити лише на сторінках кількох партійних осередків.

Зокрема, на сторінці «Громадянський Рух «СВІДОМІ» рекламувалися 7 публікацій. Йдется про три унікальні пости та про ще два однакових. Реклама таргетувалася переважно на волинян (частка переглядів за межами області менше 1%). Одна із публікацій стосувалася організованого «Свідомими» акустичного вечора пам’яті Андрія Кузьменка, інша – містила ролик про результати діяльності організації за 2 роки, ще в одній лідер «Свідомих», депутат Луцької міської ради Андрій Покровський закликав містян взяти участь в онлайн-голосуванні за осіб, які можуть стати кандидатами у депутати. Окрім того, дві ідентичні публікації розповідали про зустріч Андрія Покровського та команди «Свідомих» із учасниками проекту «Стань депутатом Луцькради», ще дві – інформували про деталі цієї кампанії.

На сторінці «ВО «Батьківщина» Волинь» виявлено 3 рекламні публікації, витрати на кожну із яких становили від 0 до 100 доларів, а таргетувалася реклама на мешканців Волині. Один із дописів стосувався позиції партії щодо діяльності гральних закладів у Луцьку, ще один цитував слова заступника лідера ВО «Батьківщина» Івана Крулька місцевому виданню, а третій, із прикріплення ефіру телеканалу «Аверс» за участі Івана Крулька повідомляв про те, що ВО «Батьківщина» братиме участь у  виборах 25 жовтня.

На сторінці «ВО «Свобода» Волинь» станом на 20 серпня зафіксоване лише одне рекламне повідомлення, пов’язане із соціальними питаннями, виборами або політикою. Йдеться про пост «Активна молодь–рушій змін! Є СВОБОДА – БУДЕ УКРАЇНА!», який містить відео із відповідною назвою. Таргетувалася ця реклама на різні регіони України: найчастіше її показувало у Львівській області (9%), а на Волинь припадає 35 показів. Оплатив рекламу Микола Федік.

Зі сторінки «Народний Рух України Волинь» станом на 20 серпня також рекламували лише один допис. У ньому посилаються на інтерв’ю чинного першого заступника міського голови Ківерцівської ОТГ Ігоря Мисковця про роботу у громаді.

Окрім того, у серпні 4 рекламні пости поширювали зі сторінки «За майбутнє – Луцьк», яка, однак, має ознаки фейкової. Зокрема, на рекламу виставляли аналогічні пости про те, що партія «За майбутнє» належить олігарху Ігорю Коломойському, інші ж два, ілюстровані схожими зображеннями, написані російською мовою були скопійованим текстом в іронічній манері про стосунки Ігоря Коломойського та президента Володимира Зеленського.

За словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА, до початку виборчого процесу та набуття організаціями партій і кандидатами статусу суб’єкта виборчого процесу вказана реклама не може вважатися передвиборною агітацією. Однак, на сьогодні рекламу партій, що розміщується в мережі Інтернет, зокрема, у соціальній мережі Facebook, ми можемо називати політичною рекламою відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про рекламу». Витрати на таку рекламу повинні відображатися у фінансовій звітності політичних партій, адже згідно зі статтею 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше, ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов’язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)