Аналітикиня цифрових платформ Громадянської мережі ОПОРА Анастасія Романюк в етері Громадського радіо розповідає про насадження російської культури на ТОТ після псевдореферендумів.

Культурна пропаганда на ТОТ

Анастасія Романюк: Робота росіян у сфері культури розпочалася ще до того, як вони «легалізували» окуповані території в російському законодавстві після псевдореферендумів. Ми фіксували в багатьох населених пунктах одразу після окупації різні культурні проєкти за підтримки державного бюджету РФ. За 2022-2023 роки Фонд культурних ініціатив президента РФ витратив близько 38 мільйонів доларів на проєкти для тимчасово окупованих територій України.

Після «вписування» ТОТ у своє законодавство Мінкульт РФ назвав своїм пріоритетним напрямком їхню інтеграцію в культурне життя Росії. Зараз там діє так званий «перехідний період». В цей час має бути «гармонізовано законодавство» для створених окупаційними адміністраціями місцевих «міністерств культури» та іншої нормативно-правової бази.

Міністерка культури РФ Ольга Любімова заявляє, що вона працює в ручному режимі з музеями, будинками культури, бібліотеками тощо. Як це відбувається на ділі? Йдеться про заміну матеріальної бази для шкільних, міських, сільських бібліотек. Окупанти починають полювати за українською літературою. Вони оперують списками «екстремістської літератури», яка включає понад 300 книжок українських класиків, сучасних авторів. Фіксували навіть випадки спалення цих книжок на Луганщині.

У багатьох населених пунктах найбільш ймовірно в публічному доступі не залишилося жодної книжки українською мовою. Йдеться про Мелітополь, деякі населені пункти Донеччини та Луганщини.

Про масштабування культурної окупації

Вікторія Єрмолаєва: Я пригадую цю дикість, коли ще у 2014-2015 роках на території Луганської області спалювали українські книжки. Цю неадекватну дику практику росіяни продовжують зараз?

Анастасія Романюк: Вони продовжують цю практику і масштабують її на всі так звані новоокуповані території. Після «легалізації» тимчасово окупованих територій в російському законодавстві, ці процеси інституціоналізувалися. Відбувається системне завезення величезної кількості російських книжок. Окупанти кажуть, що «нарешті українські діти зможуть навчатися рідною мовою». Все це завозять «волонтери», «громадські рухи», представники «Єдиної Росії».

Відбувається адміністративний, матеріально-технічний контроль над іншими культурними просторами. Росіяни «перенавчають» працівників музеїв та інших закладів культури, щоб ті правильно «позиціонували російську культуру» місцевим мешканцям. Ми фіксували, що 100 працівників сфери культури возили в Тулу на «методичні семінари».

Однак, окупанти системно жаліються, що їм не вистачає кадрів, тому їм доводиться активно завозити фахівців з території РФ. Тому так звані «мінкульти» Запорізької та Херсонської областей частково укомплектовані функціонерами з Ростова, Калінінграду та інших міст Росії.

Промивання мізків дітям

Анастасія Романюк: Багато українських фахівців виїхали з окупації. Ті, хто не виїхали, намагаються не йти на співпрацю з окупаційним режимом. Тому росіянам доводиться різними способами завозити своїх «фахівців» на ТОТ.

Коли ми аналізували окупаційні Telegram-канали та офлайн-заходи на ТОТ, то більшість з них спрямовані саме на дітей. Окрім переведення навчальних програм на російські, вводиться багато заходів індоктринації в формальній освіті. Наприклад, щопонеділка відбуваються так звані «розмови про важливе».
Дітей навчають, що означає бути «справжнім росіянином», про російські «традиційні християнські цінності» та «побєдоносію». Росіяни міфологізують Другу світову війну, називають її Великою Вітчизняною. Вони навчають шанувати подвиги героїв радянської армії та тримати їх за орієнтир честі та доблесті, а також проводять паралель із «сучасними бійцями СВО». В рамках цих заходів росіяни пропонують дітям малювати листівки, писати листи з подяками за те, що їх «звільнили».

Про протидію та відповідальність

Анастасія Романюк: На сьогодні понести пряму юридичну відповідальність росіяни у сфері культури можуть здебільшого через винищення української матеріальної спадщини. Вони її навіть «легалізували» в власному законодавстві, що дозволяє їм красти наше культурне надбання. Тепер «дозволено» переміщувати обʼєкти без жодного матеріального сліду. Тобто, все це буде дуже складно відшукати.

З території вільної України ми маємо залишатись голосом для людей в окупації. Росіяни прагнуть системно та цілеспрямовано сформувати інформаційну ізоляцію довкола мешканців ТОТ. Вони хочуть, щоб до них не доходила інформація про те, що відбувається насправді в Україні.

Ми намагаємось якомога глибше досліджувати окупацію, щоб пояснювати, який досвід мусять проживати люди в окупації. Нам треба підтримувати рух опору, який героїчно бореться з окупаційною владою будь-якими методами. Наприклад, є дуже потужний жіночий партизанський рух «Злі мавки». Для підпільників важливо, щоб про їхню діяльність знали, тому треба підсилювати їхні голоси.

Найважливіша задача для нас зараз – це готуватися до того, як приймати людей, які змогли наразі виїхати з окупації. Нам варто розробляти заходи з реінтеграції якомога емпатичніші, а для цього треба глибше зрозуміти людей, які пройшли через окупацію.

Нагадаємо, на окупованій території залишилися 700 українських шкіл. Про це повідомив заступник міністра освіти Андрій Сташків в етері Громадського радіо. Точну кількість дітей, які перебувають на цих територіях, Міносвіти не знає, адже чимало дітей вивезли до Росії, частина дітей виїхали з ТОТ і перебувають за кордоном.

Раніше Центр національного спротиву повідомляв, що у тимчасово окупованому Криму росіяни проводять заходи «військово-патріотичного виховання», направлені на поширення пропаганди серед молоді. В рамках таких був проведений форум молодих спеціалістів «Путь Победы. Zеркало» за участю понад 120 учнів з підконтрольних окупантам ВНЗ окупованого півострова, а також представників російських окупаційних військ зі складу ЗС РФ, МВС, МНС, прокуратури.

На окупованих територіях побільшало дітей-сиріт через наслідки примусової мобілізації серед робітників чоловічого населення та діяльність комісій з дотримання прав неповнолітніх.

Раніше радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко заявляв, що російські окупанти перетворюють школи Маріуполя на філіали ГУЛАГу. Окупанти забороняють дітям у школах розмовляти на тему війни й ділитись спогадами про пережите. Адміністративна відповідальність за дискредитацію армії у РФ з’явилась вже після 24 лютого 2022 року. Відтоді у Криму стосовно понад 400 людей відкривали справи по цій статті.

Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі на сайті Громадського радіо