Минулого тижня (14–20 серпня) важливою новиною стало рішення Данії й Нідерландів передати Україні 61 літак F-16. Також українські пілоти вже почали тестові випробування на шведських літаках Gripens, що в перспективі дасть можливість отримати й ці винищувачі 4-го покоління.

Тим часом Російська Федерація продовжила ракетний терор України, обстрілявши низку населених пунктів. Цинічні удари російських терористів свідчать, що слід посилювати боротьбу з обходом санкцій, позаяк РФ використовує для обстрілів ракети, виготовлені цього року.

Кремль не може досягнути цілей так званої "спецоперації", але все ще намагається демонструвати могутність власної армії. РФ організувала виставку нового озброєння власного виробництва та заявляє про недосконалість західної техніки на тлі нібито невдалого контрнаступу Сил оборони України.

Водночас росіяни скаржаться на передані Україні далекобійні ракети та касетні боєприпаси, закликають українських військових капітулювати, а також посилюють мобілізаційні заходи для компенсації втрат на фронті. 

Україні дають літаки F-16 і системи для боротьби з ворожими безпілотниками

Минулого тижня стало відомо, що США як країна-виробник схвалили передачу Україні літаків F-16 із Данії та Нідерландів. Винищувачі надійдуть після завершення підготовки українських пілотів. Саме навчання вже також розпочалося. Про це розповів Володимир Зеленський.

Крім того, 20 серпня за результатами переговорів з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте глава української держави анонсував, що офіційний Амстердам передасть Україні 42 американські винищувачі. 

"Сьогодні робимо ще один крок на посилення повітряного щита України. F-16. Літаки, які ми використаємо, щоб тримати російських терористів якомога далі від українських міст і сіл. Ми з Марком Рютте домовились про кількість F-16, які будуть надані Україні – після тренування наших пілотів та інженерів. 42 літаки. І це лише початок", – прокоментував результати зустрічі Володимир Зеленський у себе в телеграмі.

Своєю чергою Марк Рютте зазначив, що передача F-16 є наступним довгостроковим кроком підтримки України. Також очільник уряду Нідерландів зазначив, що наразі відбувається мовне навчання українських пілотів, "в майбутньому якомога скоріше розпочнеться військове навчання, а потім воно перейде до Румунії". Марк Рютте наголосив, що F-16 "не зможуть допомогти військовим зусиллям негайно, але взагалі будуть частиною оборонної системи України".

Згодом Президент України відвідав Данію, де зустрівся з главою уряду країни Метте Фредеріксен. За підсумками зустрічі стало відомо, що офіційний Копенгаген передасть Україні ще 19 літаків F-16. Отже, наша країна отримає від Данії та Нідерландів 61 літак.

Метте Фредеріксен сподівається, що до кінця року в Україні вже буде до 6 літаків F-16. Інші винищувачі надійдуть згодом. "Сподіваюся, наступного року ще 8 літаків також вирушать із Данії в Україну, а ще за рік – ще 5", – зазначила прем'єрка Данії.

Разом з тим, 19 серпня Президент України відвідав Швецію. Тема літаків стала центральною під час зустрічі з прем'єр-міністром країни Ульфом Крістенсеном. Зокрема, стало відомо, що Україна розраховує в перспективі отримати й шведські винищувачі 4-го покоління Gripens. Також глава української держави повідомив, що "тестові випробування Gripen за участі українців наших пілотів уже почалися". 

Натомість Крістенсен у своєму виступі про літаки не згадав. Нагадаємо: у червні шведський уряд заявив, що дасть українським пілотам можливість випробувати Gripen, але країні потрібні всі свої літаки для захисту території. Чи змінилася ця позиція, поки що не відомо.

Минулого тижня з'явилась інформація про те, що Німеччина передасть Україні дві додаткові пускові установки IRIS-T, а також планує до 2027 року щорічно надавати нашій країні по 5 млрд євро військової підтримки. Також посилити протиповітряну оборону (ППО) України планує Велика Британія. Міністерство оборони Сполученого Королівства  уклало три контракти на 115 млн доларів, які дозволять надіслати Україні засоби ППО. Зокрема, йдеться про систему протидії безпілотникам CORTEX Typhon, яку виробляє норвезька оборонна компанія Kongsberg. Це особливо актуально на фоні повідомлень про те, що Росія налагодила виробництво аналога іранських шахедів на власній території. 

Крім цього, минулого тижня Північна МакедоніяБолгаріяЛатвія, Литва, Естонія та Нідерланди приєдналися до ініціативи G7 "гарантії безпеки". За словами очільника Офісу Президента України Андрія Єрмака, нині до цієї декларації долучилися вже 25 держав. 

Нагадаємо, що на саміті НАТО у Вільнюсі країни G7 погодили документ про "гарантії безпеки" для України. Втім, лідери узгодили не конкретні параметри гарантій, а їхню рамку. Конкретні двосторонні договори будуть підписані згодом. Наразі Україна розпочала такі перемовини з США та Великою Британією

Російська ескалація в Чорному морі та необхідність посилення санкцій проти Кремля

Минулого тижня Росія продовжила свою терористичну діяльність та обстрілювала цивільні об’єкти й інфраструктуру в різних містах України. 14 серпня постраждали ОдесаЗапорізький район і Херсон. Під ранок 15 серпня росіяни завдали масованого ракетного удару по ЛуцькуЛьвовіДніпріСмілі та інших містах, а російський безпілотник знищив 3–5 тонн аграрної продукції на Одещині. 19 серпня російські війська цинічно вдарили по центру Чернігова балістичною ракетою. Як наслідок, загинуло 7 людей, а ще 144 постраждало. Так Кремль укотре довів, що метою війни в Україні є геноцид українців.

На жаль, для частини обстрілів росіяни використали ракети, виготовлені цього року. Про це заявив керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак: "В ракетах Х-101, що були випущені у квітні, є приблизно 30 іноземних мікросхем". Така сама ситуація і з іншою військовою технікою Росії. Зокрема, гвинтокрили Ка-52 не могли б літати без іноземних компонентів. Це доводить, що тема боротьби з обходом антиросійських санкцій є однією з найважливіших.

Втім, нові атаки зовсім не означають, що робота над посиленням санкцій не ведеться. Так, під нові обмеження, які ввела Швейцарія, потрапило не менше 30 компаній російського ВПК – це  рекомендувала зробити група Макфола-Єрмака. Також на тлі нарощення військової співпраці між Росією та КНДР США наклали санкцій проти трьох компаній із Казахстану, Росії та Словенії, які сприяють торгівлі зброєю між Москвою і Пхеньяном. Крім того, не виключені й санкції проти турецьких компаній, які допомагають Кремлю. 

Відзначимо, що приватні компанії також вводять свої обмеження. Так, Mercedes-Benz і BMW відключили російських дилерів від свого програмного забезпечення, Microsoft із жовтня не продовжуватиме ліцензії на програмне забезпечення російським компаніям, Google почала блокувати корпоративні сервіси Google Workspace підсанкційним компаніям з РФ.

Також 13 серпня Кремль пішов на чергове загострення в Чорному морі. Міноборони РФ заявило, що корабель росіян відкрив "попереджувальний" вогонь по суховантажу "Sukru Okan" під прапором Палау, що прямував у порт Ізмаїл, коли судно не відреагувало на вимоги зупинитися для огляду. І хоча міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm заявила, що росіяни збрехали про огляд судна і попереджувальні постріли, все ж нова ескалація викликала міжнародну реакцію. 

Так, в українському МЗС засудили провокативні дії щодо суховантажу, який прямував в порт Ізмаїла. Державний департамент США назвав такі дії РФ "неприйнятною ескалацією, яка ще раз демонструє відповідальність Москви за те, що зерно не потрапляє туди, куди йому потрібно". Реакція Туреччини не була досить жорсткою, адже судно, хоч і належить турецькій компанії, перебувало під прапором Палау. В турецькій адміністрації стверджують, що "після втручання в рух судна співрозмовники в РФ були належним чином попереджені, щоб уникнути подібних спроб ескалації напруженості в Чорному морі".

Примітно, що на напруження відреагувала і Болгарія. Міністр оборони цієї країни підкреслив, що "захист Чорного моря є стратегічним пріоритетом для НАТО", а також додав, що "Росія постійно провокує Альянс".

Окремо варто відзначити, що, попри провокації Росії, ​​Україна оголосила тимчасові коридори для суден, які йдуть до та з чорноморських портів. Зокрема, вранці 16 серпня перше судно вийшло з порту Одеси без "зернової ініціативи" і згодом прибуло до Стамбула. На борту контейнеровоза "Joseph Schulte" вирушило понад 30 тис. тонн вантажу (2 114 контейнерів), зокрема з продовольством.

Цікаво, що поки Росія намагається перешкодити експорту української агропродукції в Чорному морі, у Кремля можуть з’явитись проблеми в іншому регіоні. Так, за повідомленням Bloomberg, Іран почав витісняти російську нафту з Китаю. Зокрема, порівняно з січнем-липнем, попит на іранську нафту зріс більш ніж у півтора раза. У перспективі це може серйозно зашкодити доходам бюджету РФ.

Натомість самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що Путін нібито досяг цілей війни проти України, адже нібито "Україна ніколи не буде так агресивно поводитися щодо Росії після закінчення цієї війни". З таким аргументом не погодився Джо Байден, який, хоч і не коментував слова Лукашенка, підкреслив, що Росія вже програла, бо не може досягти своєї початкової мети.

Спеціально для Українська правда