Центральна виборча комісія 27 листопада та 22 грудня 2020 року призначила проміжні вибори народних депутатів в одномандатних виборчих округах № 50 (Донецька область) та № 87 (Івано-Франківська область) відповідно. Проміжні вибори призначені у зв’язку з перемогою на чергових місцевих виборах народного депутата Руслана Требушкіна, який балотувався на пост міського голови Покровська, та народного депутата Зіновія Андрійовича, який став головою Надвірнянської громади.

Виборчий процес на проміжних виборах відбувається за Законом України «Про вибори народних депутатів України», що застосовувався до моменту прийняття Виборчого кодексу і втратив чинність (крім положень щодо організації підготовки та проведення проміжних виборів народних депутатів України). Це, зокрема, створило ряд проблем організаційно-правового характеру, реагуючи на які ЦВК опублікувала низку роз’яснень щодо порядку підготовки різних етапів виборчого процесу. 

Ключовими організаційними етапами першого місяця кампанії стали процес висування та реєстрації кандидатів, утворення окружних виборчих комісій та розгортання передвиборчої агітації, що відбувається в  умовах карантинних обмежень та червоного рівня епідеміологічної небезпеки в Івано-Франківській області. 

Спостерігачі ОПОРИ звертають увагу на незадовільну ситуацію з виконанням постанови уряду щодо порядку здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів. Насамперед це проявляється в якості комплектації виборчих комісій засобами індивідуального захисту і дотримання відповідних технічних процедур, а також інформуванні виборців щодо особливостей реалізації протиепідемічних заходів в умовах організації і проведення виборів. Збереження такої практики в ситуації пандемії несе ризики дестабілізації виборчого процесу на його завершальному етапі й безпосередньо в день голосування 28 березня. 

В ході розгляду поданих документів ЦВК аргументовано відмовила в реєстрації 30 потенційним кандидатам (станом на 1 березня). Основними причинами відмов стало недотримання вимог щодо сплати грошової застави та порушення порядку подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Дискусією між членами ЦВК супроводжувалося рішення щодо реєстрації кандидатом Артема Марчевського (висунутий партією «Опозиційна платформа – За життя»), у передвиборчій програмі якого містяться пункти про налагодження роботи з Росією та країнами СНД і «припинення бездумної українізації». Відтак, четверо членів ЦВК утрималися від голосування. Разом з тим до повноважень Комісії не входить встановлення факту невідповідності передвиборчої програми вимогам законодавства, а наявність такого випадку не належить до вичерпного переліку підстав для відмови в реєстрації кандидата.

Станом на початок березня з 25 зареєстрованих кандидатів помітну агітаційну активність здійснювали лише шість суб’єктів у виборчому окрузі № 50 (центр – м. Покровськ) та п’ять у ОВО № 87 (центр – м. Надвірна). Хоча виборча кампанія не носить масштабного характеру, явні прояви передвиборчої активності партій та кандидатів спостерігалися задовго до офіційного початку виборчого процесу, а перебіг кампанії в регіонах викликає посилений інтерес з боку парламентських партій та політиків національного рівня. Всі парламентські партії висунули своїх кандидатів на проміжних виборах народних депутатів.

Ключовою проблемою передвиборчої активності на початку виборчого процесу є практика розгортання де-факто агітаційної діяльності до моменту офіційної реєстрації і відкриття виборчих фондів. Відсутність правової визначеності й формальних вимог щодо регулювання дочасної агітації сприяє тінізації виборчих фінансів та унеможливлює публічний контроль за грошовими надходженнями та витратами потенційних кандидатів. Загалом це ставить у нерівні умови всіх учасників виборів та негативно впливає на загальну конкурентність кампанії.  

Найбільш розповсюдженими сегментами агітації стали зустрічі кандидатів з виборцями та використання зовнішньої реклами. Спостереження показує, що місцеві традиційні ЗМІ не використовуються в значних масштабах кандидатами, натомість безпосередня комунікація та політична реклама через соціальні мережі, зокрема Facebook, набирають популярності. 

Взаємодія у форматі прямих зустрічей звично націлена на окремі соціальні групи та інституції (молодь, літні люди у дворах, медичні працівники, релігійна спільнота) і часто супроводжується поєднанням прихованої агітації з наданням виборцям та організаціям матеріальних благ під виглядом благодійної допомоги. На практиці формальними суб'єктами такої активності, що діють в інтересах кандидатів, є благодійні фонди, заборона на участь в передвиборчій агітації яких прямо не врегульована в Законі України «Про вибори народних депутатів України». Так, в окрузі № 87 кандидат Олександр Шевченко долучається до публічних заходів Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» (який є однопартійцем кандидата). В окрузі № 50 діє фонд «Асоціація вугільних міст Донбасу «Шахтарський характер», заснований потенційним кандидатом Андрієм Аксьоновим. Випадки надання благодійної допомоги також зафіксовані з боку Руслана Кошулинського та Марусі Звіробій-Біленької. 

Кандидати, користуючись недосконалістю виборчого законодавства, готові вдаватися до порушення демократичних виборчих стандартів, уникаючи правової відповідальності за матеріальне стимулювання виборців. Традиційна для українських виборів, в умовах голосування в одномандатних мажоритарних округах, «передвиборча благодійність» повинна отримати належну реакцію з боку правоохоронних органів та увагу з боку законотворців. 

У лютому до агітації кандидатів активно залучаються народні депутати, участь яких в передвиборчій кампанії не забороняється, проте й не передбачена положеннями Закону України «Про статус народного депутата України». Однак ризики зловживання адміністративними ресурсами на проміжних виборах насамперед зумовлені участю в кампанії в якості кандидатів посадовців та народних депутатів, а також мобілізацією ними на свою підтримку представників органів публічної адміністрації різних рівнів. Наприклад, міські голови населених пунктів виборчого округу № 50 завуальовано та відкрито у робочий час підтримували одного з потенційних кандидатів, який на той момент не перебував у статусі офіційного суб'єкта виборчого процесу. Такі дії створюють неконкурентні переваги для окремих учасників процесу, хоча формально не є підставою для притягнення до відповідальності посадових осіб органів місцевого самоврядування. 

Невирішеною та неоднозначною залишається ситуація з організацією виборчого процесу в частині функціонування окружних комісій та реорганізації відділів Державного реєстру виборців. Так, через відсутність облаштованого для роботи приміщення ОВК № 87 досі немає належного матеріально-технічного оснащення, в умовах, що унеможливлюють його належне зберігання і використання. Крім того, на початок березня не працюють відділи Державного реєстру виборців у новоутворених Івано-Франківському та Краматорському районах. Ці відділи наділені повноваженнями з обслуговування (обліку) виборців у частині населених пунктів, які входять у межі одномандатних виборчих округів № 87 та № 50. Неврегульованість ситуації створює практичні перешкоди для реалізації виборцями всього комплексу наданих їм прав під час організації проміжних виборів народних депутатів.

Передвиборча активність учасників виборів

У лютому агітаційна кампанія в одномандатних виборчих округах не набула масштабного характеру з боку всіх потенційних та зареєстрованих кандидатів. Цей місяць припадає на завершення процесу реєстрації кандидатів. 25 лютого був останнім терміном подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати. 2 березня – кінцевий термін для прийняття рішень про реєстрацію кандидата в депутати або про відмову в його реєстрації. Більшість зареєстрованих кандидатів набули статусу суб’єкта виборчого процесу в другій половині місяця, що вплинуло на інтенсивність та масштабність кампанії загалом. Втім, частина кандидатів розпочинала дочасну кампанію ще до моменту офіційної реєстрації. Станом на початок лютого різноманітні форми публічної активності фіксувались спостерігачами ОПОРИ, які включали прямі зустрічі з виборцями, представленість на зовнішніх носіях та політичну рекламу в соціальних мережах.

До висунення кандидатів в округах долучились 16 партій: «За майбутнє», ВО «Свобода», «Європейська Солідарність», «Всеукраїнське об’єднання «Платформа громад», «Слуга народу», «Держава», «Партія Шарія», «Голос», «Опозиційна платформа – За життя», ВО «Батьківщина», «КМКС» Партія угорців України, «Майбутнє країни», «Опозиційний блок», «Порядок», «Розвиток та Добробут», «Нова демократія». Дані партії відповідно до виборчого законодавства набули статусу суб’єктів виборчого процесу. Проте аналіз виборчої кампанії в округах показує високий рівень персональної активності кандидатів. Загалом передвиборчу активність протягом лютого на окрузі № 87 (центр – м. Надвірна) проводили шість кандидатів. Найбільш інтенсивну агітаційну кампанію здійснює Олександр Шевченко, висунутий політичною партією «За майбутнє» та зареєстрований ЦВК 9 лютого. Активності кандидата найбільш притаманна представленість на носіях зовнішньої реклами, метод прямої комунікації з виборцями та використання рекламних інструментів у соціальних мережах. З моменту реєстрації кандидат провів низку зустрічей з трудовими колективами освітніх закладів та закладів охорони здоров'я, а також місцевими громадами (м. Надвірна, селище Делятин, села Чорний Потік, Заріччя, Гаврилівка, Камінне, Цуцилів, Перерісль, Фитьків тощо). Крім того, кандидат регулярно здійснював низку візитів до церков виборчого округу, під час яких з промовами перед релігійними громадами виступав безпосередньо у приміщеннях церков. Олександр Шевченко активно використовував політичну рекламу у Facebook. Сторінка кандидата з моменту реєстрації поширила 98 рекламних таргетованих повідомлень. Окремо слід зазначити високу інтенсивність кандидата в опосередковану здійсненні благодійної діяльності. Так, кандидат брав участь у благодійних заходах від імені благодійного фонду лідера партії «За майбутнє» – «Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом». В рамках цих заходів лікувальним закладам виборчого округу, які обслуговують територію виборчого округу, передано кисневі концентратори, зокрема Надвірнянській центральній районній лікарні, Яремчанській центральній міській лікарні, Солотвинській лікарні та Коломийській центральній районній лікарні. 

Відносно активну діяльність на окрузі здійснює і Руслан Кошулинський. Кандидат зареєстрований 12 лютого і висунутий політичною партією ВО «Свобода». Основною формою активності стало проведення зустрічей та поширення друкованих матеріалів агітації за участі агітаторів. З моменту реєстрації кандидат провів низку зустрічей із виборцями у таких населених пунктах, як Надвірна, Яремче, Старі Богородчани, Богородчан, Делятин, Добротів, Саджавка та Красна. Також на користь кандидата поширювалась зовнішня політична реклама та реклама у Facebook. 

12 лютого була зареєстрована кандидатка від партії «Європейська Солідарність» Маруся Звіробій-Біленька. Основними формами її активності стали розміщення агітаційних матеріалів на зовнішніх носіях реклами та проведення зустрічей з виборцями. Слід підкреслити, що зустрічі з виборцями часто проходили із залученням ВІП-агітаторів, у ролі яких виступають народні депутати України, члени фракції «Європейська Солідарність». На підтримку кандидатки округ відвідали з візитами народні депутати України Софія Федина, Ахтем Чийгоз, Микола Княжицький, Михайло Забродський та Петро Порошенко. 26 лютого останній разом з кандидаткою передав двом лікарням у Надвірній та Яремчі Івано-Франківської області 6 кисневих концентраторів. Політична реклама у Facebook кандидаткою практично не використовується, як і політична реклама у ЗМІ. 

Михайло Ноняк – від 3 лютого перший зареєстрований кандидат на окрузі, балотується шляхом самовисування. На користь кандидата використовується зовнішня політична реклама, поширювались друковані матеріали агітаційного змісту та рекламні повідомлення у Facebook. Крім того, кандидат практикував проведення зустрічей з виборцями. Такі заходи він провів у селах Іваниківка та Маркова. Але у другій половині лютого спостерігається спад активності кандидата, який, ймовірно, пов'язаний з його перебуванням на лікуванні від COVID-19. 

Спостерігачі також відзначають початок активності кандидатів Юрія Голінея («Платформа громад») та Василя Вірастюка («Слуга народу»), які були зареєстровані 23 лютого. Агітаційна кампанія кандидатів розпочалась з використанням політичної реклами на зовнішніх носіях та в соціальній мережі Facebook, але не набула масштабного характеру.

Помітну активність на одномандатному виборчому окрузі № 50 (центр – м. Покровськ) у лютому здійснювали п’ять кандидатів: Артем Марчевський, Андрій Аксьонов, Вікторія Шилова, Микола Головко, Лариса Ревва.

Артем Марчевський, висунутий політичною партією «Опозиційна платформа – За життя», був зареєстрований кандидатом 19 лютого. Кандидат активно проводив зустрічі з виборцями, використовував розповсюдження друкованої агітаційної продукції та широко представлений на зовнішніх носіях. У Покровську в наметах Артема Марчевського збирали контакти виборців, які зацікавлені в зустрічі з кандидатом. Кандидат також займався і передвиборчою благодійністю. Дарував сільським бібліотекам округу книжки та підписки на журнали, одній багатодітній сім’ї – ноутбук, ветеранам МВС передав мікрохвильовку та тонометр. Артем Марчевський – генеральний продюсер телеканалу «112», тому проблемам Покровського району Донецької області присвячено значну кількість сюжетів загальнонаціональних телеканалів «112» та «ZIK». Регіональні ЗМІ для агітації кандидат не використовує. 23 лютого у містах Добропілля, Мирноград та Покровськ, що відносяться до меж 50-го виборчого округу, кандидат відкрив свої громадські приймальні. На заходи урочистого відкриття долучалися народні депутати від фракції «Опозиційна платформа – За життя» Наталія Королевська, Володимир Мороз та Валерій Гнатенко. 

Активну передвиборчу активність здійснював на окрузі Андрій Аксьонов, але у статусі потенційного кандидата. Відповідно до постанов ЦВК у лютому потенційний кандидат не реєструвався, хоча 15 лютого був висунутий кандидатом партією «Порядок». Він інтенсивно використовував місцеві ЗМІ та носії зовнішньої реклами. У місцевих ЗМІ з’являються позитивні інтерв’ю Аксьонова, а у рейтингу міст Донеччини Допропільська громада – лідер обласного рейтингу спроможності, що співвідноситься з чинним головою громади Андрієм Аксьоновим. Також здійснювалось розповсюдження інформаційних друкованих матеріалів у поштові скриньки мешканців міст округу. Потенційного кандидата підтримали представники місцевої регіональної еліти, зокрема Герой України Леонід Байсаров та міський голова Мирнограду Олександр Брикалов. А сам потенційний кандидат ініціював створення Асоціації вугільних міст, яка була підписана головами Мирноградської, Покровської та Добропільської громад. 

Помітну активність  на окрузі проводить висуванка партії «Держава» Вікторія Шилова, яка 3 лютого стала першою зареєстрованою кандидаткою. Вікторія Шилова була зосереджена на зустрічах з виборцями та розповсюдженні агітаційної продукції. Одним з інструментів спілкування з потенційними виборцями Вікторія Шилова використовує власну сторінку у Facebook, на якій просуває основні меседжі та публікує власну передвиборчу програму. Зустрічі кандидатка проводить у Добропіллі, Мирнограді, Покровську, Родинському, де вона також розповсюджує інформаційні матеріали, надруковані на аркушах А-4. Шилова постійно оголошує про збір коштів на здійснення передвиборчої агітаційної кампанії, де вказує на можливість переказу коштів, у тому числі на картковий рахунок з Російської Федерації чи країн СНД. 

Активним потенційним кандидатом у лютому можна визначити Миколу Головка, який ще не був зареєстрованим. Він зосередився на агітації у соціальних мережах через спілкування, зокрема на власній сторінці у Facebook. Потенційний кандидат шляхом опитування досліджував громадську думку стосовно дочасних виборів та політичних уподобань аудиторії. Також він публічно звернувся за допомогою по збору коштів для внесення застави в розмірі 60 тисяч гривень за участь у виборчих перегонах. Було створено групу в Telegram під назвою «Токсичный Требушкин», де також позиціонується Микола Головко як кандидат. Крім того, проводились опитування в групах «Покровськ» щодо того, чи підтримають Миколу Головка фінансово для його реєстрації кандидатом. Головко активно використовував онлайн-інструменти та намагався вибудувати діалог із підписниками власної сторінки, груп як з потенційними виборцями. 

Активність уже розпочала також і висуванка ВО «Батьківщини» Лариса Ревва, на користь якої з кінця лютого почали розповсюджуватись листівки. На листівках Лариса Ревва зображена разом з Юлією Тимошенко та присутній напис «Переможемо разом».

Аналіз різноманітних форм публічної активності зареєстрованих та потенційних кандидатів, який на системній основі проводили спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА у лютому 2021 року, вказує на обмежене розгортання передвиборчої агітаційної кампанії. Активну передвиборчу кампанію продовжили здійснювати кандидати, які вели дочасну агітацію. Найбільш розповсюдженими сегментами агітації стали прямі зустрічі з виборцями та використання зовнішньої реклами. Зустрічі організовувались для окремих категорій громадян: молодь, літні люди у дворах, медичні працівники, релігійна спільнота. Втім, запровадження карантинних обмежень у 87-му окрузі у зв’язку з червоною зоною в області може вплинути на характер та особливості кампанії. Місцеві традиційні ЗМІ не використовуються масштабно кандидатами, натомість комунікація та політична реклама через соціальні мережі, зокрема Facebook, здобуває популярності. Окремо для збільшення комунікації з виборцями кандидати розгорнули роботу громадських приймалень. Так, кандидат по 50-му виборчому округу Артем Марчевський 23 лютого відкрив громадські приймальні у містах Добропілля, Покровськ та Мирноград. Перед відкриттям приймалень спостерігачі фіксували роздачу коштів агітаторам, а після цього проводився для них інструктаж щодо механізмів та шляхів збільшення впізнаваності кандидата. Агітатори спілкуються з виборцями у громадських місцях, критикують дії місцевої влади та наголошують на вирішенні проблем завдяки зусиллям кандидата від «Опозиційної платформи – За життя» Артема Марчевського. Також відновила свою роботу в Покровську і приймальня політичної партії «Порядок», яка висунула Андрія Аксьонова кандидатом у депутати по 50-му виборчому округу. В свою чергу міський голова Допропілля Андрій Аксьонов активізував свою комунікацію з виборцями через партійну приймальню, де обіцяє вирішити нагальні проблеми мешканців міста. Але в цілому передвиборчі штаби кандидатів на виборчих округах фактично не проявляли публічної активності. Кандидати-мажоритарники у більшості випадків самостійно забезпечують фінансовий та організаційний супровід своїх виборчих кампаній.  

Відмова в реєстрації потенційним кандидатам

ЦВК 16 січня 2020 року прийняла Постанову № 3, яка стосується роз’яснення щодо застосування деяких положень Закону України «Про вибори народних депутатів України» під час реєстрації кандидатів на проміжних виборах народних депутатів України. Відповідно до роз’яснення, Центральна виборча комісія реєструє кандидата в депутати за умови отримання документів, передбачених статтею 55 Закону. У разі відсутності або неповноти відомостей у документах, про це невідкладно повідомляється політична партія – суб’єкт висування кандидата в депутати, кандидат в депутати відповідним листом за підписом члена Комісії, який надсилається поштовим зв’язком (або за наявності можливості – в інший спосіб), з одночасним інформуванням телефонограмою за контактними номерами телефонів, вказаними в поданих до Комісії документах для реєстрації кандидата в депутати. Для подання виправленого документа встановлюється час у межах визначеного Законом строку для прийняття Комісією рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації кандидата в депутати, про що зазначається у листі за підписом члена Комісії та телефонограмі. Виправлений документ вноситься до Комісії політичною партією, кандидатом у депутати разом з відповідним супровідним листом. У разі неподання до Комісії у встановлений строк виправленого документа він вважається таким, що не поданий для реєстрації кандидата в депутати. А згідно з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в народні депутати України в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 55 Закону. Також згідно з пунктом 7 частини першої статті 60 Закону Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в народні депутати України в разі виявлення, що потенційний кандидат має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку. Відповідно до зазначеної статті також може бути відмовлено і в разі встановлення факту порушення законодавчих вимог щодо проживання в Україні протягом останніх п’яти років.

Станом на 1 березня ЦВК відмовила 30 потенційним кандидатам. Рішення про відмову в реєстрації кандидатів у депутати були аргументовані та містили вичерпні підстави відповідно до 60 статті Закону України «Про вибори народних депутатів України». Основними порушеннями при поданні документів на реєстрацію були:

1. Недотримання вимог щодо сплати грошової застави – 29 випадків.

2. Порушення порядку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування – 28 випадків.

3. Ненадання фотографій належного формату на паперових носіях та в електронному вигляді – 23 випадки.

4. Відсутність змін у відомостях про політичні партії щодо зміни попередніх найменувань у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань – 12 випадків.

5. Відсутність автобіографії або її обов’язкових частин – 9 випадків.

6.  Недотримання вимог щодо оформлення заяви про реєстрацію кандидата – 3 випадки.

7. Недотримання вимог щодо проживання протягом останніх 5 років – 2 випадки.

8. Порушення строків висування кандидата політичною партією – 2 випадки.

9. Недотримання вимог щодо відсутності судимості за вчинення умисного злочину – 2 випадки.

10. Розбіжність у зазначені по батькові в поданих для реєстрації документах – 1 випадок.

 

 

Потенційний кандидат

Крутецька Віта

Суб’єкт висування

партія «БРАВО»

Причини відмови

 • непогашена судимість
 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій кандидатки, автобіографії та передвиборчої програми

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/2MuPMdd

 

Потенційний кандидат/-ка

Сахно Михайло

Суб’єкт висування

партія «НАЦІОНАЛЬНО-ДЕМОКРАТИЧНЕ ОБ’ЄДНАННЯ “Україна”»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій кандидата, автобіографії та передвиборчої програми

Посилання на постанову ЦВК

https://bit.ly/2MuPMdd

 

Потенційний кандидат/-ка

Богаченко Любов

Суб’єкт висування

партія «Жінки України»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій кандидатки, автобіографії та передвиборчої програми

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/2ZWPxuG

 

Потенційний кандидат

Бобровицька Ірина

Суб’єкт висування

партія «Організація Українських Націоналістів»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій кандидатки, автобіографії, заяви про реєстрацію та передвиборчої програми

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/2ZZDXit

 

Потенційний кандидат

Колосовська Вікторія

Суб’єкт висування

партія «БРАВО»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій кандидатки, автобіографії та передвиборчої програми

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3dTbWkE

 

Потенційний кандидат

Токарь Руслан

Суб’єкт висування

партія «СПРАВЕДЛИВА КРАЇНА»

Причини відмови

 • відсутність декларації
 • невідповідна грошова застава

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3bIpyg1

 

Потенційний кандидат

Кірсанов Артем

Суб’єкт висування

партія «ОБЕРІГ»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій
 • порушення строків висування кандидата політичною партією

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3qVYksF

 

Потенційний кандидат

Дорошенко Олександр

Суб’єкт висування

партія «Майбутнє Країни»

Причини відмови

Порушення законодавчих вимог щодо проживання в Україні протягом останніх п’яти років

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3rdRWwQ

 

Потенційний кандидат

Нечепорук Тарас

Суб’єкт висування

партія «Олімп»

Причини відмови

 • недотримання вимог щодо оформлення заяви
 • невідповідна грошова застава
 • відсутність фотографій
 • порушення порядку подання декларації, строків висування кандидата політичною партією

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/2ZZE9hH

 

Потенційний кандидат

Івко Антон

Суб’єкт висування

«ПАРТІЯ ЕКОНОМІЧНОГО ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНИ»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій та передвиборчої програми
 • порушення законодавчих вимог щодо проживання в Україні протягом останніх п’яти років

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3sDFpDv

 

Потенційний кандидат

Пазюрич Олег

Суб’єкт висування

партія «Динамо»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографії та передвиборчої програми
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3sH6pSo

 

Потенційний кандидат

Сахно Михайло

Суб’єкт висування

партія «Альтруїсти»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографії та передвиборчої програми
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР
 • розбіжність у зазначенні по батькові в поданих для реєстрації документах

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3sH6pSo

 

Потенційний кандидат

Шаповалов Сергій

Суб’єкт висування

партія «Успіх»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій та передвиборчої програми
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР
 • недотримання вимог щодо оформлення заяви

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3sH6pSo

 

Потенційний кандидат

Чіх Юрій

Суб’єкт висування

Партія промисловців і підприємців України

Причини відмови

 • відсутність декларації
 • невідповідна грошова застава

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3kBt8fW

 

Потенційний кандидат

Квітка Ольга

Суб’єкт висування

Всеукраїнська партія духовності і патріотизму

Причини відмови

Невідповідна грошова застава

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3kBt8fW

 

Потенційний кандидат

Новицький Володимир

Суб’єкт висування

партія «Шанс»

Причини відмови

 • непогашена судимість
 • відсутність декларації та фотографій належного формату
 • невідповідна грошова застава
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b5Y5Wo

 

Потенційний кандидат

Березовський Володимир

Суб’єкт висування

партія «Столиця»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій, передвиборчої програми
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b5Y5Wo

 

Потенційний кандидат

Волянюк Сергій

Суб’єкт висування

партія «Зірка»

Причини відмови

 • невідповідна грошова застава
 • відсутність декларації, фотографій
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b5Y5Wo

 

Потенційний кандидат

Кірсанов Артем

Суб’єкт висування

партія «Оберіг»

Причини відмови

 • невідповідність грошової застави
 • відсутність декларації, фотографій, передвиборчої програми
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b5Y5Wo

 

Потенційний кандидат

Козоріз Володимир

Суб’єкт висування

партія «Ідея»

Причини відмови

 • невідповідність грошової застави
 • відсутність декларації, фотографій належного формату
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b5Y5Wo

 

Потенційний кандидат

Куп’янський Владислав

Суб’єкт висування

партія «Центр»

Причини відмови

 • невідповідність грошової застави
 • відсутність декларації, фотографій належного формату, передвиборчої програми
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b5Y5Wo

 

Потенційний кандидат

Сінчук Микола

Суб’єкт висування

Консервативна партія України

Причини відмови

 • невідповідність грошової застави
 • відсутність декларації, фотографій належного формату
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b5Y5Wo

 

Потенційний кандидат

Ткаченко Олександр

Суб’єкт висування

партія «Український трудовий блок»

Причини відмови

 • невідповідність грошової застави
 • відсутність декларації, фотографій належного формату, передвиборчої програми
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b5Y5Wo

 

Потенційний кандидат

Усов Андрій

Суб’єкт висування

партія «Соціальна партія»

Причини відмови

 • невідповідність грошової застави
 • відсутність декларації, фотографій належного формату
 • відсутність змін у відомостях про політичну партію у ЄДР

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b5Y5Wo

 

Потенційний кандидат

Миня Микола

Суб’єкт висування

партія «Побратими України»

Причини відмови

 • порушення порядку подання декларації особи
 • невідповідність грошової застави

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3kFVDZR

 

Потенційний кандидат

Нечепорук Іван

Суб’єкт висування

Партія Ветеранів Афганістану

Причини відмови

 • відсутність автобіографії,  декларації, фотографій
 • невідповідність грошової застави

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3kFVDZR

 

Потенційний кандидат

Соколовський Олександр

Суб’єкт висування

Партія «Щаслива Україна»

Причини відмови

 • неповна автобіографія
 • порушення порядку подання декларації особи
 • невідповідність грошової застави

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3kFVDZR

 

Потенційний кандидат

Тімошков Леонід

Суб’єкт висування

Партія «Народно-демократична партія патріотів України»

Причини відмови

 • відсутність автобіографії, декларації, фотографій
 • невідповідність грошової застави

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3kFVDZR

 

Потенційний кандидат

Власійчук Тарас

Суб’єкт висування

партія Християнсько-Демократичний Союз

Причини відмови

 • недотримання вимог щодо оформлення заяви
 • відсутність автобіографії,  декларації, фотографій, передвиборчої програми
 • невідповідність грошової застави

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3b8sDXO

 

Потенційний кандидат

Малий Даніїл

Суб’єкт висування

самовисування

Причини відмови

 • подана на паперових носіях декларація не засвідчена підписом
 • порушені вимоги змісту документа щодо внесення грошової застави

Посилання на постанову ЦВК

http://bit.ly/3sDErXO

 Забезпечення належних умов проведення виборів

Центральна виборча комісія

Центральна виборча комісія як постійно діючий колегіальний державний орган очолює систему виборчих комісій та здійснює контролюючу, організаційну та консультаційну функцію в питанні проведення проміжних виборів народних депутатів. Проміжні вибори в одномандатних виборчих округах № 50 та № 87 відбуваються згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Виборчого кодексу України в частині організації підготовки та проведення проміжних виборів народних депутатів України. Закон України «Про вибори народних депутатів України» втратив чинність, крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів. Тому ЦВК опублікувала роз’яснення щодо однакового застосування деяких положень Закону України «Про вибори народних депутатів України», які стосуються реєстрації кандидатів, декларування їх майнового стану, виборчих фондів. Також ЦВК на допомогу окружним та дільничним виборчим комісіям опублікувала збірник нормативно-правових актів з питань організації підготовки і проведення проміжних виборів народних депутатів України 28 березня 2021 року в одномандатних виборчих округах № 50 та № 87. З початку виборчого процесу Комісія прийняла 55 постанов, 45 з яких стосувались питань безпосередньо організації проміжних виборів. А 22 січня був затверджений Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення проміжних виборів народних депутатів України 28 березня 2021 року.

На виконання норм виборчого законодавства ЦВК опублікувала інформацію щодо загального інформаційного забезпечення проміжних виборів народних депутатів України 28 березня 2021 року в одномандатних виборчих округах № 50 (Донецька область) та № 87 (Івано-Франківська область). Крім того, ЦВК з додержанням законних процедур та термінів сформувала склад окружних виборчих комісій та не пізніше наступного дня від дня прийняття рішення опубліковує зміни у складі ОВК. Інформація про межі одномандатного виборчого округу, склад ОВК та повідомлення про реєстрацію кандидатів, відповідно до рішень ЦВК, оприлюднюється у відповідних регіональних друкованих засобах масової інформації. Окремо ЦВК затверджувала рішення окружних комісій щодо виконання повноважень членів комісії на платній основі та єдиного кошторису видатків ОВК. Загалом, Центральна виборча комісія з початку призначення проміжних виборів виконала всі вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо організації та підготовки виборчого процесу.

ЦВК при прийнятті рішень діяла в межах чинного законодавства. Проте при реєстрації одного з кандидатів між членами комісії відбулась дискусія щодо порядку застосування норм чинного законодавства. Під час обговорення питання реєстрації Артема Марчевського (зареєстрований ЦВК кандидатом у народні депутати по округу № 50 19 лютого 2021 року) членкиня комісії Ірина Єфремова заявила, що не підтримуватиме це голосування. Вона звернула увагу на те, що у своїй виборчій програмі кандидат обіцяє імпічмент чинного президента, також в ній є пункт про налагодження роботи з Росією і країнами СНД та про «припинення бездумної українізації». В свою чергу член ЦВК Сергій Дубовик зазначив, що кожен кандидат намагається по-своєму викласти бачення майбутнього держави та своєї діяльності, тому підстав для відмови у реєстрації немає. Голова ЦВК Олег Діденко наголосив, що Закон України «Про вибори народних депутатів України» не має такої підстави для відмови як «невідповідність виборчої програми вимогам законодавству». Тому Комісія не може керуватись цим критерієм при питанні реєстрації кандидатів у народні депутати. Рішення про реєстрацію підтримали 11 членів ЦВК, 4 – утримались.

Діяльність окружних виборчих комісій

5 лютого 2021 року Центральна виборча комісія сформувала склад окружних виборчих комісій для організації та проведення проміжних виборів у одномандатному виборчому окрузі № 50 та № 87. Окружні комісії розпочали роботу з дотриманням термінів, хоча через помилкове трактування Закону України «Про вибори народних депутатів України» окружна комісія № 50 набула повноважень пізніше встановленого законодавством терміну. Загалом робота комісій була організована належним чином. Одразу були визначені графіки чергувань членів комісій, розподіл обов’язків та обрані особи, які виконують свої обов’язки на платній основі. Робота комісій ведеться відкрито для всіх учасників виборчого процесу, на засідання готуються проєкти рішень, рішення оформлюються у формі постанов та опубліковуються у визначений комісією спосіб. Так, ОВК № 87 розміщує рішення на власній сторінці у Facebook, а ОВК № 50 оприлюднює їх на дошці оголошень. Усі рішення на виконання закону також надсилаються ЦВК.

Проте критичним моментом стало матеріально-технічне забезпечення роботи комісій. Вимоги до приміщень ОВК та норми матеріально-технічного забезпечення регулюються Постановою ЦВК від 8 серпня 2020 року № 164. Відповідно до документа, основні потреби для належного функціонування роботи комісій забезпечуються місцевою владою. Станом на 25 лютого, ОВК № 50 повною мірою не забезпечена всім необхідним обладнанням, оскільки виборчі комісії належним чином не підготували та не передали приміщення. Відсутність цієї умови перешкоджає отриманню всього необхідного технічного оснащення, оскільки унеможливлює його належне зберігання і використання. Перше запропоноване для ОВК приміщення (будинок культури нафтогазовидобувного управління «Надвірнанафтогаз») виявилось непридатним для роботи через відсутність опалення та невідповідність санітарним нормам. За юридичною адресою у новому приміщенні (відділ освіти Надвірнянської міської ради), окружна виборча комісія на сьогоднішній день теж ще не працює, оскільки воно не облаштоване для роботи. Засідання ОВК проводила або у будівлі РДА, або міської ради. 

9 лютого ОВК № 87 зверталась до голови апарату Надвірнянської РДА та Надвірнянського міського голови з проханням забезпечити виборчу комісію належним приміщенням і необхідними технічними засобами. Але належної реакції на це звернення не отримала. 22 лютого ОВК аналогічне звернення адресувала вже голові Івано-Франківської ОДА. 

Стан матеріально-технічного забезпечення ОВК № 50 краще відпрацьований місцевою владою. Під час проведення перших двох засідань окружна виборча комісія не була повноцінно забезпечена технічним обладнанням. Однак наразі ситуація майже нормалізувалася, технічних засобів для роботи не вистачає лише залученим працівникам, а саме юристу та системному адміністратору.

Окремі проблеми функціонування окружних комісій можуть виникнути у зв’язку з пандемією, особливо з визначенням червоної зони у Івано-Франківській області. В період дії карантину вибори проводяться відповідно до Порядку здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів, затверджених Постановою КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236. Згідно з цим документом видатки, пов’язані зі здійсненням протиепідемічних заходів у зв’язку з організацією та проведенням виборів, здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів (у тому числі за рахунок резервних фондів зазначених бюджетів). Проте за спостереженнями ОПОРИ, члени ОВК засобами індивідуального захисту забезпечують себе самостійно. Температурний скринінг при вході не застосовується, у приміщеннях, відведених для роботи членів ОВК, не обладнані місця зі спиртовмісними дезинфікуючими (антисептичними) засобами для рук, відсутнє розміщення інформаційних матеріалів щодо протиепідемічних заходів, що впроваджуються. Наразі епідеміологічна ситуація не вплинула на роботу комісій. Засідання відвідують дві третини членів від загального складу комісії, робота ведеться відповідно до затвердженого графіку та календарного плану. Але випадки з невиконанням вимог постанови у ситуації з погіршенням епідеміологічної небезпеки можуть негативно вплинути на процес організації виборчого процесу загалом. Як показує практика місцевих виборів 2020 року в умовах пандемії, ігнорування впроваджених карантинних заходів негативно може позначитись на важливих етапах підготовки, проведення та завершення виборів.

Функціонування Державного реєстру виборців

Два відділи Державного реєстру виборців не розпочали свою роботу внаслідок адміністративно-територіальної реформи. Діяльність відділів Державного реєстру виборців на проміжних виборах народних депутатів припала на ліквідацію їх частини та переформатування даних Державного реєстру виборців. У зв’язку зі змінами адміністративно-територіального устрою України, утворенням та реорганізацією районних державних адміністрацій ліквідовувались та створювались нові відділи Реєстру. Заходи щодо забезпечення вимог нового устрою країни регулюються Постановою ЦВК № 24 від 26 січня 2021 року. Після припинення повноважень, прав та обов’язків районних державних адміністрацій та їх переходу до районних державних адміністрацій новоутворених районів у порядку публічно-владного правонаступництва, переформатовано частину бази даних Державного реєстру виборців. Були віднесені записи про виборців ліквідованих районів до відання органу ведення Державного реєстру виборців, утвореного районною державною адміністрацією нового району.

Спостерігачі на місцях дослідили процес переформатування частини даних Реєстру. За оцінками працівників органів ведення Держреєстру, процес реорганізації критично не вплинув на роботу відділів. Під час передачі даних до Реєстру протягом деякого часу (близько тижня) був обмежений доступ до бази даних. Всі звернення, які надходили під час передачі, були відпрацьовані першочергово після відновлення доступу. На думку окремих начальників відділів, процес укрупнення даних ускладнить їх роботу, але відповідно до постанови КМУ №973 від 27 листопада 2019 року штат працівників у перспективі повинен збільшитись.

Таким чином, ситуація з відділами Реєстру виборців та районними адміністраціями нових районів, які у порядку публічно-владного правонаступництва утворюються на основі старих районних державних адміністрацій, контрольована. Проте новоутворені районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи так і не розпочали роботу. Відділи Державного реєстру виборців Івано-Франківського району Івано-Франківської області та Краматорського району Донецької області не працюють, адже відповідні РДА ще не утворені. Краматорський та Івано-Франківський відділи обслуговують частини населених пунктів, які відносяться до меж виборчих округів, де проводяться проміжні вибори народних депутатів. Відповідно до календарного плану основних заходів з підготовки проміжних виборів до 16 березня відділи реєстрів повинні передати попередні списки виборців до дільничних виборчих комісій. А до 5 березня включно має відбутись подання до органу ведення Державного реєстру виборців відомостей, передбачених статтею 22 Закону України «Про Державний реєстр виборців». Тобто має відбутись оновлення даних до реєстрів, які досі не працюють. Залишається відкритим питання оновлення даних про виборців районів станом на 5 лютого, коли процес реорганізації вже тривав, а старі відділи не мали доступу до бази даних Реєстру. Відповідно до статті 16 Закону України «Про Державний реєстр виборців» у разі неможливості виконання органом ведення Реєстру дій щодо ведення Реєстру актуалізація бази даних Реєстру стосовно записів про виборців, виборча адреса яких відноситься до території, на яку поширюються повноваження цього органу, здійснюється в порядку, встановленому розпорядником Реєстру.

Крім оновлення даних та адміністрування процесу підготовки списків виборців, негативним моментом залишається ускладнення щодо персонального звернення виборців до відділів. З електронним зверненням до Реєстру все цілком врегульовано, але для подачі потрібен кваліфікований електронний підпис, який може бути не у всіх виборців. Для особистого звернення з питань включення до Реєстру, зміни персональних даних, зміни виборчої адреси, зміни даних до відомостей НСП потрібно звернутися до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання. Відсутність відділів реєстрів може порушувати законні відносини виборців з Реєстром, які регулюються статтею 10 Закону України «Про Державний реєстр виборців».

Порушення виборчого законодавства та демократичних стандартів проведення виборів

Дочасна агітація, фінансування передвиборної агітації не з виборчих фондів, інші порушення правил ведення агітації

Частина зареєстрованих кандидатів достатньо активно проводила передвиборну агітацію до моменту власної офіційної реєстрації, яка супроводжувалась поширенням друкованих матеріалів з боку потенційних кандидатів, розміщенням на зовнішніх носіях політичної реклами та передвиборчою благодійністю. Відповідно до чинного законодавства, партії та кандидати мають право розпочати передвиборну агітацію на наступний день після прийняття рішення ЦВК про їхню реєстрацію. Тому активність більшості кандидатів можна розглядати як дочасну, яка прямо не регламентується юридичними нормами. Проведення дочасної агітації може створити нерівні умови для суб'єктів виборчого процесу, порушуючи стандарти та принципи демократичних виборів. Крім того, не пізніш ніж на десятий день політичні партії та кандидати в одномандатних виборчих округах зобов’язані відкрити рахунок виборчого фонду. При цьому Закон чітко вказує, що фінансування передвиборної агітації можливе лише за рахунок коштів виборчих фондів (п. 4 частини третьої статті 3 Закону України «Про  вибори народних депутатів України»). Натомість звертаємо увагу на те, що Закон України забороняє використання власних коштів партій, кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення агітації, у тому числі з ініціативи виборців. Дочасна агітація здійснювалась за кошти, які не можуть бути відображені у фінансових звітах кандидатів. Дана практика вкотре засвідчує наявність проблем у підзвітності та прозорості витрат на агітацію, яка де-факто проводиться до офіційної реєстрації.

Втім, після офіційної реєстрації кандидатів питання фінансування передвиборчої агітації залишається відкритим. Відповідно до законодавства банківська установа, в якій розміщений поточний рахунок виборчого фонду кандидата, письмово повідомляє Центральну виборчу комісію, Національне агентство з питань запобігання корупції та відповідну окружну виборчу комісію про відкриття відповідного рахунку та його реквізити. Але по округу № 87, за інформацією ЦВК на запит ОПОРИ, станом на 18 лютого не було жодного повідомлення від банківських установ. Хоча в окрузі на той момент було офіційно зареєстровано шість кандидатів, частина з яких проводила активну передвиборчу агітацію: Маруся Звіробій-Біленька, Руслан Кошулинський, Михайло Ноняк та Олександр Шевченко.

Ознаки порушення вимог фінансування передвиборчої агітації спостерігались і в 50-му окрузі. Спостерігачі ОПОРИ фіксували розповсюдження у соціальній мережі Facebook та на відеохостингу YouTube повідомлень від кандидатки Вікторії Шилової щодо збору коштів на агітацію. У повідомленнях вказані декілька банківських карток: Приватбанку, Сбербанку Росії Україна, Сбербанку Росії. Тоді як відповідно до виборчого законодавства виборчий фонд кандидата у депутати в одномандатному окрузі має один поточний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації. Тому така практика може вказувати на порушення правил фінансування передвиборчої агітації. Крім того, залишається відкритим питання щодо фінансування агітації іноземцями, адже Вікторія Шилова збирає кошти від співвітчизників з Росії, а отже існує ризик порушення порядку формування виборчого фонду. Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» та Закону України «Про політичні партії України» іноземцям заборонено фінансувати передвиборчу агітацію кандидата в народні депутати. Для цього законом і передбачено можливість мати лише один поточний рахунок виборчого фонду кандидата, який потім аналізується на предмет законності його формування.

Відсутність формальних заборон у виборчому законодавстві використовувалась кандидатом по 87-му округу Олександром Шевченко в контексті проведення агітації в церквах. Агітація в церквах не регулюється виборчим законодавством, проте питання неоднакового доступу всіх кандидатів до релігійних спільнот (організацій) може створювати нерівні умови для учасників процесу. Крім того, 16 лютого священник Української греко-католицької церкви Юстин Бойко у відкритому листі звернувся до кандидата із закликом не використовувати церкву в передвиборчих цілях. А відповідно до частини 8 статті 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» релігійні організації не беруть участі у діяльності політичних партій і не надають політичним партіям фінансової підтримки, не висувають кандидатів до органів державної влади, не ведуть агітації або фінансування виборчих кампаній кандидатів до цих органів.

У лютому спостерігачі ОПОРИ на виборчому окрузі № 87 фіксували розміщення агітації без необхідних відомостей про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. За подібні порушення передбачена адміністративна відповідальність. Випадки зловживань зафіксовані з боку Олександра Шевченка («За майбутнє»), Руслана Кошулинського (ВО «Свобода»), Юрія Голінея («Платформа Громад») та Михайла Ноняка (самовисуванець). В 50-му виборчому окрузі друковані передвиборчі матеріали з неповними вихідними даними розповсюджувала Вікторія Шилова («Держава»), не зазначивши інформації про тираж.

Матеріальне стимулювання виборців

Закон України «Про вибори народних депутатів України» забороняє проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців. В той же час, на відміну від чинного Виборчого кодексу України, непрямий підкуп не включає в себе норми про діяльність благодійних фондів. Так, у Виборчому кодексі чітко забороняється передача матеріальних цінностей від імені благодійних організацій, засновниками або членами яких є кандидат, партія, та інших благодійних організацій, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата, партію або згадуванням імені кандидата, назви партії, символіки партії.

У лютому спостерігачі ОПОРИ фіксували приклади виборчої благодійності кандидатів з ознаками порушення демократичних виборчих стандартів, але без юридичних наслідків таких дій. Так, кандидат у народні депутати на проміжних виборах у окрузі № 87 від партії «За майбутнє» Олександр Шевченко на своїй сторінці у Facebook повідомляє про передачу кисневих концентраторів лікувальним закладам, які знаходяться на території виборчого округу. У відеороликах про передачу концентраторів Олександра Шевченка позиціонують як депутата Івано-Франківської обласної ради, а медичне обладнання передається від імені благодійного фонду лідера партії «За майбутнє» – «Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом», який є однопартійцем Шевченка. Також про передачу апарату штучної вентиляції легень інформував кандидат від ВО «Свобода» Руслан Кошулинський. На його сторінці повідомляється про передачу апарату штучної вентиляції легень від меценатки з Івано-Франківська на потреби Надвірнянської центральної районної лікарні та медичних засобів і препаратів від Інформаційного центру «Істина», мешканців діаспори м. Чикаго. Виходячи із опублікованих матеріалів у інтернеті, одночасної агітації з роздачею матеріальних цінностей спостерігачі ОПОРИ не зафіксували, що не дає підстав стверджувати про факти непрямого підкупу. Однак сам факт безоплатної роздачі та подальшого піару в агітаційних цілях, порушує принцип рівності можливостей учасників виборчого процесу. Адже одним із основних принципів рівності права і можливості кандидатів є фінансування своєї агітації виключно за рахунок коштів виборчого фонду. Благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації (ч. 3 ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»).

Аналогічну діяльність благодійних фондів зафіксовано в 50-му виборчому окрузі. У місті Покровську функціонує благодійний фонд «Надія», президентом якого виступає Леонід Байсаров, лідер політичної партії «Порядок» на Донеччині, який публічно підтримує потенційного кандидата Андрія Аксьонова. Директором фонду є Наталія Іваньо, секретарка Покровської міської ради від політичної партії «Порядок». Андрій Аксьонов у свою чергу в 2021 році заснував благодійний фонд «Асоціація вугільних міст Донбасу «Шахтарський характер». Проте доказових фактів прямої участі благодійних фондів на Донеччині у передвиборчій агітації спостерігачі ОПОРИ не фіксують.

Втім, випадок з подарунками лікарні округу № 87 від народного депутата Петра Порошенка має ознаки порушення виборчого законодавства у частині непрямого підкупу. Лідер партії «Європейська Солідарність» та народний депутат Петро Порошенко за участі кандидатки у нардепи у окрузі № 87 Марусі Звіробій-Біленької 26 лютого подарував двом лікарням у Надвірній та Яремчі Івано-Франківської області 6 кисневих концентраторів. Під час передачі медобладнання Петро Порошенко публічно представив її та поінформував про позитивні якості Марусі Звіробій-Біленької. Ситуація з роздачею концентраторів та згадуванням імені кандидатки у народні депутати має ознаки непрямого підкупу виборців, оскільки відбулась разом з цим оцінка її діяльності в процесі надання медичному закладу матеріальних цінностей, що є однією із форм агітації відповідно до виборчого законодавства.

Ознаки використання адміністративного ресурсу

Виборче законодавство регламентує неупереджене та рівне ставлення органів державної влади та органів місцевого самоврядування до кандидатів у депутати. Посадовим та службовим особам таких органів забороняється агітувати у робочий час (крім випадків, коли посадова особа є кандидатом у народні депутати України). Міські голови громад, які належать до меж виборчого округу № 50, активно демонструють свою підтримку потенційному кандидату в народні депутати до Верховної Ради України від політичної партії «Порядок», міському голові Добропілля Андрію Аксьонову. На його підтримку виступили міський голова міста Мирноград Олександр Брикалов. Плакати з політичною рекламою та зображенням мера поряд з Андрієм Аксьоновим розклеєні по місту Мирноград. Крім того, Олександр Брикалов підтримав кандидатуру Андрія Аксьонова на з’їзді партії «Порядок» 15 лютого. Міський голова Покровська Руслан Требушкін також виявляє публічну підтримку кандидату, розмістивши пост на своїй сторінці у Facebook, де популяризує заслуги і діяльність свого колеги. Завуальовані або прямі звернення щодо підтримки потенційного кандидата проводились у робочий час, але не можуть розглядатись в розрізі порушень виборчого законодавства в ситуації, доки Андрій Аксьонов не набуде статусу суб’єкта виборчого процесу. Проте такий характер висловлення підтримки посадовими особами органів місцевого самоврядування створює неконкурентні умови для всіх учасників виборчого процесу. Крім того, Андрій Аксьонов як міський голова Добропілля активізував свої робочі візити до міст виборчого округу, де на зустрічах з місцевими головами громад вирішує локальні проблеми виборців. Для взаємодії з виборцями кандидат також послуговується приймальнею політичної партії «Порядок». Міський голова опосередковано використовує свою офіційну посаду для нарощування впізнаваності, популяризації себе як потенційного учасника виборів. Звертаємо увагу, що міський голова є виборною посадою. На нього не розповсюджується Закон України «Про запобігання корупції». В той же час є наказ НАДС «Про затвердження загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування». У розділі ІІІ Наказу зазначено, що «державному службовцю та посадовій особі місцевого самоврядування заборонено у будь-який спосіб використовувати своє службове становище в політичних цілях». Але, зважаючи, що міський голова − це політична посада, такі дії потенційного кандидата можуть мати ознаки саме використання адміністративного ресурсу в контексті міжнародних виборчих стандартів. 

У лютому спостерігачі ОПОРИ фіксували пожвавлення візитів народних депутатів, націлених на публічну підтримку окремих кандидатів у народні депутати. Так, на користь кандидатки по 87-му виборчому округу приїжджали народні депутати Софія Федина, Ахтем Чийгоз, Микола Княжицький, Михайло Забродський та Петро Порошенко. А по 50-му округу в передвиборній агітації кандидата Артема Марчевського брали участь народні депутати Наталія Королевська, Володимир Мороз та Валерій Гнатенко. Виборче законодавство прямо не забороняє народним депутатам агітувати або брати участь у агітації. Депутат для реалізації своїх повноважень має широкий перелік механізмів, гарантованих йому Законом України «Про статус народного депутата України» і одним з його обов’язків є постійний зв'язок з виборцями, вивчення громадської думки, потреб і запитів населення. Порядок участі народних депутатів у таких агітаційних заходах у межах виконання офіційних повноважень прямо не регулюється законами України. Закон України «Про статус народного депутата України» не передбачає участь народних депутатів в агітаційних заходах у виборчих процесах. Відповідно до календарного плану проведення п’ятої сесії Верховної Ради України IX скликання, приїзд, наприклад, Наталії Королевської та Петра Порошенка на користь кандидатів відбувся 23 та 26 лютого відповідно. Дані дати припадають на дні, які виділені на роботу з виборцями. Крім створення нерівних умов для учасників виборчого процесу, участь представників законодавчої гілки влади у виборчій кампанії окремого кандидата ставить під питання ефективність виконання ними своїх безпосередніх повноважень та обов’язків.    

Рекомендації

 Політичним партіям – суб’єктам виборчого процесу

 • Уникати будь-яких форм підкупу виборців, дотримуючись вимог законодавства та демократичних стандартів виборів.
 • Повною мірою забезпечити прозорість фінансування передвиборної агітації, не допускаючи залучення третіх осіб (благодійні організації, громадські об’єднання)  для де-факто тіньового фінансування кампаній.

Національним та місцевим засобам масової інформації 

 • Об'єктивно висвітлювати перебіг підготовки і проведення проміжних виборів народних депутатів України.
 • Неухильно виконувати вимоги законодавства  щодо дотримання принципу рівних умов і рівного доступу для кандидатів та політичних партій – суб’єктів виборчого процесу.

Посадовим особам органів центральної та місцевої влади

 • Неухильно дотримуватись принципу політичної нейтральності під час виборчого процесу.
 • Забезпечити виборчі комісії необхідними засобами та матеріалами для ефективного виконання протиепідеміологічних заходів.

Центральній виборчій комісії

 • Роз'яснити виборцям та членам виборчих комісій особливості взаємодії з відділами ведення Державного реєстру виборців в умовах незавершеного процесу формування райдержадміністрацій на основі нового районного поділу.

Окружним виборчим комісіям

 • Під час засідань та інших форм діяльності дотримуватись протиепідеміологічних заходів.
 • Забезпечити законність процесу утворення дільничних виборчих комісій, інформуючи належним чином суб’єктів виборчого процесу.

Національній поліції Україні

 • Забезпечити оперативне розслідування інцидентів із ознаками підкупу виборців, які були зафіксовані у ОВО № 50, № 87.
 • На регулярній основі інформувати ЗМІ та громадськість про проміжні результати розслідування злочинів проти виборчих прав громадян.