Оригінальна публікація: Медіамейкер

Соцмережі — місце, де українці зараз проводять чи не найбільше часу. Там вони читають новини, спілкуються із друзями, відволікають себе від рутини. Та часто алгоритми платформ пропонують користувачам новий контент, й інколи це зовсім не те, чим вони цікавляться насправді. Чому так відбувається та як цьому протистояти? Про принципи налаштування стрічок в Meta, Х, TikTok та YouTube «Медіамейкер» поспілкувався з аналітикинею цифрових платформ Громадянської мережі ОПОРА Ольгою Снопок та YouTube-експертом Кирилом Євсеєвим. 

Компанії, які володіють однією чи кількома соцмережами, прагнуть передусім отримувати з них прибуток. Для того, аби він зростав, відповідним чином добирають контент, який користувачі бачать у своїх стрічках, наголошує Ольга Снопок. Головне — аби він викликав емоції, адже це спонукатиме їх повертатися та проводити у віртуальному світі все більше часу.

Для концентрації уваги користувачів компанії використовують певну послідовність дій. По-перше — вони збирають інформацію про кожного юзера: вік, стать, місце проживання і т.д. По-друге — ці дані аналізують із допомогою алгоритмів, які потім підбирають контент, що має зацікавити конкретного користувача.

Meta

У Meta вже пояснювали, як працюють алгоритми у Facebook: штучний інтелект збирає всі публікації, які потенційно можуть з’явитися у стрічці людини, аналізує їх та в результаті заповнює стрічку дописами, які вважає найбільш релевантними. Також соцмережа намагається збалансувати різні типи контенту, чергувати фото та відео. 

Обережно, штучний інтелект! 

Не все, що соцмережі визначають цікавим контентом, насправді є таким. Основа алгоритмів Facebook — це штучний інтелект. Саме він відповідає за нерелевантні речі, які з’являються у стрічці через поганий аналіз інформації про користувача. ШІ робить висновки на основі віку, місця проживання, попередніх лайків і переходів на інші соцмережі або вебсайти. Утім, коли людина лайкає щось випадково, він може сприйняти це як зміну вподобань і переводить її в іншу цільову авдиторію. Снопок наголосила, що поки ШІ не буде більш розвиненим, це траплятиметься доволі часто. 

Також на стрічку у Facebook впливають друзі користувача, що, на думку експертки, є багом алгоритмів. Коли одна людина починає віртуально «дружити» з іншою, ШІ не допускає, що їхні інтереси й погляди можуть відрізнятися. У цьому можна переконатися, якщо додати за раз у друзі велику кількість нових користувачів. Після цього стрічка в соцмережі може змінитися й поповнитись контентом, яким цікавляться різні друзі. 

Як «почистити» свою стрічку? Натиснувши на три крапки у правому верхньому куті допису, користувач може: 

 •  приховувати та скаржитися на дописи, які не подобаються; 
 •  користуватися функцією «Не стежити за (ім’я)», вона дасть змогу приховати пости людини, але залишити її у друзях; 
 •  користуватися функцією «Тимчасово приховати пости (ім’я)», завдяки чому контент друга зникне зі стрічки на 30 днів.

Служба (без) підтримки

Снопок попередила, що запит у службу підтримки Facebook може не допомогти усунути проблему користувача, адже оператор, до якого потрапить скарга, не зможе переналаштувати стрічку. Це робить виключно ШІ. 

У Meta є два способи поскаржитися на публікацію:

Через три крапки, вибравши опцію «Поскаржитися на допис». Там можна обрати порушення, яке, на думку користувача, міститься в пості: спам, тероризм, мова ворожнечі і т.д. Для другого способу юзеру треба просто потрясти смартфоном із відкритим на ньому постом, після чого по черзі мають з’являтися кнопки «Повідомити про проблему» → «Додати». У наступному вікні потрібно залишити повідомлення. Цей спосіб варто використовувати лише в тому випадку, якщо зафіксовано технічну помилку. 

Ще одна можливість звернутися до служби підтримки — через ПК. Користувачеві потрібно зайти на сторінку, натиснути на іконку зі своїм фото, в меню обрати:

«Допомога та підтримка» → «Повідомити про проблему» → «Сталася помилка» → Include in Report. Після цього обрати групу контенту, щодо якої є побажання, і лаконічно та зрозуміло описати проблему. Далі — Submit. 

Тіньового бану не існує. Але він є

Словосполучення «тіньовий бан» у Meta не використовують. Та якщо детальніше пошукати в політиці соцмережі, то виявиться, що це явище є одним із підпунктів ініціативи Remove, Reduce, Inform, започаткованої 2019-го. Її мета — протидія дезінформації. Що означають ці категорії: 

 •  Remove стосується інформації, яка порушує стандарти спільноти: мова ворожнечі, пропаганда насилля, продаж зброї/наркотиків. Її з платформи видаляють. 
 •  Inform: коли у Facebook публікують неточну чи неповну інформацію, соцмережа додає до неї плашку з контекстом для кращого розуміння. 
 •  Reduce: на платформі існує контент, який не порушує стандартів, але наближається до «червоної лінії». Тому його охоплення знижують, через що він рідше з’являється у стрічці. Це і є тіньовим баном. 

Найчастіше жертвами «політики зменшення» Facebook є сторінки звичайних користувачів, серед яких і спам-акаунти, і окремі мережі сторінок. Деколи в тіньовий бан можуть потрапити також хештеги. Єдиний спосіб протидіяти цьому — відмовитися від чутливого контенту й видалити дописи-порушники. 

Траплялися випадки, коли з Facebook чи Instagram видаляли пости про російсько-українську війну або навіть окремі пов’язані з цією темою акаунти. У Meta пояснили, що це не відбувається автоматично через велику кількість скарг. Українські модератори спершу перевіряють контент на дотримання правил спільноти, і якщо він виявляється «особливо жорстоким, шоковим або садистським» — видаляють. Іноді компанія дозволяє дописи з певними обмеженнями, аби привернути увагу користувачів до важливих проблем. Контролює весь цей процес Наглядова рада Meta

Аукціони Facebook: як рекламодавці купують увагу користувачів

Часто у стрічку Facebook потрапляють і рекламні дописи. За словами Снопок, їх алгоритм обирає шляхом аукціону, на якому щодня сотні рекламодавців змагаються за увагу кожного потенційного покупця. 

Спершу рекламодавці створюють оголошення й задають характеристики цільової авдиторії. Завдання соцмережі — підібрати людину, яка їм відповідає. На аукціонах вказується, скільки замовник готовий заплатити за трансляцію реклами, визначається ймовірність взаємодії ЦА з нею та оцінюється її якість. Остання залежить від відгуків інших людей, кількості лайків, поширень, переходів, наявності клікбейту тощо. Після цього Facebook визначає релевантність реклами й переможця аукціону. І це не обов’язково той, хто готовий заплатити найбільше. 

Натиснувши на три крапки біля оголошення, користувач знайде опції «Побачити більше» й «Побачити менше». Також там можна поскаржитися на рекламу й дізнатися, чому саме такий продукт чи послугу пропонує алгоритм, якщо ознайомивтися із критеріями від рекламодавця. 

Instagram

Формуючи стрічку користувача в Instagram, ШІ бере до уваги не лише ті акаунти, на які він/вона підписані, але й ті, які можуть його/її зацікавити. Також алгоритм аналізує «сигнали» — дописи, на які відреагувала людина, та користувачів, з якими вона контактує: лайкає, стежить, поширює, коментує, зберігає їх пости, або ж навпаки відписується і скаржиться. 

Снопок пояснила, що «доналаштувати» стрічку в Instagram можна механічно, як і на Facebook, залишивши підказки для алгоритмів. Користувач має більше лайками те, що подобається, ігнорувати те, що не цікавить, а також скаржитися на неприйнятний контент. 

Алгоритм налаштування Reels такий самий. 

Переглянути контент в Instagram користувач може й у стрічці Explore. Знайти її можна, натиснувши на лупу на панелі внизу. Там алгоритм відбирає пости із загальнодоступного контенту, аналізує, як людина раніше взаємодіяла з подібними матеріалами та ранжує їх у стрічку. Якщо деякі із запропонованих там дописів не подобаються користувачеві, він має натиснути на три крапки зверху публікації й вибрати опцію «Не цікавить».

Аби налаштувати рекомендований контент вручну, треба в меню будь-якого з таких дописів вибрати опцію «Керувати рекомендованим контентом». Там зібрана інформація про пости, які людина позначала нецікавими. Деякі з них можна «реабілітувати», видаливши з цього списку. Також користувач може перерахувати певні слова й вирази, наявність яких у публікаціях підкаже алгоритму, що такі матеріали рекомендувати не потрібно. 

У цьому ж меню є опція «Приховати рекомендовані дописи на 30 днів». У такому випадку вони зникнуть з основної стрічки. 

Якщо людина не хоче бачити у стрічці рекламні оголошення певної компанії, треба натиснути на три крапки зверху праворуч на дописі й обрати «Приховати рекламу». 

Як налаштувати рекламні інтереси в Meta?

Рекламу, яку транслює Meta у Facebook та Instagram, можна «підігнати» під себе на сторінці налаштувань. Там можна переглянути: 

 яку рекламу користувач нещодавно переглядав і на які оголошення натискав (у цьому розділі можна відмовитися від реклами окремих компаній, натиснувши «Приховати рекламу»); 

 •  з яким оголошеннями взаємодіяв користувач; 
 •  оголошення за якими темами йому видає у стрічку (цей перелік також можна коригувати, натиснувши «Перегляд тем і керування ними», там треба обрати тему, яку користувач у стрічці хоче бачити менше й у вікні, яке з’явиться, обрати «Бачити менше»). 

У пункті «Налаштування реклами» є інформація про те, які дані користувача впливають на його рекомендації. Кожен із цих підпунктів також можна відредагувати, залежно від того, яку інформацію про себе людина хоче «приховати» від Meta. 

 • Інформація про дії від рекламних партнерів. Тут можна (не)дозволити рекламодавцям ділитися інформацією про те, з якими оголошеннями взаємодіяв користувач.
 •  Категорії, які використовують, щоб показати вам рекламу. Тут користувач обирає, які дані про нього алгоритм має аналізувати, щоб підібрати рекламу: місце роботи, навчання, сімейний стан тощо.
 •  Реклама на основі авдиторії. Тут користувач може (не)дозволити Facebook ділитися з рекламодавцем інформацією про його дії офлайн (наприклад, покупку на сайті після переходу на оголошення, або взаємодію із застосунком). Також там можна переглянути, до цільових авдиторій яких замовників входить користувач на основі цих даних. 
 •  Соціальна взаємодія. Тут можна обрати, чи бачитимуть друзі твої вподобані рекламні сторінки, застосунки, якими користуєшся, і відповіді на події. 
 •  Реклама, яка відображається за межами Meta. Тут можна обрати, чи хоче людина бачити оголошення рекламодавців, які користуються рекламними сервісами Meta в застосунках, що не належать компанії. 

YouTube

За словами Кирила Євсеєва, користувацький досвід YouTube доволі простий, адже після реєстрації людині одразу видає найпопулярніші відео, як на інших стримінгах. Зазвичай це нові та старі ролики з різних категорій із найбільшою кількістю переглядів, реакцій, лайків і підписок, які потенційно можуть сподобатися якомога більшій кількості людей. На формування стрічки YouTube після реєстрації можуть впливати зокрема географічний і мовний чинники. 

Алгоритми цієї соцмережі — це система експериментів, пояснює експерт. Вони постійно змінюються, а платформа намагається тримати їх у секреті. 

Пошук та алгоритми: як працюють рекомендації в YouTube

На рекомендації на цій платформі впливає одразу кілька чинників. Перший — пошук, адже часто в YouTube, як і в Google, люди шукають необхідну їм інформацію. 

Другий чинник — аналіз соцмережею реакції користувача на запропоновані ролики. Зазвичай це те, що є найкращим у своїй ніші за кількісними показниками. Різні відео на одну й ту саму тему рекомендують кілька разів. Та якщо людина не реагує на такий контент, YouTube розуміє, що це її не цікавить. 

Основою алгоритмів цієї соцмережі є тривалість перегляду відео. Одна із причин полягає в тому, що в довгий ролик можна вмістити більше реклами. Також це є головним показником того, чи цікавить користувача відповідний контент, наголошує Євсеєв. 

Якщо у стрічці з’являються ролики, які не цікавлять користувача, потрібно використовувати опції «Не цікавить» і «Не рекомендувати канал», натиснувши на три крапки праворуч назви відео. 

Згодом, якщо людина передумала, в пункті «Мої дії» можна обрати «Інші дії» (ліворуч вгорі під знаком Google) → «Відгуки “Не цікавить” на YouTube» (потрібно проскролити вниз), і натиснути «Видалити».

На YouTube також є можливість прибрати зі стрічки всі рекомендовані відео. Для цього юзер має зайти на сторінку «Мої дії», там обрати «Історія YouTube» → «Керувати Історією» (в самому низу) → «Видалити».

Як прибрати з YouTube непотрібну рекламу

Кнопки «Заблокувати», «Поскаржитися» та опція «Показувати більше/менше таких оголошень» можуть стати для платформи підказкою в підборі рекламних оголошень. Їх можна знайти, натиснувши на три крапки біля відео, у розділі «Мій центр реклами». Там є підпункт «Налаштуйте більше оголошень, які бачите», де користувач може обрати теми, рекомендації по яких йому (не)пропонуватиме алгоритм, а також бренди, які він (не)хоче бачити у стрічці. 

Також у пункті «Налаштуйте більше оголошень» є можливість вимкнути персоналізовану рекламу. Це заборонить ШІ під час її підбору використовувати особисті дані людини, зокрема геолокацію й попередні дії на інших сайтах. 

Скаржитися на рекламу в YouTube — не завжди ефективно, але потрібно

Що саме рекламують конкретному користувачеві в YouTube залежить від того, чи відповідає він критеріям цільової авдиторії, які прописує рекламодавець, пояснює Євсеєв. 

Є й дещо агресивніший, а разом із цим і дорожчий метод поширення рекламного контенту — коли його примусово вставляють на конкретний канал. Через це, наприклад, українці не застраховані він російської реклами в YouTube, адже вони не можуть контролювати, в яку цільову категорію автоматично потрапляють. Протидіяти рекламі можна, заблокувавши її у стрічці, або поскаржившись. Але Євсеєв попереджає, що в запропонованому соцмережею списку порушень може не бути того, яке відповідатиме конкретному випадку.

Утім, скаржитися потрібно і на рекламу, і на звичайні публікації. Особливо коли йдеться про дезінформацію, маніпуляцію, проросійські наративи, перекручування та інші порушення правил спільноти. Головне — сформулювати скаргу просто, коротко та зрозуміло. Це збільшить шанси, що її все ж розглянуть.

Shorts 

YouTube Shorts — відносно нова функція на платформі. Контент там пропонують на основі попередньої історії переглядів, спорідненості інтересів і зовнішніх чинників, наприклад, сезонності. Головне завдання алгоритму — йти за інтересами користувача. 

Коли людина вперше заходить у YouTube Shorts, їй, найімовірніше, рекомендуватимуть популярні в її регіоні відео, наголошує Євсеєв. Наприклад, українцям часто показують ролики з військовими. Та варто пам’ятати, що наповнення стрічки YouTube та рекомендації в Shorts можуть відрізнятися, хоча в них схожий принцип роботи алгоритму.

Аби відфільтрувати зі стрічки Shorts контент, який не подобається, потрібно натиснути на «Дизлайк» на панелі праворуч, а також, натиснути три крапки у правому верхньому кутку екрана, обрати пункти «Не цікавить» і «Не рекомендувати цей канал». Цю дію потрібно повторювати деякий час, аби алгоритм зрозумів, що відповідна тема не цікавить користувача.

Соцмережа X: як уникати там дезінформації

Після того, як мільярдер Ілон Маск придбав Twitter і перетворив його в соцмережу X, багато користувачів залишилися незадоволені через низку нововведень. Наприклад, «сині галочки», які раніше були доказом верифікації й не були доступні всім, тепер може купити будь-хто, якщо заплатить лише $8 в місяць. Також X більше не блокує терористичні або екстремістські акаунти та не позначає медіа, які спонсоруються певними державами.

Ця соцмережа також є алгоритмічною, тож сама пропонує користувачеві теми й акаунти, які можуть його зацікавити. У підборі алгоритм спирається на спілкування людини, кількість твітів, ретвітів, відповідей і позначок «Подобається», пов’язаних із тією чи іншою темою.

Аби уникнути дезінформації там, Снопок радить підписуватися лише на ті акаунти, які користувач може сам верифікувати. Їх пости з’являються у «Стрічці підписок».

Що стосується стрічки «Для вас», то саме вона є «ахіллесовою п’ятою» X у питанні дезінформації. Там також з’являються дописи користувачів із підписок, але з домішками постів інших акаунтів, верифікувати які буває складно. 

Щоб уникнути певного контенту в Х, потрібно відреагувати на нього у стрічці. Для цього треба натиснути на три крапки зверху допису й у меню обрати те, що підходить у конкретному випадку: не читати пропонованого користувача зовсім, ігнорувати його нові твіти чи лише відповіді в розмові під одним із них, або ж заблокувати людину чи поскаржитися на публікацію, якщо вона порушує правила спільноти. 

Також користувач має можливість відредагувати тренди, які йому пропонує X, групуючи твіти на одну й ту ж тему й виділяючи їх в окремі стрічки. Цю опцію можна й ігнорувати. Та юзер, який користуються нею, має змогу «підчистити» перелік запропонованих йому трендів. Для цього на нижній панелі треба обрати лупу. Біля того із трендів, який не цікавить, потрібно натиснути три крапки та обрати або «Мені це не цікаво», або «Цей тренд шкідливий». 

У користувачів X є змога відредагувати свої інтереси. Для цього потрібно піти таким маршрутом: «Налаштування та конфіденційність» → «Конфіденційність і безпека» → «Вміст, який ви бачите». Там будуть зібрані теми та інтереси, на основі яких у стрічку користувача потрапляють дописи. Аби відредагувати їх, треба прибрати сині галочки навпроти тих, які не цікавлять. 

TikTok із чистого аркуша  

Насамперед на формування стрічки в TikTok впливає те, які інтереси користувач вибирає під час реєстрації акаунта, а згодом — контент, який він лайкає, коментує, шерить, зберігає у вибраному, за ким користувач стежить, а також на яких відео натискає кнопки «Нецікаво» й «Поскаржитися» (їх можна знайти, натиснувши на стрілку «Поділитися» на панелі, яка світиться праворуч під час трансляції відео).  

Якщо вподобання людини змінилися або з часом алгоритм сформував для користувача стрічку, яка не відповідає його інтересам, це можна змінити. Для цього потрібно зайти у свій профіль, натиснути на три риски у правому верхньому кутку, обрати «Параметри та конфіденційність» → «Параметри контенту»: 

 •  «Ключове слово» — наявність перерахованих там слів допоможе алгоритму не рекомендувати контент, деу вони є в підписах/хештегах. Цю функцію можна налаштувати окремо для стрічок «Слідкування» та «Для тебе».
 •  «Режим обмеження» — активувавши його, соцмережа проситиме користувача вводити пароль на відео, які для певних категорій людей можуть бути неприйнятними.
 •  «Оновлення стрічки “Для тебе”» — можливість перезапустити свою стрічку завдяки взаємодії з популярними відео, які буде рекомендувати платформа. На стрічку «Слідкування», профіль і вхідні повідомлення це не вплине.