Станом на 13:50 спостерігачі ОПОРИ на Волині продовжують виявляти факти порушень на дільницях - перенесення дільниць в інші кабінети, роботу з бюлетенями та списку виборців з боку одного члена комісії, відсутність протоколів засідання тощо.

Зокрема, на дільниці №071052 (ОВО №22), яка знаходиться у Луцькому кооперативному коледжі, зі списком виборців та бюлетенями працював один член комісії. Спостерігач ОПОРИ зробив зауваження  щодо таких дій. Нагадаємо, подібну ситуацію сьогодні вже фіксували на дільниці у селищі Маневичі, проте після зауваження до процедури взялися двоє членів комісії.

Відповідно до частини 3 статті 85 Закону України «Про вибори народних депутатів України», при проведенні голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії за умови пред'явлення виборцем одного з документів, зазначених відповідно у частинах четвертій, п'ятій чи шостій статті 2 цього Закону, та наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці надає виборцю список для підпису; другий член дільничної виборчої комісії у позначених місцях на контрольних талонах виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та в одномандатному окрузі вписує своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці.

На дільниці № 071100 (ОВО №22), де міститься Луцький клінічний пологовий будинок, спостерігач о 12:15 не змогла ознайомитися із протоколами ранішнього засідання та про підрахунок голосів. За словами голови комісії, протокол у неї є, але «незакінчений» . Окрім того, попри те, що на сайті ЦВК як адреса дільниці вказаний кабінет №24, насправді голосування відбувається у приміщення на третьому поверсі, де взагалі немає номера на дверях. Зауважимо, що через самовільну зміну приміщення для голосування спостерігачка ОПОРИ на Волині не змогла потрапити на ранкове засідання ДВК спец дільниці у місті Ківерці.

Відповідно частини 5 статті 83 Закону України «Про вибори народних депутатів України» приміщення для голосування на спеціальній виборчій дільниці повинно мати відкритий доступ для членів виборчої комісії, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб партій, офіційних спостерігачів та представників засобів масової інформації. Керівники закладів, установ зобов'язані забезпечити безперешкодний доступ членів виборчих комісій, виборців, включених до списку виборців цієї виборчої дільниці, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб партій, офіційних спостерігачів та представників засобів масової інформації до приміщення для голосування.

Зауважимо також, що стала відома причина нестачі бюлетенів на дільниці №070501 у селі Рованці Луцького району (округ №20), про яку повідомляла ОПОРА. За попередніми списками виборців тут була середня дільниця, однак за уточненими вийшло більше 1,5 тисячі виборів. Тож фактично це велика дільниця, але матеріально-технічне забезпечення вони отримали ще відповідно до норм для середньої дільниці.

За коментарями звертайтеся:
Катерина Шарпата, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Волинській області
тел.: +38 (098) 278 82 90
Василина Боруцька, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.