Три відомі соціологічні компанії заявили про фейкові сторінки-клони у соцмережі Facebook. Там публікують нібито результати опитувань із прогнозами щодо потенційних переможців серед мажоритарників Києва.

Про це повідомили спостерігачі ОПОРИ.

Генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології  Володимир Паніотто на прохання спостерігачів ОПОРИ ознайомився із сторінкою, що позиціонувала себе як КМІС і публікувала результати нібито досліджень щодо підтримки мажоритарників у Києві. Він розповів, що оформлення для сторінки-клону повністю скопіювали із офіційного Facebook-акаунта інституту і наповнили даними, до яких справжні соціологи не мають жодного відношення.

Скрінкопія фейкової сторінки нібито КМІС

«Я спробував там написати, що сторінка фейкова, але мій коментар одразу зник, - сказав Паніотто. - Напевно, хтось цей акаунт модерує і видаляє спростування».

Паніотто також оприлюднив заяву у своєму акаунті про несправжню сторінку КМІСу.

Спростування, яке оприлюднив генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології  Володимир Паніотто

Також у соцмережі Facebook з'явилися ще два клони соціологічних компанії — групи “Рейтинг” і Seetarget. Спростування останньої з названих Громадянська мережа ОПОРА уже публікувала.  Seetarget заявили про фейк ще 3 липня.

Соціологічна група «Рейтинг» виявила сторінку-клон і оприлюднила заяву про фейк 7 липня.

Група «Рейтинг» заявила про непричетність до даних, які оприлюднювались на сторінці-клоні

У всіх трьох випадках сторінки створені недавно, імітують офіційні акаунти соціологічних компаній в оформленні і публікують результати нібито підтримки кандидатів-мажоритарників, що балотуються у Києві.

Проведення соціологічних досліджень регулюється частинами 1 і 2 статті 67 Закону України «Про вибори народних депутатів»:

«1. Підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати такого опитування, пов'язаного з виборами, з обов'язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки.

2. Інформаційні агентства, засоби масової інформації у разі поширення результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, зобов'язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, а також інші відомості, зазначені у частині першій цієї статті».

 

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)