У Києві впродовж перебігу виборчої каманії кілька зафіксованих інцидентів мають ознаки застосування політтехнологій.  Зокрема, поширювалися недостовірні соціологічні дослідження, рекламувались сумнівні ініціативи, прихильники одної партії приходили на заходи до іншої, а кандидати заявляли про викрадення поліграфії та недобросовісне її розміщення конкурентами. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

Так, 2 липня у соцмережі Facebook з'явилися результати нібито соціологічних опитувань із прогнозами підтримки кандидатів-мажоритарників у виборчих округах Києва. Сторінка була оформлена схоже до офіційного онлайн-майданчика соціологічної компанії Seetarget. Останні заявили наступного дня, що не мають відношення до інформації, яка була поширена від їхнього імені, і таких досліджень не проводили.

Скрінкопія допису зі спростуванням

Сторінка-копія була створена 3 липня і нібито соціологічні дослідження — єдиний контент на ній. Станом на 4 липня за Facebook-акаунтом компанії Seetarget стежить близько 700 читачів, за іншою з такою ж назвою і логотипом — близько 40.

Скрінкопія з датою створення і кількістю підписників на альтернативну сторінку нібито компанії  Seetarget

Проведення соціологічних досліджень регулюється частинами 1 і 2 статті 67 Закону України “Про вибори народних депутатів”:

“1. Підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати такого опитування, пов'язаного з виборами, з обов'язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки.

2. Інформаційні агентства, засоби масової інформації у разі поширення результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, зобов'язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, а також інші відомості, зазначені у частині першій цієї статті”.

3 липня кандидат-мажоритарник від партії “Голос” Леонід Ємець повідомив, що у його активістів невідомі вкрали пачку плакатів і тепер ця поліграфія може з'явитись у невідведених для цього місцях.

Скрінкопія допису Леоніда Ємця

А саме - кандидат побоюється, що поліграфію із його зображенням почнуть розміщувати на стінах, смітниках чи вітринах магазинів і просить потенційних свідків викликати поліцію.

Раніше, в останні дні червня, в соціальній мережі Instagram поширювалася реклама із портретом кандидата Миколи Тищенка, що висувається як мажоритарник від партії “Слуга народу” у 219 окрузі (Святошинськи район). Допис поширювала група з назвою nikolaytyshchenko_fans. У ньому йшлося про те, що кандидат запрошує на безкоштовне пригощання у своїх ресторанах людей з 219 округу.

Скрінкопія допису уже видаленої Instagram-групи  nikolaytyshchenko_fans

Скрін-копії цієї реклами викликали бурхливе обговорення у соцмережах з огляду на ознаки непрямого підкупу виборців. Частина 14 статті 74 закону “Про вибори народних депутатів” інформує:

“Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців”.

Але сама сторінка майже одразу зникла з  Instagram. Кандидат же оприлюднив відеозвернення, що не має відношення до пропозиції безкоштовно годувати виборців за пред'явлення паспорта і невідомі особи намагались його дискредитувати.

Ще один кандидат від “Слуги народу”, Артем Дубнов, що балотується на Троєщині, заявляв про те, що нібито його конкуренти розмістили агітацію за нього у громадському транспорті на маршруті №233.

Скрінкопія допису Артема Дубнова

Спостерігачі ОПОРИ фіксували цю політичну рекламу та інформували поліцію. Окрім 233-го, таку ж поліграфічну продукцію помітили на 590 та 191 маршрутах міських мікроавтобусів, що курсують в районі Троєщини. Поліція має всі шанси підтвердити чи спростувати причетність кандидата до цієї поліграфії, оскільки тут можна спробувати з'ясувати, хто замовник.

Окрім детективних історій із появою і зникненням груп і сторінок у соцмрежах, викраденням поліграфії та рекламою в транспорті, були також неоднозначні інциденти на вуличних акціях Так, партія “Голос” анонсувала флешмоб під стінами Верховної Ради. І на цей захід 28 червня прийшли прихильники партії Шарія. Спостерігачі ОПОРИ спробували з'ясувати причину візиту.

Скрінкопія переписки із офіційною сторінкою партії Шарія

“Просто отправились посмотреть”, - так пояснили свій прихід активісти політичної сили Шарія (цитовано мовою оригіналу). Представниця “Голосу” Злата Федорова описала таку версію: “В якійсь момент на площі перед парламентом з’явилась група з трьох десятків активістів з червоними кульками. Вони намагалися заважати (...)”. У поліції про цю акцію повідомили, що на місці події просто розділили дві групи політичних активістів.

За коментарями звертайтеся:
Максим Зінчук, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Києві
тел.: 063 582 67 07

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.