У Кропивницькому представники ОПОРИ два рази зверталися до правоохоронних органів щодо розміщення білбордів за шести адресами без вихідних данних кандидата в депутати в окрузі № 99 (центр – м. Кропивницький)  Олександра Горбунова. А також один – щодо зовнішньої реклами без вихідних данних кандидата в депутати в окрузі № 100 (центр – м. Бобринець) Станіслава Березкіна.

У Кропивницькому розміщені білборди із зображенням карет швидкої допомоги, утеплення навчального корпусу Льотної академії Національного авіаційного університету, медичного обладнання та інші. На зовнішній рекламі є написи: «Придбано обладнання для медичних закладів міста. Рухаємося далі... Олександр Горбунов», «Капітальний ремонт Центру туризму. Рухаємося далі... Олександ Горбунов» тощо. Згодом на частині білбордів доклеїли вихідні дані, а на інших – немає таких данних.

«Олександра Горбунова зареєстрували 17 червня, згідно із законодавством на наступний день кандидат у депутати вже може агітувати. Ми звернулися у рекламні агенства, аби вони розмістили вихідні данні. Хтось оперативно чи неоперативно це зробив. Будемо розбиратися із цими фактами», – підкреслила довірена особа кандидата у народні депутати Олександра Горбунова Людмила Загоруйко.

20 червня на вулиці Соборній в обласному центрі спостерігачі ОПОРИ зафіксували білборд з зображенням великодніх пасок та написом: «Зі світлим святом Великодня! З повагою, народний депутат України Станіслав Березкін». В усіх випадках спостерігачі звернулися до поліції.

За інформацією прес-служби Станіслава Березкіна, наразі на білбордах немає згадки про кандидата у депутати.

Нагадаємо, Олександр Горбунов та Станіслав Березкін зареєстровані кандидатами у депутати Верховної Ради України постановою ЦВК № 1003 від 14 червня 2019 року. 

Також представники ОПОРИ зафіксували білборди з політичною агітацією без вихідних данних партій: «Європейська Солідарність», «Аграрна партія», «Опозиційна платформа – За життя», Українська стратегія Гройсмана.

«Представники ОПОРИ вже фіксували зовнішню рекламу без вихідних данних кандидата у народні депутати. Відсутність інформації про замовника реклами, відповідального за друк може свідчити про непрозоре фінансування. Зокрема, не з виборчого фонду. Ми закликаємо кандидатів у депутати дотримуватись вимог діючого законодавства», — наголосила координаторка спостереження ОПОРИ за виборами у Кіровоградській області Зоя Лебідь.

Згідно з частиною 1 статті 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України», партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати. Після реєстрації кандидатів матеріали передвиборної агітації повинні мати необхідні вихідні дані та бути розміщені за кошти виборчого фонду відповідно до частини 23 статті 74 та частини 7 статті 73 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

У частині 7 статті 69 Закону України «Про вибори народних депутатів України» йдеться, що друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Кандидат у депутати в одномандатному окрузі фінансує із коштів свого виборчого фонду заходи і матеріали передвиборної агітації та розміщення політичної реклами на власну підтримку (частина 8 статті 68 Закону).

Згідно зі статтею 212-13 КУпАП, виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно передбачають накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження караються накладенням штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Нагадаємо, що ЦВК звернулася до політичних партій, які висуватимуть кандидатів, та осіб, які балотуватимуться кандидатами у депутати, з приводу дотримання вимог щодо передвиборної агітації. 

За коментарями звертайтеся:
Зоя Лебідь, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Кіровоградській області
тел.: 0957943072

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться щепонад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будутьнабагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)