На Волині представники обласної організації партії «Європейська Солідарність» подали до суду на Мар’янівську селищну територіальну виборчу комісію через відмову останньої скасувати реєстрацію двох кандидатів у депутати Мар’янівської селищної ради. Суд задовольнив адміністративний позов повністю.

Як стало відомо ОПОРІ, 3 жовтня до Мар’янівської селищної територіальної виборчої комісії надійшли звернення Волинської обласної територіальної організації політичної партії «Європейська Солідарність». Представники партії просили виборчу комісію скасувати реєстрацію кандидатів у депутати селищної ради Юрія Воробця та Катерини Павлік, котрі включені до переліку кандидатів у ТВО №4.

Голова Мар’янівської селищної ТВК Мирослава Нарусевич розповіла, що 4 жовтня комісія під час засідання  ухвалила постанови №23 та №24 «Про розгляд звернення Волинської територіальної організації Політичної партії «Європейська Солідарність» від 03 жовтня 2020 року». У них йдеться про відмову партії щодо зняття з реєстрації вказаних кандидатів.

«Ми терміново відреагували – в неділю в нас було засідання. В нас 14 членів комісії, присутніх було 12. Розумієте, у нас селищна дільниця, у нас менше 10 тисяч населення. Ми йдемо по мажоритарній системі багатомандатних округів. Тобто люди можуть і самовисуванцями бути, і від партій», - зауважила голова комісії.

Вона зв’язалася із кандидатами, аби уточнити, чи передумали вони балотуватися.

«Я повідомила кандидатів і членів комісії. Запитала кандидатів, чи вони писали заяву у партію, що не хочуть балотуватися. Вони сказали – ні, ми хочемо балотуватися», - додала Мирослава Нарусевич.

Тож на засіданні озвучили це питання. Зрештою, комісія проголосувала за те, аби не скасовувати реєстрацію кандидатів.

«Якби ми задовільнили звернення «Європейської Солідарності» виходить, що ми порушуємо права людей, бо вони хочуть балотуватися. Вийшов такий казус», - каже голова ТВК. За її словами, звернення щодо скасування реєстрації надійшло після завершення строків реєстрації. Тому особи вже не могли б зареєструватися шляхом самовисування та їх право бути обраними могло бути порушеним. Згодом, за словами голови, до неї звернулася представниця партії Юлія Вусенко та повідомила, що на комісію подають в суд.

«Ми подали до суду. В нас була внутрішньопартійна ситуація – ми відкликали 2 кандидатів, тобто скасовували реєстрацію, а комісія відмовилася це зробити, хоча не мала на це жодних законних підстав. Ми подали у суд на територіальну виборчу комісію… Ми скасуємо рішення про відмову», - повідомила ОПОРІ перший кандидат єдиного списку «Європейської Солідарності» до Волинської обласної ради Юлія Вусенко.

«Ми лише сьогодні (8 жовтня, - ред)  занесли документи», - резюмувала Юлія Вусенко.

Кандидат Юрій Воробець повідомив ОПОРІ, що йому відомо про ініціативу щодо скасування його реєстрації від партії. Водночас чоловік зауважив, що хоче балотуватися до селищної ради.

Катерина Павлік також розповіла, що працює бухгалтером у Мар’янівській селищній раді та вже була депутатом кількох скликань, за винятком останнього. Тож вирішила знову балотуватися.

«Партія запропонувала йти мені кандидатом, я, звісно не відмовила. Але те, що на сьогоднішній день склалася така ситуація, дуже неприємно. Бо я могла би, наприклад, іти самовисуванням, якби мене в терміни повідомили і просто сказали – ви нам не підходите як кандидатура… Комісія мені повідомила, що склалася така ситуація, але я вже не мала змоги подати документів як самовисуванець», -  прокоментувала ОПОРІ Катерина Павлік.

Як стало відомо представникам ОПОРИ, судове засідання відбулось у п’ятницю, 9 жовтня. Адміністративний позов було задоволено повністю.

«Визнати протиправною та скасувати постанову Мар’янівської селищної територіальної виборчої комісії Луцького району Волинської області №24 від 04 жовтня 2020 року. Зобов’язати Мар’янівську селищну територіальну виборчу комісію Луцького району Волинської області прийняти рішення про скасування реєстрації Воробця Юрія Івановича, кандидата у депутати до Мар’янівської селищної ради Луцького району Волинської області в багатомандатному виборчому окрузі №4 відповідно до поданих Волинською обласною організацією Політичної партії «Європейська Солідарність», - йдеться у рішенні суду.

Згідно із частиною 1 статті 220 Виборчого кодексу України право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом. Особа може бути висунута кандидатом у депутати шляхом висування організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 231 підставами для скасування реєстрації кандидатів є звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто.

Також, згідно із пунктом 2 частини 1 цієї ж статті, такою підставою є звернення організації партії не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії.

Зауважимо, що інші комісії на Волині вже прийняли низку постанов щодо скасування реєстрації кандидатів у депутати. Для прикладу, ОПОРІ стало відомо, що 5 жовтня відповідно до постанови №16 Камінь-Каширська міська ТВК скасувала реєстрацію Валентина Назарчука, Віталія Кузьмича і Петра Новосада – кандидатів у депутати Камінь-Каширської міської ради від Аграрної партії України. Заразом відповідно до цієї ж постанови виборча комісія скасувала реєстрацію кандидата від Аграрної партії України Віктора Корольчука у зв’язку з його реєстрацією від політичної партії ВО «Свобода».

Разом з тим, 30 вересня Камінь-Каширська районна ТВК скасувала реєстрацію кандидатів у депутати райради Василя Бондаря (Українська народна Партія, №27 у єдиному виборчому списку та №2 в ТВО №2), Андрія Любелі («За майбутнє», №31 єдиного виборчого списку та №6 у ТВО №3).

Луцька міська ТВК 28 вересня відповідно до постанови №40 виключила з єдиного виборчого списку кандидатів до Луцькради від партії «Наш Край» №23 та з територіального виборчого списку округу №3 під №7 Андрія Карпюка.

Також відповідно до постанови №43 через особисто подані заяви про відмову від балотування кандидатів від «Європейської Солідарності» скасували реєстрацію Світлани Прохватило та Юрія Усійчука. Відтак їх виключили із єдиного списку (№13 та №34), а також зі списків округів  (Світлана Прохватило була під №3 у списку ТВО №5, а Юрій Усійчук – №4 в списку ТВО №4).

Відповідно до постанови №48 від 1 жовтня, з єдиного виборчого списку кандидатів від партії «Сила і Честь» до Луцької міської ради та ТВО №5 на підставі заяви виключили  Надію Боровську. Кандидатка фігурувала під №19 у єдиному виборчому списку та під №4 в ТВО №3.

5 жовтня зі списків кандидатів до Луцькради виключили ще двох кандидаток. Зокрема, надійшли заяви про відмову від балотування від Наталії Токаренко та Наталії Байрак. Тож Наталію Токаренко виключили із єдиного виборчого списку під №19 та зі списку ТВО №6 під №6. Наталію Байрак відповідно – із №20 в єдиному списку та №4 в ТВО №4.

Волинська обласна ТВК виключила зі списків кандидатів двох партій. Зокрема, йдеться про Надію Боровську від партії «Сила і Честь» та Святослава Бабичука від Радикальної партії Олега Ляшка. Надія Боровська раніше була зареєстрована кандидаткою в ТВО №6, а Святослав Бабичук – в ТВО №5.

Також раніше, 28 вересня, за зверненням партії зі списків кандидатів до Волинської обласної ради «Сили і Честі» виключили №2 у єдиному списку та кандидата по ТВО №1 Євгена Мельника. Він, зауважимо, балотується на посаду Луцького міського голови.

До слова, Волинська обласна ТВК відхилила окремі кандидатури ще під час реєстрації списків від партій. Зокрема, 23 вересня під час розгляду кандидатур у депутати Волинської обласної ради виявили відсутність документів двох кандидатів від ВО «Батьківщина». Щодо №2 у єдиному виборчому списку Романа Каліщука та №43 Анатолія Сковери у документах, поданих партією були відсутні автобіографії, заяви про згоду на балотування, заяви про наявність (відсутність)заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, фото кандидатів, копій першої та другої сторінок  паспорта.

Також 25 вересня у ході реєстрації кандидатів від партії «Європейська Солідарність» з’ясувалося, що щодо  №59 у єдиному списку Володимира Міщука відсутні заява про згоду на балотування, заява про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, фото, копії першої та другої сторінки паспорта. Тож йому також відмовили у реєстрації.

Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України комісія відмовляє кандидатові у реєстрації у разі відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1 - 5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави).

Довідково:Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.