Ще до початку офіційного висування потенційні кандидати на Харківщині та місцеві партійні осередки активно розміщували оплачену політичну рекламу в соціальній мережі Facebook і витратили уже понад 30 тис. американських доларів. Станом на 20 вересня 2020 року лідером за кількістю реклами та кількістю витрачених коштів є сторінка голови Харківської ОДА Олексія Кучера, який має намір балотуватися в міські голови. Сума витрат його офіційної сторінки за місяць перевищила 1 тис. дол.

Представники Громадянської мережі ОПОРА аналізували публічні сторінки політиків та місцевих осередків партій за період з 20 серпня по 20 вересня. Виявили понад сотню публікацій, котрі транслювали із застереженням як повідомлення, пов’язані із соціальними питаннями, виборами або політикою.

Відслідковувати рекламу можна у бібліотеці Facebook.

Активно використовує рекламу у Facebook партія «Слуга Народу». За останній місяць вони розмістили 31 рекламний пост.

Окремо запускає рекламу в соціальних мережах голова Харківської ОДА Олексій Кучер, якого партконференція «Слуги Народу» висунула кандидатом на посаду міського голови та першим номером списку кандидатів у Харківську міську раду.

Серед яких допис: «Кандидатом на посаду міського голови Харкова став чинний голова Харківської обласної державної адміністрації Олексій Кучер.

За сім днів на рекламу офіційної сторінки Кучера витратили понад 1500 дол., а за місяць 2000 дол. за цей період в нього 12 рекламних дописів.

Олексій Кучер також розміщує немарковану рекламу, проте не завжди. Частину рекламних постів голови ОДА оплатила ГО “Команда Зеленського”. Ще частина реклами розміщується без відповідного маркування, покази одного з таких постів були зупинені 20 вересня.

Останній пост зі сторінки – це відео з російськомовним текстом: «Хватит пробок. Едь на зеленый!».Крім того, паблік «За Кучера» опублікував чотири рекламні дописи, на просування яких витратили 217 дол.

Є й окремі сторінки потенційних кандидатів від партії «Слуга народу», які рекламуються у Facebook. Наприклад, «Саламаха Віталій – Слуга народу».

Партія «Блок Світличної – Разом!» активно використовує рекламу у соціальних мережах.

Так, рекламні дописи були, як на сторінках «Блок Світличної  Разом. Харків», «Блок Світличної Разом. Харківщина», «Блок Світличної Разом», так і на сторінках окремих політиків, які є потенційними кандидатами.

На рекламу сторінки «Юлія Світлична офіційна» в соціальних мережах за місяць витратили 948 дол.

Загальні витрати всіх сторінок «Блоку Світличної Разом» та її офіційної сторінки перевищили 2 тис. дол. за місяць.

Наприклад, рекламні дописи розміщали на сторінці «Блок Світличної Разом. Дергачівщина», яка сповіщала, що лідером партії на Дергачівщині» є Євген Шатохін.

Окремо реклама була на сторінці самого Шатохіна.

Потенційний кандидат від «Блоку Світличної – Разом» Олексій Андрєєв за місяць зробив 25 дописів, з яких на рекламу в соціальних мережах витратив 366 дол.

У тому числі серед рекламних дописів були й ті, що розповідали про зустрічі з мешканцями.

Ще один потенційний кандидат від цієї партії Сергій Ряполов витратив 559 дол. Частина дописів стосувалася акції #SaveФОП під Офісом Президента.

Офіційна сторінка Геннадія Кернеса давала рекламу лише у серпні.

З вересня, коли Харківський міський голова почав хворіти, рекламних дописів вже не було. Що стосується сторінки «Блок Кернеса – Успешный Харьков», то вони за місяць розмістили 36 рекламних дописів витративши на рекламу 427 дол. Останні пости стосувалися стану здоров’я міського голови.

Офіційна сторінка Геннадія Кернеса в фейсбуці розміщує виключно немарковану рекламу.

Станом на 20 вересня зафіксовано 3 таких пости. Фейсбук неодноразово припиняв покази реклами зі сторінки, проте маркування реклами як політичної зі сторони самого Геннадія Кернеса не відбувалось жодного разу. Окрім офіційної сторінки міського голови у партії “Блок Кернеса Успішний Харків” є ще 2 партійні сторінки, на обох реклама маркується. Проте 15 вересня  немароковану рекламу було розміщено в інстаграмі. Фейсбук блокував її.

5 рекламних дописів за місяць було на сторінці «Оппозиционная платформа – За жизнь. Харьков».

Така ж кількість дописів була й на сторінці, яку оплатив «Маркетинг ТоШоНадо».

Десять рекламних дописів за місяць зробив потенційний кандидат від партії «Опозиційна платформа – За Життя» Андрій Спаський.

5 рекламних дописів з’явилися на сторінці «Демократична Сокира.Харків». Партія «Демократична Сокира» планує балотуватися до Харківської міської ради. Останній допис стосувався велопрогулянок по місту. Сума, яку витратили на рекламу – 194 дол.

134 дол. на таргетування витратила сторінка «Харківщина За майбутнє». При цьому рекламу ставили не на конкретний допис, а на сторінку.

Один рекламний допис з презентацією Олега Абрамичева як потенційного кандидата на посаду міського голови був розміщений на сторінці «Європейська Солідарність – Харківщина». На рекламу публікації витратили 186 дол.

Мала за місяць 4 рекламні дописи і сторінка «Сила Людей Чугуєва». Дописи стосувалися представлення потенційних кандидатів в депутати міської ради. Витрати на рекламу за місяць склали 12 дол.

Потенційна кандидатка від партії «Голос» на посаду міського голови Олександра Нарижна заснувала сторінку у Facebook, де розповідає чому вирішила балотуватися.

«Розміщення немаркованої політичної реклами в мережі Фейсбук створює ризики фінансування агітації не з коштів виборчого фонду, як того вимагає Виборчий кодекс України. Громадянська мережа ОПОРА розробила пояснення, як можна агітувати в соціальних мережах, не порушуючи закон. Тому ми закликаємо всіх кандидатів притримуватись принципу рівності та не порушувати закон під час агітації», –  коментує Микола Зінченко, обласний координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Харківській області.

Нагадаємо, як уже повідомляла ОПОРА в серпні потенційні кандидати Харківщини та партійні сторінки обласних осередків активізували рекламу в соцмережі.

ОПОРА нагадує, що за правилами соцмережі, які почали діяти минулого року, вся політична реклама має бути відповідно маркована. Фейсбук-користувачі можуть самостійно відслідковувати дотримання цих норм і, помітивши політичний допис без належного маркування, надіслати скаргу.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про рекламу», політична реклама - інформація у будь-якому вигляді, поширена в будь-якій формі, яка має на меті популяризацію діяльності політичної партії (організації партії), привернення уваги до діяльності політичної партії (організації партії) та її позиції щодо питань загальнодержавного (місцевого) значення. До політичної реклами належать також використання символіки або логотипів політичних партій (організацій партій), повідомлення про підтримку політичною партією (організацією партії) видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах політичної партії (організації партії).

Також нагадаємо, що згідно з частиною 1 статті 52 Виборчого кодексу України передвиборна агітація розпочинається кандидатом, партією (організацією партії) наступного дня після дня прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування.

За коментарями звертайтеся:
Микола Зінченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Харківській області
тел.: +38 099 788 3660            

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)