Попри те, що виборчий процес офіційно розпочнеться 5 вересня, упродовж серпня в Ужгороді та інших містах Закарпатської області з’явилися білборди та сітілайти з назвами політичних партій та іменами потенційних кандидатів, які планують брати участь у місцевих виборах 25 жовтня. Оскільки такі білборди до старту виборчої кампанії не вважаються політичною агітацією, вихідних даних, тобто інформації про установу, що здійснила друк, тираж, замовника тощо, на них немає бути, однак на деяких плакатах такі дані присутні.

В Ужгороді спостерігачі ОПОРИ зафіксували десятки білбордів та сітілайтів з іменами потенційних кандидатів, які ймовірно балотуватимуться на посаду міського голови Ужгорода. Також в місті чимало рекламних бордів із символікою різних політичних сил.

Зокрема, на вулицях міста з'явилися рекламні борди та сітілайти чинного міського голови Ужгорода Богдана Андріїва. На плакатах зображені різні локації міста, на яких провели ремонти чи закуплені активи  за кошт міського бюджету  упродовж останніх кількох років.

Наприклад, на одному із сітілайтів розміщено напис - «Жити в Ужгороді - це комфортно. Богдан Андріїв. Капітальний ремонт та освітлення вулиць».  Згідно з вихідними даними, замовив друк плакатів Богдан Андріїв, виконавець - ТОВ ВІП АВТОРЕКЛАМА, тираж сюжетів «Жити в Ужгороді - це» - 53 штуки. Також на вулицях є подібні сітілайти та білборди із написами «Жити в Ужгороді - це романтично», «Жити в Ужгороді - це здорово» тощо.

На схожому білборді зображені муніципальні автобуси, які місто закупило упродовж останніх двох років. На плакаті є напис - «Жити в Ужгороді - це зручно. Богдан Андріїв. 27 нових автобусів «Електрон» придбали для міста».

Також в Ужгороді є чимало бордів із фотографіями та іменами інших ймовірних кандидатів: Віктора Щадея, Андрія Півня, Андрія Коляска, Олександра Білака, Віктора Петрова, Ігоря Кривошеєва, Андрія Погорєлова, Вікторії Слюсаренко, Миколи Марчишака.



Крім цього, в обласному центрі Закарпаття з’явилися борди політичної сили «Перемога Пальчевського» та партії «Продуктивна позиція», «Європейська солідарність», «Слуга народу», «Рідне Закарпаття», «за майбутнє», «Команда Андрія Балоги».



У Берегові спостерігач ОПОРИ зафіксував білборди потенційного кандидата Івана Маргітича, який, ймовірно, балотуватиметься від партії «Слуга народу». На білборді зображене фото потенційного кандидата та напис – «Зе! Місцеві. Слуга народу. Іван Маргітич. Берегово – це ти Також у цьому місті є білборди «Слуги народу», на яких зображені фото двох політиків – Івана Маргітича та Едгара Токаря. На плакатах також розмістили написи: «Ви з нами? Ми за чесні вибори». На обох білбордах зі згадкою партії «Слуга народу» є вихідні дані. Згідно з ними, замовив друк Іван Маргітич, а надрукувало плакати підприємство ТОВ «Рік-У».

На території Закарпатської області ОПОРА зафіксувала й інші борди «Слуги народу». Наприклад, плакат із написом «Нові, чесні, достойні» та фотографіями трьох політиків, чинних нардепів від партії «Слуга народу» – Михайла Лаби, Ігоря Кривошеєва, Анатолія Костюха та Андрія Жупанина. Згідно з вихідними даними, які є на плакаті, відповідальний за друк – Чорній І. І., тираж – 10 примірників. Борд із фотографіями цих політиків, однак з іншим написом – «З тими, хто хоче збудувати Закарпаття, Україну!» також розміщений у Тячівському районі.

У деяких містах Закарпаття є білборди «Слуги народу» із текстом «Виноградів – це ти», «Україна – це ти», «Тячів – це ти», «Закарпаття – це ти», «Зе! Місцеві. Слуга народу».

Крім цього, у Берегові спостерігачі зафіксували білборди політичної сили Партія угорців України «КМКС». На плакаті розміщена назва партії та напис – «Для нас головне – Закарпаття!». Ймовірно, це саме речення продубльоване на білборді й угорською мовою. Згідно з вихідними даними, які розміщені на плакаті, друк замовила громадська організація «Товариство угорської культури Закарпаття». Друк здійснив ФОП Погар Т. Ю., наклад – 40 примірників, відповідальний за друк – Брензович В. І.. Такі самі борди спостерігачі зафіксували й в Ужгороді, Мукачеві та Тячівському районі. Сітілайти із таким самим дизайном та написами з’явилися у Виноградові. Вихідні дані такі ж самі, які на білбордах цієї політсили, однак тираж – менший: всього чотири екземпляри.

Також у Берегові розміщені борди політичної партії «Рідне Закарпаття». На плакаті зобразили логотип політичної сили та напис – «Закарпаття обирає розвиток». Білборди цієї ж партії із різними зображеннями спостерігачі виявили й в інших містах області: Ужгороді, Тячеві, Виноградові, Воловці.

У Мукачеві спостерігач ОПОРИ помітив плакати цієї ж партії на будівлі одного із магазинів міста. На одному з плакатів зображене фото Андрія Лукача, напис «Закарпаття обирає розвиток» та посилання на сторінки політсили у соціальних мережах.

Білборди із написом «За майбутнє» та «Майбутнє» спостерігачі ОПОРИ зафіксували у різних населених пунктах області: Ужгороді, Перечині, Тячеві, Великому Березному, Міжгір’ї.

Також у Мукачеві розміщені білборди потенційного кандидата Василя Іванча із написом «Подумай про своє майбутнє».

Крім цього, у Мукачеві є білборди від політичної партії «Команда Андрія Балоги». На цих плакатах надрукували напис «Нова сила Закарпаття».

У Тячеві спостерігач ОПОРИ зафіксував білборд потенційного кандидата Івана Синетара. На ньому розміщене фото політика та напис – «Досвід для розбудови Тячівщини». Згідно з вихідними даними, які надруковані на плакаті, друк замовив Синетар І. І., а надрукували їх на підприємстві «АУТДОР-ШАРК», наклад – п’ять примірників, відповідальний за друк – Синетар І. І.

Також у Тячеві та Міжгір’ї спостерігачі помітили борди політичної партії «Європейська солідарність». На плакатах зображена символіка партії та напис – «З Незалежністю не жартують».

«Щодо білбордів із назвами партій, то формально - до офіційного початку виборчого процесу, не можна говорити про дочасну агітацію, адже згідно із Законом «Про рекламу» партії мають право розміщувати свою політичну рекламу, - коментує ситуацію координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області. - Щодо конкретних персоналій, чиї імена та фотографії уже є на білбордах, то знову ж таки - поки вони не зареєстровані як кандидати, формально порушення закону немає. Але тут постає питання порушення стандартів рівної конкуренції та відхилення від кращих практик проведення виборчих кампаній. І в ідеалі, і згідно із законом, кандидат може агітувати з наступного дня після реєстрації. Якщо ж людина рекламує своє ім’я дочасно - із серпня, а то й скоріше, - для виборця невідомо за чиї кошти розміщена така реклама, в якій кількості та хто ці кошти надав».

Відповідно до частини 1 статті 52 Виборчого кодексу передвиборна агітація розпочинається кандидатом, партією (організацією партії) наступного дня після дня прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) і закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування.

Згідно з частиною 3 статті 52 Виборчого кодексу передвиборна агітація у період виборчого процесу поза строками, встановленими у цій статті, забороняється.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)