У серпні голови та члени територіальних виборчих комісій в Івано-Франківській області працюватимуть на громадських засадах, допоки офіційно не розпочнеться виборчий процес. ОПОРА розпитала членів ТВК чи готові вони вкладати особисті кошти, аби належним чином організувати виборчий процес.

Відсутність фінансування у серпні насправді є неабиякою проблемою. Адже до початку виборчого процесу ТВК повинні зареєструвати комісію як юридичну особу, районні ТВК повинні утворити сільські, селищні комісії, а міські ТВК відповідно районні в містах провести підготовчу роботу щодо формування виборчих округів.

«Ми будемо проводити засідання згідно з чинним Виборчим кодексом України, – каже голова Івано-Франківської міської ТВК Віталій Книш. – Зараз є питання щодо фінансування реєстрації, яка буде з понеділка (17 серпня) та виготовлення нової печатки. Скажімо так, доведеться брати ці витрати на себе, поки іншого варіанту я не бачу. А вже потім, коли надійдуть кошти з цільової субвенції, компенсувати. Але й тут є свої нюанси з боку Державної аудиторської служби щодо компенсації витрат за серпень з вересневих коштів. Якщо аналізувати ситуацію, то члени комісії не зможуть зарплату отримати раніше, ніж це передбачено субвенцією. Технічних працівників ми теж не набирали, бо, знову ж таки, юридично ми маємо право укладати з ними цивільно-правові угоди лише з 5 вересня, коли буде фінансування. Тож основна робота лягає на основний склад комісії і ми працюємо на тих засадах, які є».

Голова Калуської міської ТВК Тамара Мигович каже, що нині, через відсутність фінансування, ТВК навіть не може закупити канцтовари: «Печатку та вивіску виготовила за власні кошти. Витратила 500 гривень, взяла чек і, думаю, що мені ці гроші компенсують. Ще одна проблема – треба зареєструвати комісію, але сервери працюватимуть тільки після 17 серпня. Згідно з Виборчим кодексом, комісію треба зареєструвати протягом чотирьох днів, після утворення. То що робити? Зрештою, хоч нам і обіцяють, що гроші будуть пізніше, але це також не вихід з ситуації. В будь-якому випадку, комісія працюватиме. Незалежно від того буде фінансування чи ні, ми не зриватимемо вибори».

Як відомо, 11 серпня, Центральна виборча комісія надіслала листа до обласних, районних та міських територіальних виборчих комісій, де зазначається, що до вересня на зарплату члени виборчих комісій, які здійснюють свої повноваження на постійній основі у серпні, можуть не розраховувати. Реєструвати комісію, як юридичну, особу членам ТВК теж доведеться власним коштом.

«Помісячний розпис асигнувань загального фонду Державного бюджету за відповідною програмою передбачає виділення субвенції місцевим бюджетам на проведення локальних виборів виключно у вересні-листопаді 2020 року, – йдеться в офіційному поясненні ЦВК. – Обласні, районні, міські ТВК, утворені ЦВК, виконують свої повноваження і у серпні, але робота їх членів не буде оплачена державою. Дана обставина стосується і залучених ТВК спеціалістів, експертів, технічних працівників, які вже мають важливі завдання з підготовки рішень виборчих комісій відповідно до календарного плану виборів. На поточний момент оплата праці членів ТВК, що здійснюватимуть повноваження у комісії на платній основі, і залучених працівників передбачається з 5 вересня, з моменту офіційного початку виборчого процесу».

«У частині 3 статті 35 Виборчого кодексу зазначається, для державної реєстрації юридичної особи голова комісії, а в разі його відсутності - заступник голови комісії, а в разі відсутності голови та заступника голови комісії - секретар комісії не пізніш як на четвертий день з дня утворення комісії повинен особисто подати державному реєстратору за місцем розташування територіальної виборчої комісії копію відповідної постанови ЦВК про утворення комісії та заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи, – пояснює радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк. – У разі, якщо ТВК буде реєструватися як новостворена юридична особа, адміністративний збір платити не доведеться. Проте у разі внесення змін до відомостей ТВК про юридичну особу,  збір платити таки доведеться».

На думку координатора спостереження ОПОРИ за виборами в Івано-Франківській області Богдана Морикіта, можна було б внести зміни до виборчого законодавства щодо роботи ТВК до початку виборчого процесу, але для цього потрібно переглянути строки та порядок бюджетних асигнувань на проведення місцевих виборів. «Територіальні комісії до початку виборчого процесу виконуватимуть важливі завдання. Районні комісії формуватимуть склад сільських селищних ТВК, визначатимуть середню кількості виборців для подальшого формування округів. Відсутність фінансування не дозволяє розпочати роботу технічному персоналу, зокрема системним адміністраторам, які необхідні для якісної роботи. Усе це, ймовірно створить незручності та перепони у роботі ТВК ще до початку виборчого процесу», - наголошує він.

Нагадаємо, раніше ОПОРА повідомляла, що на Прикарпатті створили одну обласну, шість районних та 15 міських ТВК. Відповідно до норм виборчого законодавства на другий день після їх утворення, ТВК провели перші засідання. Щоправда, деякі члени ТВК на них не прийшли.

За коментарями звертайтеся:
Богдан Морикіт, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Івано-Франківській області.
тел.:+38 097 889 59 38
 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.