7 квітня 2017 року Прем’єр-Міністр України Володимир Гройсман під час Форуму “Уряд під мікроскопом: підсумки року роботи та виклики” пообіцяв, що на реалізацію Урядової програми з підвищення енергоефективності житлового фонду (т.зв. “теплі кредити”) буде виділено додаткове фінансування.

Попри те, що з моменту цієї обіцянки минуло вже вдосталь часу, Програму досі не продовжено.

Громадянська мережа ОПОРА наголошує на тому, що Програма “теплих кредитів” є популярною серед українців. Це підтверджується цифрами: за час її реалізації держава виплатила 1,2 млрд грн безповоротної допомоги понад 250 тис. українських родин. Результатом цього стала економія домогосподарствами 107,2 млн куб. м газу (що складає в грошовому еквіваленті близько 600 млн грн). За цей час більше 3,5 млрд грн інвестицій спрямовано в економіку.

Однак проблема полягає у тому, що у 2017 році виділено недостатньо коштів на фінансування “теплих кредитів” – усього 400 млн грн. При цьому, лише за перші тижні Програми у поточному році обсяг кредитування склав рекордні 355,3 млн грн. За один тиждень, з 20 по 26 березня, було надано кредитів на енергоефективні заходи на суму 130 млн грн.

Разом із тим, у Державному бюджеті передбачено 400 млн грн видатків на роботу Фонду енергоефективності, який навіть за оптимістичними розрахунками у 2017 році не запрацює. Саме тому Громадянська мережа ОПОРА вважає доцільним виділення коштів, передбачених у Державному бюджеті на забезпечення діяльності Фонду – на роботу Програми “теплих кредитів”.

Також ОПОРА закликає Уряд якнайшвидше прийняти Порядок використання бюджетних коштів за Програмою “теплі кредити”, передбачивши можливість отримання відшкодування для будинків ОСББ та ЖБК, які не підключені до централізованого теплопостачання та не мають лічильників теплової енергії.

Річ у тім, що в процесі продовження Програми Уряд увів норму щодо комерційного обліку теплової енергії у разі термомодернізації багатоквартирних будинків. Серед ОСББ, які взяли “теплі кредити” протягом 2015-2016 рр., були учасники, які не мають такого обліку. Однак чинна сьогодні редакція цієї програми робить неможливою участь ОСББ та ЖБК, які утворені у будинках, не приєднаних до систем централізованого теплопостачання – які, наприклад, мають автономне газове опалення. Тож ОПОРА закликає усунути таку дискримінацію.

Громадянська мережа ОПОРА в черговий раз закликає Уряд бути послідовним у своїх обіцянках щодо побудови енергонезалежної України та забезпечити належне фінансування єдиної державної Програми стимулювання впровадження заходів з енергозбереження у житловому фонді.

Вимагаємо продовжити Програму “теплих кредитів”, забезпечивши прийняття її на засіданні Уряду якомога швидше, вилучивши норму, яка нівелює можливість участі у ній будинків ОСББ та ЖБК, не підключених до централізованого теплопостачання та не оснащених лічильниками теплової енергії.

За коментарями звертайтесь:
координатор житлово-комунальних
та енергетичних програм
Громадянської мережі ОПОРА
Тетяна Бойко
тел.: +38 063 617 97 60