На засіданні 23 квітня Верховна Рада розгляне у другому читанні проект закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» р.н. 1565. Даний проект надає власникам квартир у багатоквартирних будинках – їх співвласникам – можливість стати справжніми господарями свої домівки – вирішуючи проблемні питання в роботі ОСББ та дозволяючи приймати рішення без ОСББ.

На сьогодні рішення щодо обслуговування багатоквартирного будинку приймають органи місцевого самоврядування через посередництво, здебільшого, неефективних ЖЕКів (винятки становлять будинки, де створено ОСББ та ЖБК), а  власники житла, які перш за все зацікавлені у його збереженні та модернізації, а також якісних комунальних послугах, залишаються осторонь. Проект закону р.н. 1565 формує платоспроможний попит в особі «клієнта» на житловому ринку. Він врегульовує питання ефективного управління співвласниками багатоквартирним будинком, а також чітко визначає усі права та обов’язки власників квартир щодо спільного майна.

Саме співвласники прийматимуть рішення щодо розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, визначення форми управління майном (безпосередньо, через ОСББ чи управителя), у разі визначення управителя – затвердження та зміни умов договору з управителем, проведення ремонту та реконструкції спільного майна багатоквартирного будинку. Рішення при цьому приймаються більшістю голосів – залежно від важливості цих рішень (понад 50% або 75%).

Окрім того, проект закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» вирішує проблеми в роботі ОСББ – скасовує штучний поділ співвласників на повноправних членів і неповноправних «нечленів» ОСББ, усуває поняття «балансоутримувач» і передбачає, що будинок переходить в управління ОСББ з моменту створення об’єднання, не очікуючи «передачі», врегульовує питання самостійного забезпечення об’єднанняму тримання багатоквартирного будинку.

Якщо законопроект №1565 не буде прийнято, то і надалі 80% мешканців багатоквартирних будинків в Україні (де не створено ОСББ) не матимуть дієвих механізмів прийняття рішень щодо управління спільним майном будинку, а в ОСББ залишиться ряд невирішених проблем.

Прийняття даного закону в різних редакціях протягом кількох років домагалися громадські активісти з усієї України, оскільки він дозволить розпочати реформу житлово-комунальної сфери, а також сформує реального господаря в будинку, що здійснюватиме енергоощадні заходи, завдяки яким можна досягти 40-60% економії енергоресурсів у житловому фонді.

З огляду на це, Громадянська мережа ОПОРА закликає Верховну Раду України підтримати законопроект №1565 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», що впроваджує ефективні механізми управління співвласниками багатоквартирним будинком.

Громадянська мережа ОПОРА

Детальніше:
Богдан Горобчук, 
прес-секретар житлово-комунальних програм 
Громадянської мережі ОПОРА
+38(063)583-52-80 
[email protected]