Opora

Протягом лютого-серпня 2015 року Громадянська мережа ОПОРА в партнерстві з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) здійснювала моніторинг діяльності правоохоронних органів та судів України щодо розслідування злочинів, прямо чи опосередковано пов’язаних із виборчим процесом. До предмету моніторингу входили: 1) злочини проти виборчих прав громадян, вчинені на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року; 2) фінансові зловживання членів виборчих комісій на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року; 3) розслідування злочинів, пов’язаних із організацією псевдореферендумів у Донецькій та Луганській областях та забезпечення невідворотності покарання у  цих випадках.

 

Всього 5 переданих до суду справ в межах України, без перебільшення є «краплею в морі». Жодна з них, на жаль, не буде ні резонансною. Відповідальність знову понесли дорібні виконавці, яким «не пощастило» бути зафіксованими журналістами, чи активістами, в той час як десятки інших громадян, що вчиняли аналогічні дії, ніяких негативних наслідків за це на понесли.

 

До суду дійшло лише близько 5% кримінальних проваджень щодо злочинів проти виборчих прав громадян на парламентських виборах 2014, а понад 77% - закрито через відсутність складу кримінального правопорушення. Про це свідчить моніторинг діяльності правоохоронних органів та судових інституцій України, проведений протягом лютого–серпня 2015 р. Громадянською мережею ОПОРА у партнерстві з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES). ОПОРА закликає парламентарів вдосконалити виборче законодавства і Кримінальний кодекс України, а також спонукає громадськість забезпечити дієвий контроль за ефективним розслідуванням 52 кримінальних  проваджень, досудове слідство щодо яких ще триває.

 

  Громадянська мережа ОПОРА у партнерстві з IFES запросила народних депутатів, експертів і громадських активістів обговорити проблему ефективності законодавства та роботи правоохоронних органів щодо розслідування і притягнення до відповідальності порушників виборчих прав громадян на парламентських виборах 2014 р. Учасники заходу визнали, що закриття 77% кримінальних проваджень, та лише близько 5% проваджень, які дійшли до суду, не відповідає як масштабам порушень законодавства, так і очікуванням суспільства щодо ефективної діяльності правоохоронних органів.  

 

На двох виборчих дільницях активісти ОПОРИ помітили фотографування виборцями виборчих бюлетенів під час проміжних виборів в 205 окрузі в Чернігові. В першому випадку, зафіксованому на виборчій дільниці № 740998 (школа №9, спортивна зала, вул.Олександра Молодчого, 21) ,  виборчий бюлетень фотографував молодий чоловік, який провів виборця до кабінки, зачекав, поки той проголосує, а потім біля урни сфотографував бюлетень. Коли спостерігачі почали з’ясовувати обставини, то молодий чоловік покинув дільницю. Їх було помічено пізніше, як вони сідали в машину. Про інцидент повідомлено правоохоронні органи.

 

 Безрезультативно завершилося розслідування понад 75% розпочатих на позачергових виборах народних депутатів України 2014 р. кримінальних проваджень щодо злочинів проти виборчих прав громадян. До суду дійшло лише 4,5 % кримінальних проваджень (13 з 291 проваджень). ОПОРА закликає парламентарів вдосконалити виборче законодавства і Кримінальний кодекс України та спонукає громадськість забезпечити дієвий контроль за  ефективним розслідуванням тих 55 кримінальних  проваджень, досудове слідство щодо яких ще триває.

 

Станом на червень 2015 р. з 291 кримінального провадження щодо злочинів проти виборчих прав громадян вже було закрито 222. До суду дійшло лише 4,5% кримінальних проваджень. При  цьому у 2 з 13 кримінальних проваджень між органами прокуратури та обвинуваченими було укладено угоду про визнання винуватості. Незавершеними в цілому по країні залишаються 55 кримінальних проваджень щодо злочинів проти виборчих прав громадян, розслідування яких досі триває. Найбільше таких проваджень зафіксовано в Донецькій обл. (26), Київській обл.(18), м. Київ (14). Детальніше - у проміжних результатах моніторингу ОПОРИ у партнерстві з IFES.  

 

Попри обіцянку Авакова, майже 70% порушених на парламентських виборах кримінальних справ завершилися нічим. Під час позачергових виборів до Верховної Ради міністр заявив, що це буде перший виборчий процес, коли винуваті будуть покарані "жорстко і красиво". З дня голосування вже минуло майже 7 місяців і суспільству вже час дізнатися про ефективність красивого і жорсткого покарання за злочини проти виборчих прав громадян.  

 

За відсутності прямого державного фінансування політичних партій їх поточна діяльність та електоральна конкурентоспроможність повністю залежить від приватних пожертв заможних донорів. Неконтрольований обсяг фінансових внесків у партійні каси від фізичних та юридичних осіб та відсутність дієвих механізмів фінансової підзвітності партій сприяють політичній корупції та спотворюють демократичну суть виборчого процесу. Виборчі фонди партій слугують лише інструментом для легального адміністрування фінансовими ресурсами сумнівного походження, які позиціонують як «власні кошти» партії. Щонайменше 80 % обсягу офіційного сукупного виборчого фонду парламентської кампанії 2014 року, який складає 650 мільйонів гривень, становлять власні кошти партій. 

 

Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА, подавши відповідний інформаційний запит до Центральної виборчої комісії, отримала доступ до фінансових звітів політичних партій, які брали участь у виборах до Верховної Ради України у жовтні 2014 року. Так, як на офіційному сайті ЦВК не були розміщені так звані “розшифровки” до звітів, які ЦВК вважає окремими документами, розміщуємо повний перелік звітів усіх політичних партій разом із розшифровками до них, в яких відображені джерела надходжень до виборчих фондів, витрати з виборчих фондів та інша інформація, у вільний доступ.

 
FB 5Instagram 2Telegram 3Twitter 7Youtube 4Github 6

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019