На Чернігівщині (округ 206) п’ятеро офіційно зареєстрованих та потенційних кандидатів у нардепи рекламували свої дописи у Facebook. Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала ці публікації у соціальній мережі за період від початку виборчого процесу до 13 лютого 2022 року.

За допомогою Бібліотеки реклами Facebook ОПОРА виявила 25 фактів розміщення реклами на сторінках двох зареєстрованих кандидатів у народні депутати Олександра Ломаки («УДАР Віталія Кличка») та Олександра Гашпара (самовисування), а також ще 32 дописи, розміщені на користь трьох потенційних суб’єктів виборчого процесу – Олега Робейка («Народовладдя»), Дмитра Нікітіна (ВО «Батьківщина») та Олександра Демиденка («Наш край»).

Нагадаємо, що у звіті Бібліотеки реклами Facebook немає точної інформації про вартість політичної реклами, якщо вона не перевищила 100 американських доларів. Водночас загальні витрати сторінки на рекламу, пов’язану з соціальними питаннями, політикою та виборами, пораховані з 25 червня 2019 року.

Офіційна сторінка у соціальній мережі Facebook висуванця політичної партії «УДАР Віталія Кличка» Олександра Ломаки створена 14 травня 2019 року. Загальні витрати з неї на рекламу, пов’язану з соціальними питаннями, виборами або політикою, станом на 14 лютого 2022 року дорівнюють 1137 американських доларів.

Протягом січня 2022 року зі сторінки рекламувалися три публікації, пов’язані з участю Олександра Ломаки у проміжних виборах народного депутата України у виборчому окрузі №206 27 березня 2022 року. У лютому 11 унікальних дописів зі сторінки кандидата оплачені як реклама. Ще 9 публікацій транслювалися як реклама повторно.

Зокрема, у січні зі сторінки Олександра Ломаки рекламувалися публікації про підтримку його як кандидата з боку лідерів місцевого самоврядування Чернігівщини та чернігівського міського голови Владислава Атрошенка, про його намір балотуватися до Верховної Ради, а також рекламувалася сама сторінка на той час ще потенційного кандидата.

Протягом лютого зі сторінки кандидата транслювалися як реклама повідомлення про подання Олександром Ломакою документів до ЦВК для його реєстрації кандидатом, про з’їзд політичної партії «УДАР Віталія Кличка», де його висунули кандидатом, про першу зустріч кандидата з виборцями, а також інші агітаційні повідомлення.

Кожна рекламна публікація зі сторінки Олександра Ломаки вартувала менше 100 доларів. Повідомлення переважно транслювалися для мешканців Чернігівської області. Кількість показів рекламних публікацій варіювалася від 1 тис. до 40 тис. разів. Охоплення аудиторії рекламними дописами становило від 10 тис. до 500 тис. користувачів.

Кандидат-самовисуванець Олександр Гашпар свою сторінку у мережі Facebook створив 6 лютого 2022 року. Станом на 14 лютого в Бібліотеці реклами Facebook відсутня інформація про загальні витрати на рекламу, пов’язану з соціальними питаннями, виборами і політикою. Однак відомо, що у лютому кандидат двічі рекламував свої дописи. Один з них стосувався його передвиборної програми, а в іншому йшлося про те, що проміжні вибори 27 березня 2022 року можуть стати останніми, коли кандидат має право балотуватися шляхом самовисування, оскільки Виборчий кодекс не передбачає такої можливості. Охоплення публікацій становить від 100 до 500 тис. Вартість кожної реклами – менше 100 доларів. 

Потенційний кандидат у виборчому окрузі №206 від політичної партії «Народовладдя» Олег Робейко не має публікацій, рекламованих із його особистої сторінки у Facebook. Водночас рекламні матеріали на його користь рекламувалися зі сторінки партії «Народовладдя» та лідера цієї політичної сили, народного депутата VIII скликання Юрія Левченка.

11 лютого зі сторінки політичної партії «Народовладдя» у соціальній мережі Facebook рекламувався допис про зустрічі з виборцями потенційного кандидата у народні депутата Олега Робейка. Охоплення цієї публікації становило 5-10 тис. користувачів. Кількість показів реклами – від 1 тис. до 2 тис. Реклама транслювалася лише для мешканців Чернігівської області. Її вартість становила менше 100 доларів.

Ідентична публікація на користь потенційного кандидата рекламувалася зі сторінки голови партії «Народовладдя» Юрія Левченка. Охоплення цього рекламного допису становило 10-50 тис. людей, а кількість показів реклами – від 2 до 3 тис. Вартість рекламного повідомлення – також менше 100 доларів.

Ще один ймовірний кандидат у виборчому окрузі №206 Дмитро Нікітін (ВО «Батьківщина») 27 січня 2022 року створив сторінку у мережі Facebook. Станом на 14 лютого загальні витрати з неї становлять 397 американських доларів. За цей період зі сторінки рекламувалися 16 публікацій, 6 з яких вмикалися на рекламу повторно.

Протягом лютого 2022 року зі сторінки потенційного кандидата рекламувалися переважно публікації з зображенням кандидата та різними гаслами (наприклад, «За новий курс для сталого розвитку країни!», «Настав час діяти!», «Лише сильна економіка зробить країну самодостатньою і забезпечить гідний рівень життя!»). Також зі сторінки транслювалися рекламні повідомлення про висування Дмитра Нікітіна кандидатом політичною партією ВО «Батьківщина», про підтримку потенційним кандидатом ФОПів у їх протестних акціях, про необхідність повернення заробітчан в Україну тощо.

Реклама зі сторінки Дмитра Нікітіна переважно транслювалася для мешканців Чернігівської, частково – Київської областей. Кількість показів реклами становила від менше 1 тисячі до 35 тисяч. Потенційне охоплення матеріалів – від 100 до 500 тис. осіб. Вартість кожного рекламного повідомлення – менше 100 доларів. Лише одна публікація, яка стосувалася питання розпуску парламенту та призначення позачергових виборів, вартувала від 100 до 199 американських доларів.

Сторінка потенційного кандидата від політичної партії «Наш край» Олександра Демиденка у мережі Facebook створена 18 січня 2022 року. Протягом січня-лютого з цієї сторінки рекламували 8 публікацій, у жодній з яких не згадується про можливу участь політика у проміжних парламентських виборах. Однак тут двічі рекламувався звіт Олександра Демиденка як депутата Чернігівської обласної ради, п’ять разів – петиція до Президента України щодо встановлення фіксованого розміру тарифів, рекламувалася також сама сторінка.

Станом на 14 лютого загальні витрати сторінки становлять 1 062 долара, причому витрати сторінки протягом останнього тижня становили більше половини цієї суми – 592 долара. Найдорожчою рекламною публікацією виявилася та, що стосувалася річного звіту Олександра Демиденка. Її вартість становила від 300 до 399 американських доларів. Реклама охоплювала аудиторію від 100 до 500 тис. осіб та транслювалася понад 150 тис. разів.

Нагадаємо, впродовж усього виборчого процесу в окрузі №206 працюватиме гаряча лінія Громадянської мережі ОПОРА. Закликаємо усіх виборців інформувати спостерігачів про порушення за телефоном +38 067 720 16 68.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить кампанію спостереження за проміжними виборами народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №206, які відбудуться 27 березня. З початку виборчого процесу свою роботу вже розпочали довготермінові спостерігачі, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі на дільницях. Повідомляйте спостерігачів про виборчі порушення за номером гарячої лінії: +38 067 720 16 68. Оперативні новини щодо спостереження читайте також на Facebook-сторінці ОПОРА Чернігів: www.facebook.com/opora.chernihiv

Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)