У п’ятницю, 18 лютого, в окрузі №206 на Чернігівщині представники Громадянської мережі ОПОРА виявили автобус, в якому в рамках соціальної програми «Рука допомоги» ймовірно проводили безкоштовний медичний огляд. Програма, ймовірно, реалізовується благодійним фондом «Поліський оберіг» з ініціативи кандидата від політичної партії «УДАР Віталія Кличка» Олександра Ломаки. 

Зокрема, 18 лютого в с. Киїнка Чернігівської області представники ОПОРИ зафіксували автобус, на якомумістилися надписи «Будьте здорові! Медична акція» та «В рамках соціальної програми «Рука допомоги» Команда Владислава Атрошенка». Біля автобуса було зафіксовано близько десяти мешканців громади, які повідомили, що всередині автобуса, мають проводити медичний огляд усіх бажаючих, а така акція відбувається з ініціативи секретаря Чернігівської міської ради і кандидата у народні депутати України у виборчому окрузі №206 Олександра Ломаки. 

Раніше, 14 лютого, представники ОПОРИ виявили схожий автобус в с. Трисвятська слобода Киїнської сільської ради.

На YouTube-каналі «ЧМГ сайти» у січні 2022 року було розміщено відео «Поліський оберіг – завжди з людьми та для людей». У відео йдеться про соціальну програму «Рука допомоги», яку ініціював секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако. 

«Олександр Ломако є давнім партнером фонду «Поліський оберіг», співорганізатором та координатором багатьох соціальних проєктів, працює в команді Владислава Атрошенка з 2009 року. Проаналізувавши звернення жителів області, він звернувся до благодійників та підприємців з пропозицією долучитися до реалізації соціальної програми «Рука допомоги». Першим цей проєкт підтримав Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко», - розповідають у відео.  

Нагадаємо, що ОПОРА уже повідомляла про підтримку Чернігівським міським головою, головою політичної партії «Рідний дім» Владиславом Атрошенком кандидатау народні депутати у виборчому окрузі №206 Олександра Ломаки. По списках цієї політичної сили Олександр Ломако потрапив до Чернігівської міської ради під час місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. 

У тому ж відео йдеться про те, що в рамках соціальної програми «Рука допомоги» відбувається соціальна медична акція «Здоров’я земляків важливе». В ролику з’являється схожий автобус, який зафіксували представники ОПОРИ в межах Киїнської сільської громади, проте, на ньому міститься також зображення, прізвище та ім’я Олександра Ломаки. 

Таким чином, в рамках програми «Рука допомоги» мешканці територіальних громад проходять медичний огляд, отримують консультацію лікарів, здають аналіз крові на цукор у мобільній амбулаторії, розташованій в автобусі. 

Інформацію про те, що Олександр Ломако є ініціатором соціальної програми «Рука допомоги», представники ОПОРИ фіксували ще у грудні 2021 – січні 2022 років на білбордах з зображенням політика, а також на буклетах. 

На YouTube-каналі телеканалу «Дитинець» у січні 2022 року було розміщено відео про святкування десятої річниці благодійного фонду «Поліський оберіг». У сюжеті також йдеться про те, що Владислав Атрошенко представив нового координатора фонду, яким став Олександр Ломако. У сюжеті знову згадують про соціальну програму «Рука допомоги», яку ініціював Олександр Ломако. 

Про участь секретаря Чернігівської міської ради у акції «Рука допомоги» 3 грудня 2021 року повідомляли також на сайті Чернігівської міської ради. У повідомленні йшлося про те, що у Міжнародний день людей з інвалідністю Олександр Ломако привозив подарунки одній з чернігівських родин, яка мала дитину з інвалідністю в рамках цієї акції.

Станом на 18 лютого 2022 року ОПОРІ не вдалось з’ясувати, з яких коштів фінансується програма «Рука допомоги», чи є вона міською програмою Чернігівської міської ради чи програмою благодійного фонду «Поліський оберіг». 

Тому ОПОРА направила запит Чернігівському міському голові Владиславу Атрошенку з проханням надати інформацію, чи є міською соціальна програма «Рука допомоги» та які заходи в рамках цієї програми проводилися у 2021 році та у січні-лютому 2022 року. Станом на 18 лютого 2022 року відповіді ще не отримали. 

Ситуацію прокоментувала координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Чернігівській області.

«Для того, щоб обійти заборони, визначені виборчимзаконодавством, кандидати нерідко вдаються до виборчих технологій із використанням матеріального стимулювання виборців, зокрема, використання діяльності благодійних фондів, реалізацію соціальних програм, що як наслідок призводить до недотримання рівності умов участі у виборах та непрозорості фінансування виборчої кампанії. Активізація таких програм і фондів за кілька місяців до старту виборчого процесу за участі потенційного кандидата створює сприятливі умови для формування позитивного іміджу потенційного кандидата в очах виборців. А вже безпосередньо під час виборчої кампанії такі соціальні програми можуть працювати і без згадки імені та прізвища кандидата, оскільки паралелі із причетністю кандидата до їх реалізації виборці можуть простежити на асоціативному рівні», - зазначила координаторка.

Нагадаємо, впродовж усього виборчого процесу в окрузі №206 працюватиме гаряча лінія Громадянської мережі ОПОРА. Закликаємо усіх виборців інформувати спостерігачів про порушення: +38 067 720 16 68.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить кампаніюспостереження за проміжними вибораминародного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №206, які відбудуться 27 березня. З початку виборчого процесу свою роботу вже розпочали довготермінові спостерігачі, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі на дільницях. Повідомляйте спостерігачів про виборчі порушення за номеромгарячої лінії: +38 067 720 16 68. Оперативні новини щодо спостереження читайте також на Facebook-сторінці ОПОРА Чернігів:www.facebook.com/opora.chernihiv

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)