У контексті наближення місцевих виборів, які мають відбутися у жовтні 2020 року, ОПОРА дослідила сталість функціонування партійних структур у місті Харків. У фокусі дослідження опинилася партійні осередки партій, які мають власні фракції в Харківській обласній та міській радах, а також набрали не менше 2% голосів виборців на останніх парламентських виборах. Зокрема, ми проаналізували, як працюють приймальні партій в умовах карантину та чи відповідають дані ЄДР щодо керівників партійних організацій та адреси партій фактичному стану справ. Вся ця інформація допоможе краще розібратися, у якому стані політичні партії, які отримали підтримку харків’ян на останніх виборах, підходять до чергових місцевих виборів.

Резюме

У більшості партій дані щодо керівників обласних партійних організацій та організацій обласного центру, які містяться в ЄДР, співпадають з фактичним керівництвом партійних осередків. Винятком є лише  Харківська обласна організація Всеукраїнського об’єднання «Свобода». Це пов'язано зі зміною керівництва партійної організації, які нещодавно відбулися, та тим, що нові дані ще не були внесені в реєстр.

У 8 випадках при партійних офісах функціонують приймальні. Ще партійні організації проводять прийом виборців дистанційно та відкриють приймальні після закінчення карантину. Всі політичні партії, що ведуть прийом, ведуть його лише в дистанційному форматі через пандемію.

Найбільш популярною соціальною мережею для комунікації з виборцями політичні партії на Харківщині обирають Facebook. Значно менше Instagram. Партії та їх лідери практично не використовують для цих цілей Telegram.

У соціальних мережах найбільш активно працюють партії «Слуга народу», «Європейська Солідарність», «Опозиційна платформа – За життя» та «Партія Шарія». Найбільше постів продукує «Опозиційна платформа – За життя», а найбільшу аудиторію має партія «Слуга народу».

Чи відповідають дані з ЄДР про партійні осередки фактичному стану справ

Під час проведення дослідження, через недійсні номери телефонів, не вдалось сконтактувати з представниками партій «Опозиційна платформа – За життя», «Опозиційний блок», «Сила і Честь» та «Партії «Відродження». Політичні партії «Слуга народу», «Українська стратегія Гройсмана», Радикальна партія Олега Ляшка не мають зареєстрованих осередків у Харківській області. 

У більшості партій дані щодо керівників обласних партійних організацій та організацій обласного центру, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, співпадають з фактичним керівництвом партійних осередків. Зокрема, такі дані співпадають у дев'яти випадках з десяти, з якими вдалось сконтактувати. 

У ЄДР вказано, що керівником Харківської обласної організації всеукраїнського об’єднання «Свобода» є Ігор Швайка, проте наразі виконувачем обов’язків голови осередку є Юрій Нехода. У партії пояснили, що це пов'язано з тим, що нещодавно Ігор Швайка склав свої повноваження, а Юрій Нехода був призначений 25 квітня 2020 року.

Дещо іншою є ситуація з розміщенням осередків партій. Через пандемію Covid-19 частина партій функціонує без використання окремого приміщення, зокрема це представництва Політичної партії «Європейська Солідарність» та «Партія Шарія». Політична партія «Голос» не має окремого приміщення, в принципі.

Адреси організацій партій «ВО «Свобода», «ВО «Батьківщина», «Об’єднання «Самопоміч» та «Наш край» збігаються з даними в Єдиному державному реєстрі. 

Робота партійних офісів / приймалень в умовах карантину. Дистанційний прийом

Міські та обласні осередки партій «ВО «Свобода», «ВО «Батьківщина», «Об’єднання «Самопоміч» та «Наш край» мають приймальні при партійних офісах. Партії «Європейська Солідарність», «Партія Шарія» та «Голос» працюють лише дистанційно.

Міська та обласна ради не надають безкоштовно чи на пільгових умовах для партій, які мають фракції відповідно в міській та обласній радах, офісні приміщення.

Всі політичні партії, з якими вдалось сконтактувати, окрім політичної партії «Голос», ведуть прийом виборців, але виключно в дистанційному форматі. 

За словами представників політичних партій, у середньому вони отримують більше 30 звернень щомісяця. В основному вони всі стосуються надання матеріальної допомоги.

Формат роботи приймалень політичних партій

Осередок партії (міський, обласний)

Чи має партія приймальню

У якому форматі ведеться прийом

Харківська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське Об'єднання «Батьківщина»

Так

Дистанційно

Харківська міська організація політичної партії «Всеукраїнське Об'єднання «Батьківщина»

Так

Дистанційно

Харківська обласна організація Всеукраїнського Об'єднання «Свобода»

Так

Дистанційно

Харківська міська організація Всеукраїнського Об'єднання «Свобода»

Так

Дистанційно

Харківська обласна організація політичної партії «Об'єднання «Самопоміч»

Так

Дистанційно

Харківська міська організація політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»

Так

Дистанційно

Харківська обласна організація політичної партії «Наш край»

Так

Дистанційно

Харківська міська організація політичної партії «Наш край»

Так

Дистанційно

Харківська територіальна організація партії «Європейська Солідарність»

Ні

Дистанційно

Харківська обласна організація політичної партії «Партія Шарія»

Ні

Дистанційно

Інформаційна активність партій у соціальних мережах

Найпопулярнішою соціальною мережею серед політичних партій є Facebook, меншою є активність в Instagram та Telegram, жодна з партій, які аналізуються, не веде канал в Youtube. Всі партії, окрім «Сила і Честь» та «Українська стратегія Гройсмана», мають сторінку хоча б у Facebook.

Найбільшу кількість вподобань має сторінка Слуга Народу – Команда Зеленського у Харкові – 25 028. Сторінка створена 4 січня 2019 року. Середня активність сторінки – близько 100 публікацій на місяць, серед яких трохи більше половини – власні пости, все інше – репости, переважно зі сторінки Володимира Зеленського або «Слуги народу». Активною є Instagram-сторінка партії zekharkiv2019, вона має 23,9 тис. читачів. Також у Telegram існує канал Слуга Народу — Зе!команда Харків, на нього підписані 969 акаунтів. Наповнюваність сторінки в Instagram та каналу Telegram є ідентичною Facebook-сторінці. Активно представлені в соцмережах народні депутати від цієї партії, які представляють Рівненщину у Верховній Раді. Як правило, народні депутати від «Слуги народу» мають персональні акаунти в Facebook та окремо публічні сторінки в Facebook, а також сторінки в  Instagram, де вони висвітлюють свою роботу в парламенті. 

Наступною за популярністю є сторінка Об'єднання «Самопоміч» – Харків, її вподобали 7 073 користувачі мережі Facebook. Свою активність сторінка веде з 4 жовтня 2014 року, проте за останній місяць наповненість обмежилась двома репостами зі сторінок депутатів міської ради Наталії Коваленко та Тараса Сітенка.

Харківська обласна «Батьківщина» має 5 656 вподобань. Сторінка функціонує найдовший проміжок часу, з 29 червня 2011 року. З початку квітня на сторінці з’явилось 64 дописи, 54 з яких – власні, проте в більшості випадків це було цитування Юлії Тимошенко або народних депутатів Валентина Наливайченка та Івана Крулька.

3 291 вподобання має сторінка НАШ КРАЙ Харьков, створена 9 березня 2016 року. Активність сторінки не є високою – в середньому близько 10 дописів на місяць, в основному це заяви партії про ті чи інші зміни до законодавства.

Сторінка Свобода Харківська має в своєму активі 3 272 вподобання, вона створена 13 червня 2013 року. Активність сторінки також не є високою – 10-15 дописів на місяць, з початку квітня серед них переважають звернення лідера партії Олега Тягнибока. Партія має сторінку svoboda.kharkiv (132 підписники) та канал у Telegram «Свобода» Харківська (67 підписників). Якщо наповнюваність Telegram-каналу є ідентичною Facebook-сторінці, то остання активність сторінки в Instagram датується 15 березня. В Youtube існує канал Свобода Харківська, проте останнє відео завантажене 9 лютого 2017 року.

3 050 користувачів Facebook вподобали сторінку ОППОЗИЦИОННАЯ ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИЗНЬ. Харьковщина, вона створена 9 липня 2019 року. Сторінка є обласним лідером по наповнюваності – 300-400 публікацій на місяць, основна частина з яких – це посилання на цитати партійних лідерів: Віктора Медведчука, Юрія Бойка, Вадима Рабіновича або репости з їхніх сторінок. Партія представлена і в Instagram сторінкою za.mir.kh (1 426 підписників), проте з 24 липня 2019 року вона неактивна.

Сторінка Оппозиционный Блок. Харьков створена 29 липня 2015 року та має 2 840 підписників. Активність сторінки не є високою – до 20 дописів на місяць, основна часина з яких про діяльність народного депутата Дмитра Шенцева або про подарунки від його благодійного фонду. Ідентичною є наповнюваність сторінки партії в Instagram oppositionbloc_kharkiv, яка має 596 читачів.

2 047 вподобань має в своєму активі сторінка Європейська Солідарність – Харківщина, створена 13 червня 2019 року. Сторінка є активною, в середньому до 100 дописів на місяць, основна частина з яких – це репости зі сторінок народних депутатів або, з початку карантину, власні пости про допомогу малозабезпеченим верствам населення.

Сторінку Харківська територіальна організація Радикальної партії Олега Ляшка вподобали 1 403 користувачі Facebook, а сама вона створена 17 січня 2019 року. Активність сторінки є нерівномірною, адже за останній місяць на ній з’явилось лише 3 дописи, 2 з яких – це репости з привітаннями з Великоднем зі сторінок Олега Ляшка та Радикальної партії, до цього останній допис датується 31 грудня 2019 року, коли сторінка зробила репост з привітання Олега Ляшка з Новим роком. Сторінка партії в Instagram rplkharkiv має 842 читачі, проте є неактивною з 30 червня 2019 року.

Дещо схожа активність у сторінки Партія «Відродження». Харківщина, яка має 1 076 вподобань і створена 28 серпня 2015 року. Останній допис зроблений 20 грудня 2019 року, він розповідає про привітання дітей інтернату з Днем святого Миколая від заступника голови Харківської обласної ради Володимира Скоробагача.

Наймолодшою є сторінка Партия Шария. Харьков, вона створена 13 листопада 2019 року, її вподобали 485 користувачів Facebook. Сторінка має високу активність – до 100 власних дописів на місяць, основна тематика яких – це поточна діяльність партії та поточні новини. Партія активно веде сторінку sharij_kharkiv в Instagram (1 624 читачі) та канал Партия Шария. Харьков (канал) в Telegram (2 813 підписників).

Найменшу кількість вподобань – 365 – має сторінка Голос. Харківська область, дата створення – 5 червня 2019 року. Активність сторінки майже нульова, адже 2 дописи розміщено в березні 2020 року, а до цього останній пост зроблений 3 вересня 2019 року.

Представництво партій та їх лідерів у соціальних мережах

Партія

Рівень

Facebook

Instagram

Telegram

YouTube

«Слуга народу»

область

+

+

+

-

«Об’єднання «Самопоміч»

область

+

-

-

-

ВО «Батьківщина»

область

+

-

-

-

«Наш край»

область

+

-

-

-

ВО «Свобода»

область

+

+

+

-

«Опозиційна платформа – За життя»

область

+

+

-

-

«Опозиційний блок»

область

+

+

-

-

«Європейська Солідарність»

область

+

-

-

-

Радикальна партія Олега Ляшка

область

+

+

-

-

Партія «Відродження»

область

+

-

-

-

«Партія Шарія»

область

+

+

+

-

«Голос»

область

+

-

-

-

Найпопулярніші та найактивніші сторінки політичних партій Харківщини в соціальних мережах

Назва партії

Рівень

Соцмережа

Кількість дописів

Кількість поштрень

Кількість вподобань

1

«Слуга народу»

область

Facebook

60

50

25 028

2

«Слуга народу»

область

Instagram

70

0

23 900

3

«Об’єднання «Самопоміч»

область

Facebook

4

4

7 073

4

ВО «Батьківщина»

область

Facebook

50

10

5 656

«Європейська Солідарність»

область

Facebook

70

30

2 047

«Опозиційна платформа – За життя»

область

Facebook

320

50

3 050

7

«Партія Шарія»

область 

Facebook

100

5

485

8

«Партія Шарія»

область

Instagram

60

0

1 624

9

«Партія Шарія»

область 

Telegram

110

20

2 813

Найпопулярніші та найактивніші сторінки політиків Харківщини в соціальних мережах

Ім'я та прізвище політика

Статус

Соцмережа

Кількість дописів

Кількість поширень

Кількість вподобань

1

Олександр Куницький

Народний депутат

Facebook

3

1

99 053

2

Олександр Куницький

Народний депутат

Instagram

3

0

117 000

3

Олександр Куницький

Народний депутат

YouTube

0

0

1 230 000

4

Юлія Світлична

Народний депутат

Facebook

7

0

80 678

5

Олександр Фельдман

Народний депутат, голова партії «Наш край»

Facebook

17

0

30 374За додатковою інформацією звертайтеся:
 
 
Довідково: Громадянська мережа ОПОРА проводить моніторинг інституційного розвитку політичних партій України. До вибірки потрапили політичні партії, які на останніх парламентських виборах отримали 2% і більше голосів виборців на свою підтримку, а також регіональні політичні партії, які продемонстрували високий результат підтримки на останніх місцевих виборах в Україні. Опис особливостей регіонального партійного будівництва та оцінка стану розвитку політичних партій відбуваються на основі аналізу доступної публічної інформації та відкритих даних. Матеріал підготовлений завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), та може не відображати позицію USAID чи Уряду США.