Більше семи років тому спостерігачі на місцевих виборах у Чернівцях зафіксували масовий підкуп виборців-студентів. Кримінальне провадження за організацію цієї схеми відкрили щодо кандидата в депутати місцевої ради Ростислава Білика. Однак він відбув свою депутатську каденцію, а рік тому суд визнав його невинним. Не змінив вироку й апеляційний суд. Справа дійшла до касаційної скарги прокурора. Її сьогодні розглянув касаційний суд, який повернув справу на розгляд у попередню інстанцію.

 Передісторія

«Справа Білика» тягнеться з місцевих виборів 2015 року. Тоді на дільниці в студентському містечку в Чернівцях спостерігачі зафіксували масове фотографування бюлетенів. Під час розмови з виборцями з’ясувалося, що за голосування за «потрібний» номер партії їм пропонували від 300 до 450 гривень. Спостерігачі ОПОРИ склали акт про порушення, а виборців, які виявилися студентами Чернівецького національного університету, опитали працівники міліції. Підкуплені виборці голосували за партію «Рідне місто» та кандидата Ростислава Білика.

За фактом звернення кількох осіб, в тому числі спостерігачів ОПОРИ, 25 жовтня 2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли відомості (провадження №12015260040003235) щодо кримінального правопорушення — підкупу виборців. Кандидату в депутати Чернівецької міської ради Ростиславу Білику вручили підозру за статтею 160 Кримінального кодексу України («Підкуп виборців»). 

9 листопада 2015 року Шевченківський суд міста Чернівці засудив трьох студентів до трьох років позбавлення волі з випробувальним строком на один рік. Як з’ясувалося під час досудового розслідування, обвинувачені за гроші погодилися знайти виборців, які за 350 гривень проголосують за певного кандидата у депутати. З цією метою кандидат дав їм 20 тисяч гривень. Однак обвинувачені між собою домовилися дати виборцям по 250 гривень. Загалом правоохоронці опитали більше 100 свідків та під час слідчих експериментів відтворили, як саме працювала схема з підкупу виборців.

Протягом 2015–2018 років відбулися такі ключові події в справі: обшук у квартирі Ростислава Білика, вручення йому повідомлення про підозру, оголошення його в розшук, надання судом дозволу на його затримання, закриття кримінального провадження у зв'язку з відсутністю складу правопорушення, відновлення кримінального провадження після звернення Громадянської мережі ОПОРА зі скаргою до суду та розголосу в ЗМІ, застосування до Ростислава Білика запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

25 січня 2018 року Генеральна прокуратура України передала до суду матеріали кримінального провадження.

У лютому 2018 року справу почав розглядати Шевченківський районний суд міста Чернівці. Тоді на засіданнях допитали більшість свідків у справі, крім трьох студентів, про яких ішлося вище. Вони ще у 2015 році уклали угоди про визнання винуватості та були засуджені до 3 років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з випробуванням на 1 рік. 

У жовтні-листопаді 2018 року кілька суддів Шевченківського районного суду міста Чернівці заявили про самовідвід, оскільки вони раніше розглядали інші кримінальні провадження, де встановлювались події кримінального правопорушення, безпосередньо пов'язані з обвинуваченням, висунутим Ростиславу Білику. 

28 листопада 2018 року Чернівецький апеляційний суд визначив підсудність справи Білика за Першотравневим районним судом міста Чернівці. Впродовж 2019–2021 років відбувалися судові засідання, в яких допитали 7 свідків у справі, серед них — і одного з трьох ключових.

У березні 2022 року Першотравневий районний суд м. Чернівці закінчив судовий розгляд справи та виправдав тоді вже ексдепутата Чернівецької міськради Ростислава Білика.

Згодом прокуратура подала апеляцію в цій справі, але в червні 2022 року Чернівецький апеляційний суд залишив її без задоволення. Виправдувальний вирок Білику залишили без змін. 

Розгляд справи в Касаційному кримінальному суді

24 листопада 2022 року Касаційний кримінальний суд Верховного Суду прийняв призначив розгляд за касаційною скаргою прокурора на вирок Першотравневого районного суду м. Чернівці від 25 березня 2022 року та ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 1 червня 2022 року щодо Білика Р.Р. у Касаційному кримінальному суді Верховного Суду.

21 березня 2023 року цей суд у касаційному порядку розглянув справу про обвинувачення Ростислава Білика у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 4 ст. 160 Кримінального кодексу (підкуп виборців). На засіданні заслухали позиції сторін обвинувачення та захисту, після чого колегія суддів відійшла в нарадчу кімнату для ухвалення судового рішення.

Цього ж дня оголосили вступну та резолютивну частини рішення — а підготовка повного судового акта вимагає значного часу. 

У підсумку Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у цій справі частково задовольнив вимоги касаційної скарги прокурора, скасував ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 1 червня 2022 року щодо Білика Р.Р. та повернув справу на повторний розгляд в апеляційній інстанції.

Василь Купіна, громадський омбудсмен ОПОРИ із захисту виборчих прав громадян, коментує: "Відповідно до статті 438 Кримінально процесуального кодексу України, підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: 1) істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; 2) неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; 3) невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Однак Касаційний кримінальний суд Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги прокурора оголосив лише вступну та резолютивну частину рішення. Підстави для прийняття такого рішення можна буде дізнатися лише після оприлюднення повного тексту в Єдиному державному реєстрі.

Натомість, оскільки суд касаційної інстанції скасував судове рішення апеляційної інстанції та призначив новий розгляд справи в Чернівецькому апеляційному суді, слід звернути увагу саме на доводи прокурора, якими він обґрунтовував апеляційну скаргу щодо незаконності та необґрунтованості виправдувального вироку.

Зокрема, під час апеляційного розгляду прокурор просив суд скасувати вирок Першотравневого районного суду м. Чернівці від 25 березня 2022 року у зв’язку з неповнотою судового розгляду, невідповідністю висновків суду, викладених в судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження, неправильним застосуванням Закону України про кримінальну відповідальність. Також апеляційні доводи були мотивовані тим, що суд першої інстанції відхилив клопотання сторони обвинувачення про допит свідків, безпідставно змінив порядок дослідження доказів, безпідставно не врахував та визнав неналежними доказами протоколи огляду, протоколи слідчих експериментів, протоколи обшуку, а також не надав належної оцінки показанням свідків, які викривають обвинуваченого у вчиненні інкримінованого йому злочину.

Також слід звернути увагу, що з кожним наступним роком у справі зростає можливість того, що обвинувачений буде звільнений від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, адже у разі вчинення тяжкого злочину строк давності становить 10 років."