Із 99% впевненістю Громадянська мережа ОПОРА може заявити про такі результати другого туру виборів: Володимир Зеленський отримав 73,2% голосів виборців, а Петро Порошенко – 24,3%. Ще 2,5% бюлетенів – недійсні.

Про це під час прес-конференції 22 квітня розповіли голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, аналітики ОПОРИ Олександр Клюжев та Олександр Неберикут. 

Громадянська мережа ОПОРА здійснювала паралельний підрахунок голосів виборців на основі репрезентативної для всієї України та статистично обґрунтованої вибірки. Базуючись на звітах 1299 з 1305 спеціально підготовлених та офіційно зареєстрованих спостерігачів, ОПОРА може заявити з 99% впевненістю про такі результати другого туру президентських виборів (1299 із 1305 спостерігачів, 99,6% виборчих дільниць із 811 907 голосів): Володимир Зеленський отримав 73,2% голосів виборців, а Петро Порошенко – 24,3% (похибка 1,5%). Ще 2,5% бюлетенів – недійсні (похибка 0,3%).

Як розповіла Ольга Айвазовська, перебіг повторного голосування відбувався в безконфліктній атмосфері з дотриманням норм українського законодавства та відповідно до міжнародних демократичних стандартів. Суттєвих за масштабом та потенційними наслідками застосування виборчих порушень у день повторного голосування 21 квітня 2019 року виявлено не було. Спостерігачі ОПОРИ фіксували однакові типи найбільш частих порушень виборчого законодавства в день голосування 31 березня і в день повторного голосування, однак інтенсивність цих порушень зменшилася.  

"День виборів пройшов на високому рівні, і їх кількість і тип мало відрізняється порівняно з першим туром виборів. Але тенденція є позитивною, тобто відсотково кількість дільниць, на яких  наші спостерігачі зафіксували порушення, є значно меншою", - зазначила Айвазовська.

"Зважаючи на системне інформування суспільства щодо порушень, зокрема щодо підкупу виборців, напередодні повторного голосування жодних ознак або таких дій, або фактів, які можуть бути доведені до суду, нашими спостерігачами не зафіксовано, що очевидно є наслідком позитивної превенцїї попередження таких порушень, як з боку правоохоронної системи, так і серйозної циркуляції інформації щодо подібних перспектив, а саме підкупу виборців напередодні першого туру. Тому очевидно, що вибори, які відбулись 21 квітня, переважно відповідають міжнародним стандартам", - додала вона. 

За проміжними результатами довготермінового та короткотермінового спостереження на чергових виборах Президента України (яке проводилося починаючи з жовтня 2018 року) ОПОРА констатує конкурентний характер виборчого процесу. Процес голосування та період передвиборної агітації здебільшого відповідали базовим міжнародним стандартам  демократичних виборів.

"Якщо говорити про адміністрування виборів, ми оцінюємо цей процес як належний, незважаючи на те, що на рівні окружних та виборчих комісій фіксувались достатньо серйозні процедурні проблеми, організаційні складнощі і проблеми в професійній підготовці  членів комісій цього рівня", - розповів Олександр Клюжев. 

Як зазначив Олександр Неберикут, найчастішим порушенням у день повторного голосування, зафіксованим спостерігачами ОПОРИ на 5,5% виборчих дільниць, були спроби видачі членами виборчих комісій та отримання виборцями бюлетенів без пред’явлення належних документів. Під час першого туру голосування такі зловживання з боку суб’єктів виборчого процесу мали місце на 14,5% виборчих дільниць. Завдяки реагуванню спостерігачів ОПОРИ на подібні ситуації в більшості випадків вдалося запобігти здійсненню такого типу порушення. Втім незаконна практика голосування без документів лишається поширеним явищем.

Кандидати вдавалися до різних форм агітації, маючи для цього достатні і часто надмірні фінансові ресурси. Незважаючи на ознаки політичної прихильності цілої низки загальнонаціональних та регіональних ЗМІ, громадяни були належно проінформовані про активності кандидатів на пост Президента України, їхні передвиборчі програми та політичні позиції. Але, на жаль, кандидати на пост Президента України – учасники повторного голосування – не забезпечили повноцінну дискусію між собою щодо пріоритетів передвиборних програм у межах офіційних телевізійних дебатів, організованих суспільним мовником за рахунок коштів Державного бюджету України.

За словами Айвазовської, справжня конкурентність виборів, на жаль, супроводжувалась і суттєвими недоліками виборчого процесу, які носять системний характер. Непрозорість фінансування офіційної і прихованої передвиборної агітації, тіньовий характер фінансування агітаційної роботи та праці членів виборчих комісій,  зловживання адміністративними ресурсами та негативні інформаційні кампанії залишаються проблемними питаннями, які засвідчують необхідність посилення законодавчих та практичних гарантій демократичності виборів в Україні.

Заява Громадянської мережі ОПОРА щодо попередніх результатів спостереження на чергових виборах Президента України

За додатковою інформацією звертайтеся:

e-mail: [email protected]

тел.: 044 591 44 44

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)