Загалом у Facebook транслювалось 130 промо-оголошень від 10 сторінок на підтримку кандидатів у народні депутати на окрузі 179. На ці рекламні кампанії витрачено близько 9 тисяч американських доларів.

Серед кандидатів активну агітаційну кампанію в Facebook та Instagram розгорнули: Юлія Світлична, Вікторія Пташник, Вікторія Алєксєйчук, Ігор Швайка та Тетяна Лазуренко (відповідно до даних Відкритої  бібліотеки політичної реклами Facebook). Огляд політичної реклами охопив сторінки, що розміщували рекламні публікації на підтримку кандидатів у народні депутати в 179 окрузі за період 10 лютого – 10 березня.

Найбільше витрат у дописів на користь кандидатки Юлії Світличної (самовисування). Так, у соціальній мережі Facebook активно ведуться сторінки «Я за Світличну», «Слобожанщина - за Світличну», «Лозова - за Світличну», «Красноград - за Світличну», «Сахновщина за Світличну» та «Юлія Світлична». Загалом реклама на цих сторінках коштувала замовникам 5851 американський долар. Сторінка «Я за Світличну» опублікувала найбільше рекламних постів – 14 та заплатила за це 2092 долари. Найменше грошей на рекламу було витрачено з офіційної сторінки «Юлія Світлична»: 2 рекламних дописи на 261 долар. Згідно з даними Бібліотеки політичної реклами Facebook всі рекламні дописи на сторінках, що підтримують Юлію Світличну, оплачені ГО «Єдність та розвиток» та ГС «Рідна Слобожанщина».

Майже 1500 доларів на рекламу витратила сторінка кандидатки від партії «Європейська Солідарність»  – Вікторії Пташник. Сторінка «179 Округ. Вікторія Пташник Офіційна сторінка»  за період з 10 лютого до 10 березня опублікувала 36 рекламних постів. Промо-акції сторінки оплачені Вікторією Пташник.

Колишня кандидатка у 179 ВО від політичної партії «Слуга Народу» Вікторія Алєксєйчук також досить активно використовувала інструменти реклами до того, як знялась з виборів. Так, сторінка «Слуга народу - Алєксєйчук Вікторія» рекламувала 18 дописів загальною вартістю 1149 доларів. Платником рекламних оголошень зазначена сама кандидатка. Останній рекламний допис розміщено 2 березня.

366 американських доларів на рекламу витратив кандидат у народні депутати від партії «Всеукраїнське об’єднання «Свобода» Ігор Швайка. На офіційній сторінці «Ihor Shvayka» розміщено 22 рекламних дописи. Платником промо-акцій зазначена ПП «Свобода».

Менше 100 американських доларів витрачено на рекламування дописів на підтримку кандидатки Тетяни Лазуренко (самовисування). Сторінка «Ми підтримуємо Тетяну Лазуренко» рекламувала 2 дописи. Замовником реклами є Олександр Кушнір.

 

Загальною тенденцією є те, що замовники політичної реклами більшу увагу приділяли жінкам, таргетуючи на них в середньому 60% повідомлень. Найбільший відсоток таргетингу набрали жіночі вікові групи 25-34 та 35-44. На них було таргетовано по 17% рекламних дописів кандидатів.

Громадянська мережа ОПОРА відзначає, що посилення впливу агітації у соціальних мережах загострює необхідність законодавчого врегулювання активності кандидатів в інтернеті, особливо в аспекті попередження її нелегального фінансування. Верховна Рада України відмовилась від вирішення цього завдання під час повторного розгляду Виборчого кодексу і зобов’язана повернутися до комплексного вивчення проблематики.

Використання коштів не з виборчих фондів для проведення передвиборної агітації заборонене.

Однак, відзначимо, що частина агітації у соцмережі була оплачена за кошти громадських організацій. ОПОРА ж нагадує усім кандидатам, що оплачувати рекламу в соціальних мережах необхідно виключно зі своїх власних виборчих фондів.

Слідкувати за витратами на політичну рекламу можна за допомогою аналізатора ОПОРИ за посиланням.

За коментарями звертайтеся:

e-mail: [email protected]