Резюме
- Аудит безпеки Снігурівської громади відбувався у березні-квітні 2025 року на основі матриці оцінки, яку розробила Громадянська мережа ОПОРА. Аудит безпекової ситуації в громадах — це універсальний інструмент моніторингу організаційної спроможності та соціально-економічних передумов, який допоможе забезпечити прозору систему прийняття рішення про можливість/неможливість проведення повоєнних виборів на певних територіях.
- Оцінка суспільно-політичного, соціально-економічного та безпекового середовища Снігурівської міської територіальної громади відбувалася шляхом моніторингу відповідних сфер через офіційні запити та звернення, комунікацію з офіційними особами громади та області, аналіз нормативно-правових документів, моніторинг інформації з відкритих джерел та особисті спостереження регіональних експертів ОПОРИ.
- Снігурівська міська територіальна громада не пройшла аудиту безпеки в розрізі основоположних критеріїв. Через введений в Україні правовий режим воєнного стану та обстріли території громади організація виборчого процесу нині неможлива.
- Снігурівська громада протягом 8 місяців — з 19 березня 2022 року до 10 листопада 2022 року — перебувала в окупації. 60% критичної інфраструктури громади постраждали внаслідок російського повномасштабного вторгнення. Громада постраждала від підриву росіянами Каховської ГЕС, підтоплено було 13 населених пунктів, 367 будинків, 9 свердловин. Сума прямих збитків внаслідок російського повномасштабного вторгнення – близько 240 млн гривень.
- Ключовими проблемами для організації голосування залишаються руйнування виборчої інфраструктури та мінна небезпека.
- Три виборчі дільниці центру громади — міста Снігурівка — (№480639, №480641, №480643) та дільниці в селах Івано-Кепине (№480624), Василівка (№480600), Павло-Мар’янівка (№480602) і Кобзарці (№480610) не готові до організації голосування через пошкодження та руйнування. Водночас громада планує замінити частину приміщень, а решту — відремонтувати.
- В селі Безіменне Снігурівської міської громади вкрай важко організувати виборчий процес, оскільки воно зазнало значних руйнувань і залишається одним із найбільш замінованих населених пунктів області. Внаслідок бойових дій інфраструктура села та лінії електропередач повністю знищені, житловий фонд зруйнований, село нині знелюднене, а його відбудову вважають економічно недоцільною.
- 43 км2 території громади досі забруднені/ймовірно забруднені вибухонебезпечними предметами. Як наслідок, періодично трапляються інциденти: 8 квітня 2025 року в полі за межами міста Снігурівка підірвався трактор.
- Окремі ділянки територій населених пунктів Євгенівка, Івано-Кепине, Калинівка, Кобзарці, Новокондакове, Павло-Мар`янівка, Снігурівка, Тамарівка, Ясна Поляна, Афанасівка, Бурханівка, Василівка та Васильки перебувають у межах територій, які визнані імовірно забрудненими/забрудненими.
- Обмежень щодо пересування по дорогах загального користування до зазначених населених пунктів немає. Однак продовження інформаційної кампанії щодо мінної небезпеки, додаткового маркування територій, створення протоколів безпеки для учасників виборчого процесу з паралельним процесом безпосереднього розмінування має надважливе значення для забезпечення безпеки виборів та громади в цілому.
- Аудит продемонстрував, що громада має низку проблем, які впливають на її загальну організаційну спроможність. Серед них: інфраструктурні виклики (недостатнє покриття інтернетом, потреба у покращенні транспортної інфраструктури), безпекові ризики (відсутність повноцінного покриття фізичної системою оповіщення, відсутність укриттів на 46% виборчих дільниць), соціально-демографічні (заклади освіти та медицини потребують ремонту і дообладнання укриттів, громада потребує комплексного підходу для стимулювання повернення людей).
Рекомендації
- Побудувати логістику дня голосування з огляду на вісім дільниць, які не готові до організації виборів, та кількості виборців, які знаходяться на цих територіях.
- Розробити шляхи залучення фінансування для відновлення пошкоджених та зруйнованих дільниць у громаді. Доцільно окремо організувати пошук ресурсів для медичної, транспортної, освітньої сфер та судової системи, які постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення.
- Сертифікувати безпечні маршрути для забезпечення виборчої логістики та здійснення передвиборної агітації. 43 км2 території залишається забрудненими вибухонебезпечними предметами, окремі ділянки у 13 населених пунктів вважаються небезпечними.
- Продовжити інформаційну кампанію щодо мінної небезпеки, додаткового маркування небезпечних ділянок, створення протоколів безпеки (дій і гарантій захисту учасників виборчого процесу в разі виникнення безпекових загроз).
- Облаштувати достатню кількість укриттів для виборців та потреб виборчих комісій біля 14 виборчих дільниць. Лише 46% дільниць мають укриття, більшість без укриття – в сільській місцевості.
- Розширити систему оповіщення про надзвичайні ситуації, терористичні загрози на всю територію громади. Наразі фізична система оповіщення охоплює лише центр громади - місто Снігурівка.
Паспорт громади
Розташування
Снігурівська міська територіальна громада розташована в південно-східній частині Миколаївської області в межах Баштанського району. Адміністративний центр — місто Снігурівка. Громада межує з Херсонською областю. Відстань від обласного центру — міста Миколаїв — до центру громади автодорогою становить 70 км. Відстань від центру сусідньої області — міста Херсон — до центру громади автодорогою становить 55 км. Більшість території громади розташована в зоні від 30 до 50 км до лінії фронту.
Територія
Площа громади становить 634,4 км², кількість населених пунктів – 23, з яких 1 місто (Снігурівка), 2 селища (Васильки і Ясна Поляна) та 20 сіл: Афанасіївка, Безіменне, Бурханівка, Василівка, Галаганівка, Євгенівка, Єлизаветівка, Івано-Кепине, Калинівка, Кобзарці, Любимівка, Нововасилівка, Новокондакове, Новопавлівське, Павлівка, Павло-Мар'янівка, Першотравневе, Тамарине, Трудолюбівка та Юр'ївка.
Населення і влада
Станом на початок повномасштабної війни кількість населення громади становила 22729 людей, станом на березень 2025 року — 16128. Кількість внутрішньо переміщених осіб у громаді — 870. У громаді створена Снігурівська міська військова адміністрація. Начальник — Іван Кухта.
Економіка
Основною галуззю економіки Снігурівської міської ТГ є сільське господарство. Землі територіальної громади переважно використовують для ведення сільськогосподарського виробництва різної спрямованості. Так, сільське господарство громади представлено такими галузями, як рослинництво (вирощування зернових, технічних, кормових, овочевих, баштанних культур), тваринництво (велика рогата худоба, свині), птахівництво (виробництво яєць), риборозведення.
За 2024 рік найбільший дохід в громаді отримали сільськогосподарські підприємства: ПП «ПСП „ЗОРЯ“» (29,6 млн грн), ПОСП «ФОРВАРД» (23,8 млн грн), ТОВ «СГВП „ТАБОРІВСЬКЕ“» (22,1 млн грн), ПОСП «В-КУТ-III» (15,3 млн грн), ФГ «ВЕЛЕС-АГРО Н» (13,5 млн грн).
Руйнування та жертви внаслідок російської агресії
Снігурівська громада є однією з найбільш замінованих територій у Миколаївській області, а процес розмінування тут найскладніший. Із загальної площі громади залишаються забрудненими/імовірно забрудненими 43 км2. Останній ракетний обстріл громади (станом на момент написання звіту) відбувся 12 січня 2025 року. Також через територію громади регулярно рухаються ударні БпЛА типу «Shahed 131/136». За останні три місяці в громаді пролунало 245 повітряних тривог, загальною тривалістю 373 години.
Снігурівська громада протягом 8 місяців — з 19 березня 2022 року до 10 листопада 2022 року — перебувала в окупації та мала стратегічне значення для військового угруповання росіян на правому березі Дніпра. Громада має вигідне розташування, логістичні переваги (автошляхи та залізницю), а також оборонне значення завдяки близькості до річки Інгулець. Російські окупанти у 2022 році «приєднали» громаду до Херсонської області та провели псевдореферендум щодо приєднання до РФ.
Громада також постраждала від підриву росіянами Каховської ГЕС, унаслідок чого рівень води в річці Інгулець піднявся на 6 метрів. Підтопленими були 13 населених пунктів, 367 будинків, 9 свердловин. Загинуло двоє людей. Під водою опинилося 5 мостів, один із яких — біля села Єлизаветівка — було зруйновано, ще 2 — пошкоджено.
60% критичної інфраструктури громади постраждали внаслідок російського повномасштабного вторгнення. Прямі збитки, за даними міської військової адміністрації, становлять:
- Сума сформованих сертифікатів за зруйновані об’єкти нерухомого майна — 160,3 млн грн;
- Компенсація за пошкоджені об’єкти нерухомого майна — 41,3 млн грн;
- Компенсація за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок підриву Каховської ГЕС — 20,1 млн грн;
- Сума нарахованих збитків земельним ресурсам відповідно до звернень, які надійшли на розгляд комісії з нарахування збитків від власників та землекористувачів, — 16,8 млн грн.
Читайте також: МАТРИЦЯ ОЦІНЮВАННЯ АУДИТУ БЕЗПЕКИ ГРОМАД
Блок 1. Передумови для проходження аудиту
Етап 1. Першочергові критерії
Підсумкова оцінка — 0, громада не проходить аудит на цьому етапі оцінювання
Висновок: Снігурівська міська громада не проходить аудиту за першочерговими критеріями, оскільки станом на момент його проведення на всій території України введений правовий режим воєнного стану, а також у зв’язку з тим, що територія громади обстрілювалася протягом останніх трьох місяців.
Індикатори:
- Громада перебуває під контролем української влади.
- Скасовано правовий режим воєнного стану.
- Громада не обстрілюється мінімум 3 місяці.
Опис індикаторів: воєнний стан в Україні було введено 24 лютого 2022 року у зв'язку з початком повномасштабного вторгнення Росії. З того часу його дію неодноразово продовжували (нині — до 6 серпня 2025 року). Російські військові окупували Снігурівську громаду Миколаївської області 19 березня 2022 року. Окупація тривала 8 місяців, а 10 листопада 2022 року Снігурівку деокупували Збройні сили України. Нині громада перебуває під українським контролем. З того часу російські військові постійно її обстрілюють, руйнуючи інфраструктурні об'єкти та будинки цивільних. Крім того, БпЛА типу «Shahed 131/136» регулярно рухаються по території громади, їх збивають українські сили ППО. Останній обстріл громади фіксувався 12 січня 2025 року, коли Росія запустила ракету з тимчасово окупованого Криму.
Блок 2. Безпека
Етап 2. Обов'язкові безпекові критерії
Індикатори:
- Безпечна дорожня інфраструктура, роботи з розмінування.
- Робота Національної поліції за нормативами прибуття.
- Робота ДСНС за нормативами прибуття.
- Наявність і стан системи екстреного оповіщення (повітряної тривоги).
- Наявність і обладнаність системи захисних споруд.
Загальна кількість набраних балів: 4 з 5 можливих
Підсумкова оцінка – 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання. До окремих територій є зауваження. Висновок: Снігурівська громада набрала щонайменше 0,5 бала за кожним індикатором безпекового блоку, що вказує на її готовність до виборчого процесу. Загалом безпекова ситуація в громаді після деокупації налагоджується: силові структури функціонують безперебійно, системи колективного захисту, попри певні недоліки, забезпечують потреби населення на задовільному рівні, а процес розмінування території громади триває. На цьому етапі оцінювання можна виокремити такі проблемні аспекти на окремих територіях.
Критичні:
- Село Безіменне Снігурівської міської громади сильно забруднене вибухонебезпечними предметами і вважається одним із найбільш замінованих населених пунктів області.
- Окремі ділянки 13 населених пунктів громади залишаються небезпечними та потребують додаткової уваги під час організації виборчого процесу. Крім безпосередньо розмінування цих територій, можна посилити інформування мешканців про мінну небезпеку та маркування потенційно забруднених територій. Також ситуація із замінуванням демонструє необхідність створення протоколу дій і гарантій захисту учасників виборчого процесу в разі виникнення безпекових загроз, про що ОПОРА наголошувала в Дорожній карті організації повоєнних виборів.
Некритичні:
- Фізична система сповіщення про надзвичайні ситуації не охоплює всю територію громади, тому створення місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) підвищить рівень безпеки та забезпечить вчасне реагування.
Опис індикаторів: деокупована Снігурівська громада залишається однією з найбільш замінованих територій у Миколаївській області, а процес розмінування тут найскладніший. Російські військові використовували в громаді чи не всі відомі міни та боєприпаси. В межах Плану виконання заходів гуманітарного розмінування деокупованих територій України на 2025 рік тривають заходи з нетехнічного обстеження територій Снігурівської громади. З загальної площі громади 634,4 км2 залишаються забрудненими/імовірно забрудненими 43 км2. Обмеження щодо пересування по дорогах загального користування між населеними пунктами громади для цивільного захисту не застосовуються, крім села Безіменне, яке залишається найбільш небезпечним місцем. Разом з цим, окремі ділянки територій населених пунктів Євгенівка, Івано-Кепине, Калинівка, Кобзарці, Новокондакове, Павло-Мар’янівка, Снігурівка, Тамарівка, Ясна Поляна, Афанасівка, Бурханівка, Василівка та Васильки вважаються небезпечними через наявність мін та вибухонебезпечних залишків війни, оскільки вони перебувають у межах територій, які визнані імовірно забрудненими/забрудненими.
Національна поліція активно працює над підтримкою правопорядку в Снігурівській громаді. Некомплект відділення поліції №2 Баштанського районного відділу поліції, який обслуговує територію громади, від штатної чисельності особового складу незначний. Наявної кількості поліцейських достатня для оперативного реагування на повідомлення громадян про правопорушення чи інші події. При цьому середній час прибуття всіх нарядів поліції на території громади становить 17 хвилин 6 секунд, що відповідає нормативам прибуття для сільської місцевості. Спецлінія «102» функціонує на всій території громади.
Роботу ДСНС у Снігурівській громаді можна оцінити на високому рівні. Попри складні умови та небезпеку, рятувальники оперативно відновили діяльність і долучаються до розмінування території громади, ліквідовують наслідки надзвичайних ситуацій та активно проводять профілактичну роботу з населенням. Снігурівську громаду обслуговує 24 ДПРЧ 3 ДПРЗ ГУ ДСНС, у якої станом на березень достатньо особового складу для реагування на надзвичайні ситуації — дефіциту кадрів немає. Середній час прибуття відповідної державної пожежно-рятувальної частини до місця виникнення надзвичайної події становить 16 хвилин 54 секунди, що відповідає нормативам прибуття, встановлених КМУ. Скорочені номери виклику екстрених служб 101 і 112 на території громади функціонують безперебійно.
Сповіщення населення громади про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації в місті Снігурівка відбувається за допомогою технічних засобів оповіщення та інформування, а саме електросирен типу «С-40К», які автоматизовано отримають сигнали від територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення Миколаївської області. В громаді відсутня місцева автоматизована системи централізованого оповіщення (МАСЦО), яка дозволяє оперативно та з високим рівнем охоплення інформувати населення про надзвичайні ситуації. Станом на час проведення аудиту Снігурівська громада ініціювала розробку проєктної документації для створення МАСЦО.
На території Снігурівської міської територіальної громади розташовано 44 об’єкти фонду захисних споруд цивільного захисту (37 протирадіаційних укриттів, 7 найпростіших укриттів). Під час минулорічних оглядів ДСНС установлено, що з 37 протирадіаційних укриттів 18 обмежено готові до використання за призначенням, 19 — не готові, а 7 найпростіших укриттів рекомендовані до використання. Перелік готових для використання захисних споруд цивільного захисту можна переглянути на сайті Миколаївської ОВА. Загальна місткість готових захисних споруд становить 7930 осіб, що покриває майже половину населення громади станом на березень 2025 року (16 128 осіб). Якщо взяти до уваги довоєнну кількість населення громади, яка становила 22 729 осіб, то наявні споруди покривають 35% мешканців.
Етап 3. Факультативні безпекові критерії
Індикатори:
- Загальна безпекова ситуація в громаді (збройні напади на представників держави).
- Інциденти, пов'язані з мінною небезпекою за останні 3 місяці, що призвели до загибелі й травм серед цивільних.
Загальна кількість набраних балів: 1,5 з 2 можливих
Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит за цим етапом оцінювання. До окремих територій є зауваження
Висновок: Снігурівська міська територіальна громада за факультативним індикатором безпекового блоку набрала по 1,5 бала, що, відповідно до системи оцінювання, вказує на готовність громади до проведення виборчого процесу. За останні 6 місяців ситуація в Снігурівській громаді залишається відносно стабільною та контрольованою. Не зафіксовано терактів, політичних злочинів чи зростання загальної криміногенної ситуації. За останні три місяці відбувся один випадок підриву цивільної техніки на вибухонебезпечному предметі — подібні інциденти неодноразово траплялися після початку повномасштабного вторгнення. На цьому етапі оцінювання можна виокремити такі проблемні аспекти на окремих територіях.
Критичні:
- Окремі території громади залишаються небезпечними у зв’язку з замінованістю та наявністю вибухонебезпечних предметів. Процес розмінування триває, але для нього потрібен час, тому продовження просвітницької роботи серед населення щодо мінної небезпеки є вкрай важливою.
Опис індикаторів. За останні шість місяців в Снігурівській громаді не зафісовано терактів або інших видів злочинів, організованих Росією. Так само в громаді не зафіксовано злочини політичного характеру. Тенденція останніх пів року свідчить, що загальна криміногенна ситуація не має ознак зростання. За даними Національної поліції, в громаді реєстрували випадки побутових, майнових та насильницьких злочинів, але вони не є масовими. Ще однією особливістю громади як деокупованої є наявність справ за колабораційну діяльність та співпрацю з окупантами. Наприклад, у вересні 2024 року працівник Снігурівської колонії отримав 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
За останні три місяці на території громаді був один випадок підриву цивільної техніки внаслідок наявності вибухонебезпечних предметів. 8 квітня в полі за межами міста Снігурівка трактор наїхав на вибухонебезпечний предмет та підірвався, зазнавши механічних пошкоджень, при цьому цивільні особи не постраждали. Через масштаб мінної небезпеки в громаді випадки підриву цивільного населення відбувались неодноразово. Наприклад, мешканець села Новокандакове підірвався за 5 км від села у травні минулого року, а восени у селі Євгенівка підірвались 4 корови. Подальше посилення інформаційної роботи щодо мінної небезпеки залишається пріоритетом для місцевої влади. З цією метою у березні 2025 року у Снігурівському ліцеї №3 відкрили сучасний клас безпеки, де учні мають змогу отримати можливість теоретичного та практичного вивчення правил безпечної поведінки.
Блок 3. Соціально-економічна ситуація
Етап 4. Обов'язкові критерії, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації
Індикатори:
- Охоплення мобільним зв'язком.
- Доступ до інтернету.
- Робота екстреної медичної допомоги.
- Електропостачання.
- Належне функціонування закладів освіти.
Загальна кількість набраних балів: 3,5 з 5 можливих
Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання. До окремих територій та громади в цілому є зауваження.
Висновок: За кожним обов’язковим індикатором соціально-економічного блоку громада набрала щонайменше по 0,5 балів, що вказує на її готовність до проведення виборчого процесу. Соціально-економічна ситуація налагоджується, попри наслідки бойових дій та окупації, яких зазнала громада. На цьому етапі оцінювання можна виокремити такі проблемні аспекти на окремим територіям та в громаді:
Критичні:
- Село Безіменне залишається без електропостачання через великі руйнування та замінованість.
Некритичні:
- Низка населених пунктів громади потребує ширшого охоплення стабільним інтернет-зв’язком, що можливо досягнути через посилення передачі даних або забезпечення Starlink у відповідних населених пунктах.
- Миколаївський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф потребує налагодження обліку інформації щодо середнього часу прибуття бригад екстреної допомоги на місце виклику в громаді, оскільки згідно відповіді на запит про публічну інформацію обчислення такого показника не застосовується.
- Громада має потребу в ремонті закладів середньої освіти та дообладнанні в них укриттів.
Опис індикаторів: відновлення мобільного зв'язку розпочалося восени 2022 року — одразу після деокупації громади. Нині мобільний зв'язок охоплює всю територію громади, його забезпечують основні українські оператори, такі як Київстар, Vodafone та Lifecell. З 23 населених пунктів 19 охоплені щонайменше двома мобільними операторами. Найгірша ситуація в селах Новопавлівське, Тамарине та Кобзарці, де функціонує лише один надавач послуг.
В громаді працює інтернет-провайдер «Гарант Сервіс», який надає послуги підключення до інтернету за технологіями FTTB та PON FTTH. Також «Гарант Сервіс» пропонує кабельне телебачення й ініціює соціальні програми, такі як «Шкільний інтернет» та «Муніципальний інтернет». Для зручності мешканців і гостей Снігурівки компанія розгорнула зони безкоштовного Wi-Fi на Центральній площі та біля будівлі БТДЮ.
Провідний інтернет-зв’язок або його альтернатива в якості 4G охоплює майже всю територію громади. Слабкий зв’язок може бути в селах Івано-Кепине, Павло-Мар’янівка, Калинівка, Павлівка, що загалом вирішується шляхом посилення стандарту мобільної передачі даних або забезпеченням доступом до широкосмугового інтернету Starlink.
Як і у випадку з мобільним зв’язком, відновлення енергопостачання було одним із пріоритетних завдань після деокупації Снігурівської громади. Через бойові дії понад 70% електромереж, зокрема підстанції та лінії електропередач, були пошкоджені. Також були проблеми з електропостачанням у червні 2023 року, після підтоплення частини громади внаслідок підриву Каховської ГЕС. Однак нині проблем з електропостачанням немає, всі мешканці громади ним забезпечені. За останні три місяці (січень, лютий, березень 2025 року) не було екстрених відключень світла тривалістю понад 12 годин. У Снігурівці працюють три пункти незламності, де можна зігрітися, зарядити гаджети й отримати необхідну допомогу.
У громаді доступна екстрена медична допомога, у бригад немає обмежень на пересування, пов’язаних із замінуванням чи іншими видами небезпеки. На всій території без винятку функціонує єдиний номер виклику екстреної медичної допомоги 103. Однак Миколаївський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицина катастроф не збирає статистичну інформацію щодо середнього часу прибуття швидкої допомоги на місце виклику, тому нормативи прибуття бригад ЕМД на території громади залишаються нез’ясованими. Це може негативно вплинути на якість отримання мешканцями громади відповідної послуги.
Система освіти у громаді функціонує, попри низку викликів, спричинених повномасштабним вторгненням. Відповідно до проєкту Програми комплексного відновлення Снігурівської ТГ, загальна кількість функціонуючих закладів середньої освіти скоротилась майже на третину: з 17 закладів працює 11 (10 закладів середньої освіти та 1 філія). Всі будівлі закладів середньої освіти зазнали пошкоджень і потребують відновлення. Натомість повністю зруйновані заклади ліквідовані, дітей переведено до інших закладів.
Внаслідок війни кількість педагогів у закладах середньої освіти скоротилась на 22% (з 256 до 201). Станом на момент проведення аудиту в громаді є 4 вакантні посади педагогів (практичні психологи, логопеди тощо). 10 з 11 закладів освіти, що функціонують у громаді, мають рекомендовані ДСНС укриття, проте їх дообладнання ще триває. Наприклад, у Снігурівському ліцеї №3 триває ремонт укриття.
7 закладів загальної середньої освіти та 1 філія надають освітні послуги дистанційно, а 3 сільські заклади працюють у змішаному форматі.
Етап 5. Факультативні критерії, що свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації
Індикатори:
- Функціонування державних та/або приватних банків, робота банкоматів.
- Робота відділення «Укрпошти» / «Нової пошти» / іншої служби доставки.
- Доступ до українського радіо і телебачення.
- Робота закладів охорони здоровʼя.
- Безперебійна робота державного казначейства.
- Функціонування відділення Пенсійного фонду.
- Робота ЦНАП та ДРАЦС.
- Робота громадського транспорту.
Загальна кількість набраних балів: 6 з 8 можливих
Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит на цьому етапі оцінювання. Водночас до громади є зауваження.
Висновок: За факультативними критеріями соціально-економічного блоку Снігурівська міська громада набрала більше необхідних 3 балів, що вказує на готовність громади до проведення виборчого процесу. Загалом досліджувані індикатори свідчать про нормалізацію соціально-економічної ситуації в громаді. На цьому етапі оцінювання можна виокремити наступні проблемні аспекти, які стосуються громади в цілому:
Некритичні:
- Система охорони здоров’я потребує подальшого відновлення, зокрема в частині ремонту будівель, створенні нових об’єктів охорони здоров’я, покращення матеріально-технічного забезпечення медичних закладів.
- Транспортна інфраструктура потребує додаткового залучення ресурсів для забезпечення населення послугами перевезення у повному обсязі.
Опис індикаторів. У Снігурівській міській громаді функціонують відділення двох банківських установ: «Ощадбанк» та «Приватбанк». Містяни мають змогу скористатися всіма базовими банківськими послугами. Відділення «Ощадбанку» готове надавати послуги під час довготривалого вимкнення електропостачання. Також у місті працюють п’ять банкоматів «Приватбанку». Крім стаціонарних відділень, «Ощадбанк» запровадив мобільний підрозділ на базі автотранспорту, який обслуговує мешканців Снігурівської громади та інших територій Миколаївської області, де немає установ інших банків. Графік роботи і маршрути цього підрозділу узгоджують із місцевими органами влади та можуть змінювати залежно від безпекової ситуації. Під час повітряних тривог банківські установи не працюють.
Поштові послуги в громаді надають дві основні компанії: «Укрпошта» та «Нова пошта». Після деокупації Снігурівки «Укрпошта» оперативно відновила свою діяльність у громаді. Оскільки стаціонарні відділення були пошкоджені та непридатні для роботи, обслуговування мешканців відбувалося через пересувні відділення. Нині відділення пошти розміщується на вулиці Центральній та надає широкий спектр послуг для мешканців громади. «Нова пошта» також відновила свою діяльність у Снігурівці, надаючи послуги з логістики та доставки. Станом на березень 2025 року в місті функціонують два відділення «Нової пошти» та 5 поштоматів.
Доступ мешканців громади до телебачення та радіо є стабільним і забезпечується через кілька каналів. В громаді доступні національні телеканали, які транслюються в цифровому форматі. Крім цього, мешканці громади можуть налаштуватися на різні національні та регіональні радіостанції, які транслюються на території Миколаївської області.
Попри усі виклики, система охорони здоров'я Снігурівської громади продовжує функціонувати, адаптуючись до нових умов та залучаючи міжнародну підтримку для забезпечення медичних потреб населення. На території міста Снігурівка розташовані 2 заклади охорони здоров’я — Комунальне некомерційне підприємство «Центр надання первинної медико-санітарної допомоги» Снігурівської та Комунальне некомерційне підприємство «Снігурівська міська лікарня». Під час бойових дій ці заклади були пошкоджені, але нині вони відновили роботу.
Крім цього, у зв’язку зі значним рівнем руйнувань будівель під час окупації два фельдшерсько-акушерські пункти (у селах Юріївка та Бурханівка) не працюють. До повномасштабної війни в громаді працювало 47 лікарів становила 47 осіб, а на момент проведення аудиту працює 29. Дефіцит кадрів становить 6 лікарів. З метою покращення доступу до медичних послуг у громаді планують створити нові фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи) у населених пунктах з найбільшою кількістю мешканців. У селах з меншою кількістю населення розглядають варіанти організації мобільних амбулаторій та виїзних прийомів профільних лікарів.
В громаді функціонує Управління Державної казначейської служби України у Снігурівському районі Миколаївської області. Управління повноцінно здійснює бюджетні розрахунки, станом на березень 2025 року немає заборгованості з виплати заробітної плати розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів громади. В Управлінні є затримки у вплатах за незахищеними видатками платежів третьої черги, але це зумовлено умовами воєнного стану в країні, оскільки в першу чергу здійснюють платежі за видатками на національну безпеку і оборону. Управління активно розміщує роз’яснення щодо бюджетного процесу на офіційному сайті громади.
Після звільнення Снігурівки від окупації сервісний центр Пенсійного фонду України відновив свою діяльність, забезпечуючи мешканців необхідними послугами. Нині в місті прийом громадян відбувається у відділі обслуговування громадян №5 (сервісному центрі) з понеділка до п’ятниці з 08:00 до 17:00. Прийом громадян припиняється лише під час повітряної тривоги, що зумовлено наказом Головного управління ПФУ. Сервісний центр у Снігурівці надає весь спектр послуг із питань, які адмініструє Пенсійний фонд України.
У Снігурівській міській громаді мешканці забезпечені широким спектром адміністративних послуг, зокрема послугами у сфері державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). В громаді функціонує ЦНАП, який, відповідно до розпорядження начальника міської військової адміністрації Івана Кухти від 27 жовтня 2023 року, надає різноманітні адміністративні послуги, зокрема у сфері реєстрації місця проживання, земельних відносин, будівництва та інших, а також низку послуг, пов'язаних з державної реєстрацією актів цивільного стану. У 2024 році на місці зруйнованої внаслідок бойових дій музичної школи в Снігурівці розпочато будівництво модульного ЦНАПу, що свідчить про постійний розвиток інфраструктури адміністративних послуг у громаді.
Громадський транспорт у громаді поступово відновлюється, зокрема завдяки залученню міжнародної допомоги. Приміром, від українсько-нідерландського благодійного фонду «LifeLine Ukraine» Снігурівка отримала мікроавтобус для нерегулярних пасажирських перевезень між центром громади і населеними пунктами Нововасилівського старостинського округу. До початку повномасштабної війни в Снігурівці відбувалися регулярні пасажирські перевезення за двома міськими автобусними маршрутами загального користування. Нині працює лише один маршрут. Крім того, планується запровадження трьох нових автобусних маршрутів, які сполучатимуть адміністративний центр — місто Снігурівку — з сільськими населеними пунктами громади. Дістатися до громади з обласного центру міста Миколаєва теж можливо, у мережі доступний розклад маршрутних таксі.
Блок 4. Демократичні процеси
Етап 6. Обов'язкові критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів
Індикатори:
- Наявність та стан виборчої інфраструктури.
- Наявність укриття біля виборчої інфраструктури.
- Можливість проводити збори громадян, зустрічі з виборцями.
- Належне функціонування Державного реєстру виборців.
Загальна кількість набраних балів: 2 з 4 можливих
Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит за цим етапом оцінювання. До окремих територій та громади в цілому є зауваження
Висновок: Снігурівська громада отримала щонайменше 0,5 бала за кожним із обов’язкових індикаторів щодо демократичних процесів, що в цілому вказує на готовність громади до проведення виборів. Утім, на окремих територіях громади організувати голосування наразі неможливо через неготовність низки виборчих дільниць. Крім того, лише 46% дільниць забезпечені укриттями — більшість із тих, що не мають укриттів, розташовані в сільській місцевості. Реєстр виборців ведеться відповідно до вимог, однак повноцінна взаємодія з ним наразі обмежена через наслідки війни. Проведення масових заходів у громаді дозволене лише за виняткових обставин за погодженням із районною військовою адміністрацією та з дотриманням безпекових вимог. Відповідно, на цьому етапі оцінювання можна виокремити такіі проблемні аспекти на рівні громади й окремих територій:
Критичні:
- 8 виборчих дільниць наразі не готові до організації голосування з низки причини, переважно через російську агресію. Однак Снігурівська громада готова розв’язати цю проблему та планує переносити дільниці в інші будівлі або відновити пошкоджені.
Некритичні:
- 14 виборчих дільниць не забезпечені укриттями, тому додатковим елементом безпеки під час виборів може стати оснащення виборчої інфраструктури засобами колективного захисту. Зокрема, це можуть бути мобільні укриття або модульні конструкції, що дасть низку переваг як для виборчого процесу, так і для цивільної інфраструктури громади загалом.
- Обмеження щодо організації публічних заходів, а також неможливість взаємодії виборців із Реєстром виборців запроваджені з метою захисту громадян та їх персональних даних під час збройної агресіх РФ. Відповідний стан індикаторів не є особливістю лише досліджуваної громади, а є загальнопоширеною стратегією дотримання безпеки в умовах війни.
Опис індикаторів: на території Снігурівської міської територіальної громади утворено 26 постійних виборчих дільниць. З них 8 станом на проведення аудиту не готові до організації та проведення голосування. Зокрема, 3 дільниці (№480628 — село Безіменне, №480624 — село Івано-Кепине, №480643 — місто Снігурівка) зруйновані внаслідок російської агресії, 2 дільниці не будуть використовувати для голосування з інших причин (№480639 та №480641 в місті Снігурівка), 3 дільниці залишаються пошкодженими внаслідок російської агресії (№480600 — село Василівка, 480602 — село Павло-Мар’янівка, 480610 — село Кобзарці). Органи місцевого самоврядування громади тримають ситуацію під контролем та планують переносити частину дільниць до інших будівель, а частину — відремонтувати.
Рішення, які розглядаються в громаді щодо пошкодженої виборчої інфраструктури. Інформація від посадової особи військової адміністрації
Населений пункт |
№ виборчої дільниці |
Стан виборчої інфраструктури |
Заплановані рішення |
Село Безіменне |
480628 |
Зруйновано |
Ліквідація, перенесення виборців до суміжної дільниці |
Село Івано-Кепине |
480624 |
Зруйновано |
Переноситься до іншої будівлі |
Село Василівка |
480600 |
Пошкоджено |
Запланований ремонт |
Село Павло-Мар’янівка |
480602 |
Пошкоджено |
Запланований ремонт |
Село Кобзарці |
480610 |
Пошкоджено |
Переноситься до іншої будівлі |
Місто Снігурівка |
480643 |
Зруйновано |
Переноситься до іншої будівлі |
Місто Снігурівка |
480639 |
Зруйновано |
Переноситься до іншої будівлі |
Місто Снігурівка |
480641 |
Переноситься з інших причин |
Переноситься до іншої будівлі |
Не всі виборчі дільниці мають укриття всередині відповідних будівель або поруч із ними. Снігурівська громада розташована в зоні понад 30 км від лінії фронту, тому вимоги системи оцінювання до наявності укриттів біля дільниць менші, ніж для 30-кілометрової зони. Всього 46% дільниць громади мають укриття, при цьому більшість дільниць без укриття розташовані в сільській місцевості. Так, у місті Снігурівка лише дільниця №480639 не має укриття, а в селах не мають сховищ такі дільниці: №480628 (село Безіменне), №480624 (село Івано-Кепине), №480600 (село Василівка), №480601 (село Євгенівка), №480602 (село Павло-Мар’янівка), №480613 (Калинівка), №480614 (село Бурханівка), №480616 (село Новокондакове), №480617 (село Єлизаветівка), №480618 (село Галаганівка), №480623 (село Павлівка), №480626 (села Васильки, Трудолюбівка), №480611 (село Новопавлівське).
Ведення та оновлення реєстру виборців Снігурівської міської громади забезпечує Відділ ведення ДРВ апарату Баштанської РДА. Відділ забезпечений приміщенням у місті Баштанка та має 4 працівники, що відповідає вимогам постанови КМУ від 18 липня 2007 року №943. Єдиною проблемою залишається неможливість взаємодії виборців з Реєстром, що спричинено російським вторгненням. Повноцінне відновлення функціонування АІКС Реєстру на сьогодні ще не завершено та відбувається поетапно, що загалом дозволяє гарантувати захист та безпеку Реєстру.
У громаді можна організовувати і проводити масові заходи, але з урахуванням особливостей, визначених відповідними нормативно-правовими актами на період воєнного часу (в цей перелік документів входять Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», Закон України «Про правовий режим воєнного стану», Наказ Міністерства розвитку громад та територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», розпорядження начальника Баштанської районної військової адміністрації від 08.04.2022 року № 76-р «Про запровадження комендантської години».
Крім цього, на підставі доручення начальника Баштанської районної військової адміністрації від 2 червня 2023 року №23-д, масові заходи в громаді можна проводити лише за виняткових обставин і за умови письмового погодження з районною військовою адміністрацією не пізніше ніж 5 днів до дня проведення заходу. Разом з цим, під час проведення масових заходів повинно бути забезпечено дотримання громадського порядку, наявність засобів першої медичної допомоги, дотримання правил протипожежної безпеки, а у випадку повітряної тривоги захід має бути припиненим, учасники мають піти в найближче укриття.
Снігурівська міська військова адміністрація не встановлювала додаткових обмежень на проведення масових заходів. За останні 6 місяців до ВА громади надійшло 1 звернення щодо дозволу на проведення масового заходу.
Етап 7. Факультативні критерії, що свідчать про відновлення демократичних процесів
Індикатор:
- Діяльність політичних партій і громадських організацій.
- Функціонування місцевих медіа.
- Дієве місцеве самоврядування в громаді.
- Можливість набирати членів ДВК.
- Функціонування судів загальної юрисдикції.
Загальна кількість набраних балів: 3 з 5 можливих
Підсумкова оцінка — 1, громада проходить аудит за цим етапом оцінювання. До окремих територій та громади в цілому є зауваження
Висновок: громада проходить цей етап оцінювання, оскільки набрала мінімально необхідні 1.5 бали. ОМС Снігурівської громади стикаються з викликами через обмеження, спричинені війною та створенням військової адміністрації. Хоча на рівні діяльності громадських організацій спостерігається залученість мешканців до процесу прийняття рішень, фактичне здійснення демократичних процесів через органи місцевого самоврядування обмежене. Водночас події в громаді достатньо широко висвітлюють в обласних та місцевих медіа. На цьому етапі оцінювання можна виокремити такі проблемні аспекти щодо громаді та окремих територій:
Критичні:
- потенціалу набору членів в ДВК в селі Безіменне практично немає, оскільки населений пункт знелюднений.
Некритичні:
- ОМС нині значно обмежені у своїх повноваженням у зв’язку з введенням військової адміністрації в громаді. Однак у цьому питанні є консенсус, оскільки запровадження військового управління є вимушеним кроком для забезпечення стабільності, безпеки та відновлення нормального функціонування громади в умовах війни. В громаді не спостерігається публічних конфліктів між представниками місцевої влади та військової адміністрації.
- Потенціал набору членів ДВК і ТВК зменшений через відтік населення. Громада потребує комплексного підходу для стимулювання повернення людей у короткостроковій і довгостроковій перспективі. Втім, війна та близькість до лінії фронту значно ускладнюють ці зусилля місцевої влади.
- Судова система потребує окремої уваги для виявлення та реагування на потенційні інституційні та матеріально-технічні потреби, спричинені наслідками окупації.
Опис індикаторів: Снігурівської громади безумовно зазнало змін внаслідок російського вторгнення. Після деокупації пріоритетом місцевої влади стало відновлення життя в громаді, забезпечення функціонування різних сфер життєдіяльності міста, тому активність політичного життя зведена до мінімуму. Водночас у громаді активно діє низка громадських організацій та ініціатив.
Зокрема, громадська організація «Активна молодь Снігурівщини» залучає молодь до громадської діяльності, сприяє їхньому розвитку та самореалізації. Організація проводила дослідження в сфері медіаграмотності та медіакультури серед молоді громади, а нещодавно запустила медіапростір, де можна безкоштовно створювти фото- і відеоконтент. Також у Снігурівці працює громадська організація «Потрібні тут». Зокрема, за її співучасті в листопаді минулого року відкрили Молодіжний простір «МолодьLab», який ще за два місяці до відкриття у тестовому режимі організував близько 30 різних активностей (йдеться про тренінги з емоційно-психологічної підтримки, арт-терапію, бібліотерапію, воркшопи тощо). Крім цього, можна відзначити роботу ГО «Українська Посмішка», ГО «Зв’язок», а також Молодіжної ради при Снігурівській міській раді. Ці організації й ініціативи відіграють важливу роль у розвитку громади, сприяючи її соціальній згуртованості.
Медіаландшафт Снігурівської громади представлений кількома місцевими ресурсами, які забезпечують інформування мешканців про локальні новини і події всеукраїнського масштабу. Громадсько-політична газета «Вісті Снігурівщини» виходить тричі на місяць, її можна передплатити через «Укрпоштуі» або придбати свіжі випуски в декількох магазинах міста Снігурівка. Вебсайт «Снігурівка СіТі» публікує новини, статті й оголошення про події в громаді. Тематика сайту різноманітна: кримінал, культурні заходи, соціальні ініціативи, процес відбудови тощо. Telegram-канал «Снігурівська газета «СНІГ» (понад 8000 підписників) публікує оперативні новини, оголошення та іншу важливу інформацію для мешканців громади.
Крім цього, події в Снігурівці активно висвітлюють обласні медіа, такі як «МикВісті», «Преступности.Нет», а також «Суспільне Миколаїв». Загалом медіа забезпечують доволі різноманітне інформування про соціально-економічне й суспільно-політичне життя Снігурівської громади.
Органи місцевого самоврядування Снігурівської громади функціонують з обмеженнями у зв’язку зі створенням військової адміністрації 17 листопада 2022 року. Структура виконавчих органів ради має розвинену та збалансовану структуру, однак фактично вона підпорядковується військовій адміністрації. Начальником ВА призначено депутата Миколаївської обласної ради від політичної партії «Слуга народу» Івана Кухту, якому передали повноваження міської ради та її виконавчого комітету.
Міська рада не проводить пленарних засідань та не приймає рішень як представницький орган місцевого самоврядування. Чинна очільниця громади Інна Бойко залишила посаду міського голови після деокупації, зазначивши про недоцільність її посади при військовій адміністрації, а також про необхідність зосередити усі ресурси заради перемоги.
В громаді можливі складнощі у формуванні кадрового складу місцевих органів адміністрування виборів (ТВК та ДВК). Насамперед це неможливо в повністю зруйнованому селі Безіменне. В інших населених пунктах громади труднощі можуть виникнути з огляду на те, що значна частина освітніх закладів працюють дистанційно, та через відтік населення, спричинений російсько агресією. Загальна кількість постійного населення Снігурівської міської громади станом на момент проведення аудиту зменшилась на 30% від довоєнного стану.
Станом на квітень 2025 року Снігурівський районний суд Миколаївської області функціонує у штатному режимі: проводить розгляд справ, призначає судові засідання та здійснює інші процесуальні дії. Водночас у суді спостерігається кадровий дефіцит — вакантними залишаються сім посад державної служби.
У процесі розгляду справ можливі затримки, зумовлені неявкою учасників судового провадження, зайнятістю захисників в інших засіданнях, тривалістю проведення судових експертиз, хворобами учасників, відсутністю електропостачання чи технічними проблемами з відеоконференцзв’язком тощо.
Здійснення судочинства у приміщенні Снігурівського районного суду відновилось 1 травня 2023 року. Під час окупації громади робота суду була паралізована. У приміщенні суду перебували військові країни агресора, майно частково викрадено та пошкоджено, зокрема викрадено серверне обладнання, майже вся комп’ютерна техніка, пошкоджено локальну мережу автоматизованої системи документообігу суду, електричну проводку, котел електричного опалення, міжкабінетні двері та вікна, пошкоджено та викрадено частину меблів, частина огородження прилеглої території зруйнована.
Будівля за місцем розташування суду руйнувань не зазнала, але внаслідок вибухової хвилі пошкоджено вікна. Разом з цим будівля (колишнє приміщення Банку Україна), яка передана для потреб суду у 2003 році, зруйнована внаслідок умисного підриву в період тимчасової окупації.
Методологія
Типи індикаторів
- Першочергові — “вхідні умови” (мають бути виконані на 100%, інакше громада автоматично не проходить аудит).
- Обов’язкові — мають бути виконані хоча б частково (мінімум 0,5 бала за кожен). Нульовий бал за будь-який індикатор — аудит не пройдено.
- Факультативні — невиконання не зупиняє аудит, але на кожному етапі, де вони застосовуються, встановлена мінімальна кількість балів, яку необхідно набрати для проходження певного етапу.
Структура оцінювання
Оцінювання відбувається за 32 індикаторами, об’єднаними в 4 блоки і 7 етапів
Етап |
Назва блоку |
Тип індикаторів |
Умови проходження |
1 |
Передумови для початку аудиту |
Першочергові (3 індикатори) |
Всі "так" |
2 |
Безпека |
Обов’язкові (5 індикаторів) |
≥0,5 за кожен |
3 |
Безпека |
Факультативні (2 індикатори) |
≥0,5 із 2 можливих |
4 |
Соціально-економічна ситуація |
Обов’язкові (6 індикаторів) |
≥0,5 за кожен |
5 |
Соціально-економічна ситуація |
Факультативні (7 індикаторів) |
≥2,5 із 7 можливих |
6 |
Демократичні процеси |
Обов’язкові (4 індикатори) |
≥0,5 за кожен |
7 |
Демократичні процеси |
Факультативні (5 індикатори) |
≥1,5 із 5 можливих |
Умови проходження аудиту
-
Кожен етап оцінюється в 1 бал (успішно) або 0 (не пройдено).
- Лише громади, які набрали 7 із 7 балів, вважаються такими, що пройшли аудит і готові до виборів.
- Менша кількість балів означає, що аудит не пройдено, але оцінка дозволяє ідентифікувати проблемні зони для подальшого вдосконалення.
Територіальний підхід
Оцінювання відбувається на рівні громади, але за 4 окремими індикаторами може проводитися додатковий аудит на рівні населених пунктів чи дільниць:
- Безпечна дорожня інфраструктура, роботи з розмінування.
- Електропостачання.
- Наявність і стан виборчої інфраструктури.
- Наявність укриття біля виборчої інфраструктури.
Якщо окремі населені пункти чи дільниці в громаді не відповідають встановленим критеріям, проведення виборів можливе на інших, безпечних її територіях.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».