На шести округах Закарпатської області напередодні виборів та у день їх проведення - 31 березня, мали змогу працювати 2 293 офіційних спостерігачів від 19 різних громадських організацій, які напередодні отримали дозвіл від ЦВК реєструвати спостерігачів на виборах в Україні.

Згідно із даними на сайті ЦВК, найбільше спостерігачів на Закарпатті зареєструвала громадська організація «Всеукраїнська громадська організація «Солідарна молодь» - 796 осіб. Зокрема, у ТВО №69 (центр - Мукачево)  зареєстровано 252 спостерігача, ТВО № 70 (центр - Свалява) – 346, ТВО №71 (центр - Хуст) – 33, ТВО №72 (центр - Тячів) – 2, ТВО №73 (центр - Виноградів) – 163.

Згідно із даними сайту youcontrol.com.ua, співзасновник та керівник цієї ГО - Габібуллаєва Дінара Тарлан Кизи. Дата реєстрації - 1 вересня 2017 року.

Відзначимо, що напередодні виборів у ОВК №69 виникли труднощі із видачею посвідчень спостерігачам, оскільки не було потрібної кількості самих бланків, однак це питання вдалося оперативно вирішити.  Також слід додати, що одні й ті ж особи можуть бути зареєстровані на 6 округах Закарпатської області одночасно.

Громадська організація «Український центр демократичного суспільства» зареєструвала спостерігачам 578 осіб. Серед них 180 на ТВО №68, 205 - на ТВО №71, 193 -  на ТВО №72. За даними платформи youcontrol.com.ua, керівник - Іван Добровольський. Дата реєстрації - 21 грудня 2018 року.

Також багато, а саме – 419 спостерігачів, - зареєстрували на чергові вибори Президента України Громадська організація «Команда Зе». Серед них 105 на ТВО №68, 57 - на ТВО №69, 41 - на ТВО №70, 128 - на ТВО №71, 55 - на ТВО №72, 33 - на ТВО №73. Керівник ГО - Олександр Корнієнко. Дата реєстрації - 28 січня 2019 року.

Громадська організація «УДАР» цього року на шести округах Закарпаття зареєструвала 148 спостерігачів. По ТВО №69 – 12 осіб, №70 – 21, №72 – 2, №73 – 113. Керівник ГО - Дмитро Волянський. Дата реєстрації - 21 липня 2012 року.

ГО «Комітет виборців України» зареєстрували спостерігачами 67 осіб. Серед них на ТВО №68 – 11 спостерігачів, ТВО №69 – 5, ТВО №71 – 46, ТВО №73 – 5 осіб. На сайті ГО вказано, що генеральним директором Комітету є Олексій Кошель. Дата реєстрації - 28 грудня 1994 року.

Крім того, у шести закарпатських округах у меншій кількості офіційних спостерігачів реєстрували й інші ГО. Зокрема, понад півсотні своїх представників-спостерігачів зареєструвала ГО «Всеукраїнський департамент виявлення та протидії корупції в органах влади та місцевого самоврядування». Також на виборчих дільницях області могли бути присутні спостерігачі від ВГО «Передові правові ініціативи» (40 осіб), ГО «Центр підтримки громадських ініціатив» (2 особи), ГО «Миколаївщина – надійний партнер» (12 осіб), ГО «Національний моніторинг» (13 осіб), ГО «Всеукраїнський рух «Сила права» (1 особа), ГО «Всеукраїнське об’єднання «Спільна справа» (8 осіб), ГО «Сила українського духу» (13 осіб), ГО «Асоціація політичних юристів» (25 осіб), ГО «Міжнародна ліга миру» (3 особи), ГО «Рада громадської варти» (3 особи), ГО «Ліга виборців» (1 особа), ГО «Народний контроль Закарпаття» (20 осіб).

Також на Закарпатті  було зареєстровано 86 спостерігачів на різних округах від Громадянської мережі ОПОРА. А всього на шести округах Закарпатської області зареєстрували 2 293 спостерігачів від 19 громадських організацій.

Нагадаємо, з 31 грудня 2018 року по 29 січня 2019 року до ЦВК звернулись 152 громадські організації з клопотанням щодо надання дозволу мати офіційних спостерігачів на чергових виборах Президента України. Центральна виборча комісія у межах своїх повноважень надала дозвіл на спостереження 139 громадським організаціям.

Детальніше про ГО, які отримали право спостерігати на виборах Президента України-2019, можна ознайомитися у матеріалі «За крок до фейку: громадське спостереження за виборами Президента України».

За словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА, громадські організації, які отримали дозвіл від ЦВК мати своїх спостерігачів та бажають направити на спостереження в день повторного голосування нових спостерігачів мають можливість до  15 квітня включно внести до відповідної окружної виборчої комісії подання про реєстрацію офіційних спостерігачів від  громадської організації (частини 5, 7 статті 69 Закону України «Про вибори Президента України»). Ті ж спостерігачі від громадських організацій, які були зареєстровані ще до дня голосування 31 березня, зберігають свій статус та продовжують здійснювати передбачені Законом повноваження під час повторного голосування (пункт 5 затвердженого Постановою від 11 січня 2019 року № 54  роз’яснення ЦВК).

Згідно з частиною 1 статті 68 Закону України «Про вибори Президента» у виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від кандидатів на пост Президента України, від партій, які висунули кандидатів на пост Президента України, від громадських організацій, які зареєстровані у порядку, встановленому законом (далі - офіційний спостерігач від партії, кандидата на пост Президента України, громадської організації). Офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій можуть вести спостереження за ходом виборчого процесу.

Відповідно до частини 2 статті 68 Закону України «Про вибори Президента» повноваження офіційних спостерігачів починаються з дня їх реєстрації відповідною виборчою комісією у порядку, передбаченому цим Законом, і припиняються після встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів Президента України.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 
(#вибори; #opora; #опора)