Протягом квітня спостерігачі ОПОРИ у Вінниці виявили білборди та сітілайти, виконані у стилістиці агітаційних кампаній на користь кандидатів у Президенти Володимира Зеленського та Петра Порошенка. Така агітаційна продукція має ознаки прихованої реклами.

Так, білборд на користь Володимира Зеленського із гаслом «Кінець епохи жадібності. 21 квітня 2019» розміщено на вулиці 600-річчя, із гаслом «Кінець епохи бідності. 21 квітня 2019» – на вулиці Замостянській, а із гаслом «Кінець епохи брехні. 21 квітня 2019» – на вулиці Келецькій. Сітілайт із написом «Кінець епохи жадібності. 21 квітня 2019» розміщено на вулиці Соборна.

Як зазначають спостерігачі ОПОРИ, матеріали містять вихідні дані.

Варто зазначити, що у Вінниці досі не зняли білборди ймовірно на користь Володимира Зеленського із закликом «Не втрать ще 5 років 31 березня». Матеріали виконані в кольорах та з аналогічними шрифтами, що й агітаційна продукція Володимира Зеленського, однак не містять вихідних даних. Їх розмістили ще напередодні першого туру виборів Президента України, що відбулися 31 березня.

Також протягом квітня були зафіксовані білборди з гаслом «Думай», виконані в стилістиці усієї виборчої кампанії кандидата у Президенти Петра Порошенка, розміщені у Вінниці та районних центрах, зокрема в Гайсині, Ладижині, Калинівці, Шаргороді, Жмеринці. Також у місті Калинівка розміщено білборд із гаслом «Головне – не втратити країну». Ці матеріали не містять вихідних даних.

Відповідно до частини 1 статті 57 Закону України «Про вибори Президента України» передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.

Також згідно з частиною 3 статті 59 Закону України «Про вибори Президента України» друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання відповідно кандидата на пост Президента України або партії, яка висунула кандидата на пост Президента України, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.