Opora

Вчора, 21 листопада, у Івано-Франківську відбулось обговорення проміжних результатів моніторингу розслідування злочинів проти виборчих прав громадян, вчинених на чергових місцевих виборах 2015 року. Під час заходу юрист Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба презентувала загальнонаціональний звіт та регіональний огляд щодо стану розслідування злочинів проти виборчих прав громадян. В ході презентації моніторингового звіту між представниками поліції, суддями, членами територіальних виборчих комісій, представниками місцевих організацій політичних партій і спостерігачами відбулось обговорення перебігу розслідування виборчих злочинів, ефективності правового реагування на заяви та повідомлення про порушення виборчого законодавства. За результатами дискусії будуть напрацьовані рекомендації щодо вдосконалення законодавства, підвищення результативності співпраці між органами досудового розслідування виборчими комісіями та іншими суб’єктами виборчого процесу з метою ефективного попередження виборчих правопорушень.

22 11 if opora

За даними ОПОРИ, отриманими протягом липня – жовтня 2016 р., на чергових місцевих виборах в Україні було розпочато 422 кримінальних провадження за статтями 157-160 Кримінального кодексу України. На чергових місцевих виборах в Україні 2015 р. кількість розпочатих кримінальних проваджень стала найбільшою, у порівнянні із позачерговими виборами Президента та Верховної Ради України.  Якщо на місцевих виборах 2015 р. було розпочато 422 досудові розслідування, то на позачергових виборах народних депутатів України 2014 р. ця кількість була меншою на 73 розслідування (349). Натомість на позачергових виборах Президента України було розпочато 150 розслідувань.

Зростання кількості досудових розслідувань на чергових місцевих виборах 2015 р. пояснюється як великою кількістю кандидатів на локальних виборах різних рівнів, так і певною активізацією правоохоронних органів у аспекті реагування на повідомлення різних суб’єктів виборчого процесу. Найбільше досудових розслідувань стосувалися підкупу виборців – 159, розслідувань за статтею 160 Кодексу та випадків перешкоджання виборчому праву громадян, роботі виборчої комісії та офіційного спостерігача – 97 розслідувань (стаття 157). Достатньо масовими були розслідування за статтею 158-1 (78) та статтею 158 (71). Нечисленними були розслідування за статтями Кримінального кодексу 158-2 (незаконне знищення виборчої документації) – 9, 159-1 (порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму) – 7.

Лише одне досудове розслідування проводилося за статтею 159 Кримінального кодексу України (порушення таємниці голосування). Станом на 21 жовтня 2016 року слідчими було прийнято рішення закрити майже 74% кримінальних проваджень, розпочатих на чергових місцевих виборах в Україні. З 442 кримінальних проваджень 311 було закрито, 66 завершилися направленням до суду обвинувальних актів, таким чином 45 досі розслідуються.

Івано-Франківська область характеризується найменшою серед областей України кількістю зареєстрованих проваджень за статтями 157-160 КК у період з 2014 по 2016 роки. На Івано-Франківщині розпочато 5 проваджень (1 на чергових місцевих виборах 2015 року (передано до суду); 4 на проміжних виборах народних депутатів 2016 року (3 провадження закрито), 1 триває).

Єдине кримінальне провадження, яке було розпочате у Івано-Франківській області, скероване до суду з обвинувальним актом і на поточний момент винесено вирок, стосується порушення частини 1 статті 158-1 – приховування виборчого бюлетеня:

  • Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області у справі № 345/4110/15-ку встановлено, що 25 жовтня 2015 року, знаходячись в приміщенні дільничної виборчої комісії, обвинувачений отримав під підпис у членів вказаної дільниці три виборчі бюлетені, один з яких використав, а два інші, не реалізовуючи своє право вибору, таємно викрав та виніс з приміщення виборчої дільниці.

Захід проходив за фінансової підтримки Ради Європи.

 

За коментарями звертайтесь:
Іван Маруняк
Представництво Громадянської мережі ОПОРА
у Івано-Франківській області
тел. (063) 628 67 68
skype: ivan.marunyak

Довідково:

Громадянська мережа ОПОРА — це неурядова, позапартійна і фінансово незалежна всеукраїнська мережа громадських активістів. Ми об'єдналися з метою активізації громадської участі в політичному процесі, шляхом вироблення і впровадження моделей впливу громадян на діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні. Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за виборами в Україні. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.

Ми у Facebook Ми у Twitterandroid grayOPORA Github

mapa 2015 grey

tvk grey

rada grey

OSBB grey

zhytlo grey 

rada4you g

hotline

bookstore opora grey

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2015