Ми, що нижче долучилися до підписання, демонструємо волю захищати досягнення реформи виборчого законодавства та справжнє, а не формальне народовладдя через чесні, конкурентні й вільні вибори. Кулуарні розмови і публічні заяви окремих політиків свідчать, що виборчий процес уже розпочався. Спроба ревізії здобутків 10-річної кампанії із запровадження пропорційної системи з відкритими списками свідчить про зворотність будь-якої реформи в Україні. 

Громадянська мережа ОПОРА ініціює публічний процес організації та проведення загальнонаціональної громадської кампанії на підтримку основних досягнень виборчої реформи та запрошує всіх, хто поділяє занепокоєння, до співпраці. Політики, експерти та громадські діячі повинні докладати зусиль до постійного вдосконалення норм, вивчення уроків та практик їх застосування, а не жонглювати виборчими системами під тактичні потреби окремих політичних гравців.

Президент України Володимир Зеленський ще під час своєї інавгураційної промови виголосив заклик до парламенту попереднього скликання прийняти нарешті Виборчий кодекс та запровадити відкриті списки. Глава держави повинен бути послідовним у своїх позиціях та дотримуватися власних обіцянок перед народом.

Декларації намірів та законодавчі ініціативи політичних груп щодо необхідності ревізії й відтермінування дії окремих положень Виборчого кодексу фактично санкціонують нову гру з виборчими правилами.

Будь-які політичні ініціативи нового відтворення застарілих практик, повернення до корупціогенної виборчої системи дискредитують головні здобутки виборчої реформи, що стала можливою внаслідок реалізації порядку денного реформ, сформованого на хвилі Революції Гідності та фіналізованої поточним ІХ скликанням парламенту. Політичні партії повинні отримати реальний стимул розвитку у справді конкурентному середовищі. Сучасні події дискредитують державу та її лідерів в очах суспільства та міжнародних партнерів, оскільки вона чітко продемонструє свою залежність від кулуарних домовленостей і тактичних інтересів.

Нинішній політичний момент вимагає не лише консолідованих зусиль профільних громадських середовищ та інституцій, а й спланованих та скоординованих дій усіх зацікавлених осіб та організацій. Не лише взаємопідтримки на рівні колективних заяв та публічної демонстрації стурбованості щодо можливого розвитку подій, а й стратегії довгострокових адвокаційних дій та самоорганізації прихильників демократичної виборчої реформи в усіх регіонах України.  

Унеможливлення сценарію дестабілізації виборчого законодавства є справою принципу та особистої відповідальності для кожного й кожної, хто захищав необхідність змін і вболівав за реформу виборчого законодавства. 

Цей маніфест є відправною точкою для координації зусиль і протидії спробам відтермінувати чи саботувати поетапну реалізацію ключових положень Виборчого кодексу або повернутися до застарілих версій виборчого законодавства. 

На цьому етапі ми запрошуємо всіх зацікавлених прихильників демократичної виборчої реформи зголоситися до публічної розмови щодо нейтралізації загроз дестабілізації виборчого законодавства та партійно-політичних маніпуляцій навколо змісту чинного Виборчого кодексу. 

Як можна долучитися: 
  • Підписати маніфест, заповнивши форму за посиланням
  • Зголоситися до участі у загальнонаціональному Форумі на підтримку виборчої реформи до 20 січня 2022 року також за цим же посиланням
  • Поширити інформацію про ініціативу серед небайдужих і зацікавлених громадян. 

ОНОВЛЕННЯ (20 січня 2022 року): Попри встановлений кінцевий термін приєднання до Маніфесту, ми не закриваємо форму збору підписів, тому будемо дуже вдячні за поширення  інформації.

Завданням Форуму на підтримку виборчої реформи є вироблення візії та плану заходів щодо протидії потенційним ризикам дестабілізації виборчого законодавства та відмови від реалізації прогресивних змін і досягнень виборчої реформи останніх років.

Ми підкреслюємо серйозність небезпек спонтанного перегляду ключових елементів кодифікованого законодавства, які призведуть до таких наслідків: 

  • Кулуарний та політично вмотивований перегляд законодавства, незалежно від його результатів і наслідків, зруйнує довіру до виборчих процедур в очах позапарламентських політичних гравців та суспільства загалом.
  • Повернення до попередніх редакцій виборчого законодавства призведе до порушення взаємних зобов'язань і намірів України в межах діалогу з міжнародними інституціями та українським суспільством щодо політичної реформи. 
  • Такі дії зруйнують хиткий громадсько-політичний консенсус, досягнутий протягом тривалої розробки та багатоетапної імплементації чинної версії виборчого законодавства.
  • Під загрозою зриву опиниться можливість швидкого та успішного впровадження взаємопов'язаних реформ, зокрема оновлення законодавства про політичні партії, що знищить стимули для розвитку внутрішньопартійної демократії.
  • Надалі існуватиме легка можливість стати народним депутатом України за рахунок використання технологій підкупу виборців в одномандатних округах.
  • Виборці не матимуть можливості впливати на персональне партійне представництво шляхом просування висуванців партії у виборчих списках.
  • Будуть знівельовані вдосконалені у Виборчому кодексі процедури й обмеження, зокрема ті, що стосуються забезпечення інклюзивності виборчого процесу (гарантій реалізації прав жінок, людей з інвалідністю, внутрішніх трудових мігрантів, внутрішньо переміщених осіб).