Радник з правових питань Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк взяв участь у панельній дискусії з питань питання електорату, політичного ландшафту та виборчого законодавства під час тренінгу для тренерів і тренерок з політичного лідерства та підготовки кандидаток, який проводила Структура ООН Жінки в Україні 26 листопада. Співрозмовниками Павла була членкиня Центральної виборчої комісії Вікторія Глущенко та експерт Міжнародної фундації виборчих систем в Україні Олександр Клюжев.

Павло Романюк наголосив на особливій ролі жінок у післявоєнній політичній відбудові України та важливості їх участі у виборах. Експерт також розповів про цілі діяльності Громадянської мережі ОПОРА та досвід кампаній спостереження. Звернув увагу на практику застосування вимог гендерно збалансованого представництва під час місцевих виборів 2020 року та необхідність посилення на законодавчому рівні гендерної квоти шляхом збереження нумерації у виборчих списках у разі вибуття кандидата, а також шляхом заміщення депутата наступним за черговістю такої ж статі. 

У звʼязку зі збройною агресією Росії виникли й нові перешкоди реалізації виборчих прав вразливих груп, серед яких і жінки. У відповідь на запити ОПОРИ востаннє МЗС повідомляло про 7,6 мільйонів усіх українців, які перебувають за кордоном, з яких за оцінкою аналітиків ОПОРИ через війну виїхало до 4-5 мільйонів громадян (без врахування ТОТ та Росії), серед яких переважну більшість становлять саме жінки та діти. 

“Для посилення легітимності післявоєнних виборів держава має попіклуватися про включення такої групи виборців до політичних процесів та створити умови для реалізації як активного (наприклад, створення додаткових дільниць, так і пасивного виборчого права (зокрема, розширення переліку винятків для цієї групи з вимог стосовно постійного проживання на території України)”, — підсумував Павло Романюк.