Вже майже тиждень, як Громадянська мережа ОПОРА повідомляє про ймовірні фальсифікації на виборах міського голови Харкова. Все почалося з різних цифр в протоколах однієї дільничної і відповідної районної територіальної виборчої комісій. Представники ОПОРИ продовжили вивчати документи і виявили у протоколах районних в місті територіальних виборчих комісій про підсумки голосування відомості про результати голосування на щонайменше 40 дільницях (з 605) не відповідають даним протоколів ДВК про підрахунок голосів.

Активіст ОПОРИ Олексій, який з 2014 року спостерігає за виборами, був у Харкові в день голосування (31 жовтня) та особисто виявив низку фальсифікацій. Далі розповідаємо його власну історію.  

Яна: Олексію, розкажи, будь ласка, що ти робив у Харкові?

Олексій: 31 жовтня у Харкові відбувалися позачергові вибори міського голови. Моя робота в кампанії спостереження полягала в організації навчання людей, котрі мали того дня працювати на виборчих дільницях. Загалом — 220 людей, котрих я разом із колегою готував до того, що відбуватиметься в день голосування та в ніч підрахунку. Хто не знає, то громадське спостереження за виборами — це складна і важлива робота. Може здатися, що я себе і нашу команду нахвалюю, але історія, про яку я хочу розповісти, була б неможлива без громадських спостерігачів. Не скажу, що в день, коли виборці голосували, були якісь проблеми. Періодично наші спостерігачі повідомляли про певні інциденти, але вони не були критичними і переважно стосувалися дрібних процедурних порушень.

Яна: Так виглядає, що після 20:00, коли дільниці закрилися і розпочався підрахунок голосів, щось змінилося. Це так?

Олексій: Так, змінилося. У ніч підрахунку, за моїми відчуттями, мінімум 10% наших спостерігачів почали повідомляти, що їм забороняють проводити відеозйомку. Але спостерігачі мають повне право фіксувати все, що відбувається. Про це йдеться в статті 60 Виборчого кодексу України. Тому для мене ця ситуація виявилась незвичною. І якщо десь конфлікти вдалось швидко владнати, то були комісії, де на спостерігачів чинили моральний тиск, їм фактично не дали можливості повноцінно спостерігати за процесом підрахунку.

Яна: Якою була місія спостерігачів, котрі слідкували за підрахунком голосів, окрім того, що пильнувати дотримання вимог законодавства і процедур, попереджати і фіксувати порушення?

Олексій: Ключовим у нашій історії є те, що всі спостерігачі змогли отримати копії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Якщо хто не в темі, то коротко поясню. Організацію місцевих виборів у містах з районним поділом здійснюють виборчі комісії трьох рівнів: дільничні виборчі комісії (ДВК), на яких, власне, і проходить свято демократії і які рахують бюлетені; районні у місті територіальні виборчі комісії, куди ДВК привозять всю документацію та здають свої протоколи; міська територіальна виборча комісія, котра вже на основі протоколів районних ТВК встановлює результати виборів. Слід розуміти, що ця система не передбачає недовіри. Тобто районна ТВК, не маючи підстав визначених Виборчим кодексом, як то наявність ознак розпаковування пакетів з документами чи скарг від суб’єктів виборчого процесу, не рахує бюлетені самостійно, а формує свій протокол на основі протоколів отриманих від ДВК. Наші ж спостерігачі в ніч підрахунку отримали саме копії первинних документів, які мають ту ж юридичну силу, що й оригінали

Методологія спостереження передбачала також збір протоколів з районних ТВК. Для цього окремі спостерігачі поїхали на засідання цих комісій та чекали поки ті встановлять підсумки. Я сам у ніч підрахунку переував на Індустріальній районній в місті Харкові ТВК.

Яна: Здається, ми наближаємося до моменту істини — першої знахідки неспівпадінь, що свідчили про фальсифікації.

Олексій: Так, тут почалися випадковості, які дозволили нам помітити розбіжність. Мій друг і колега перебував на Новобаварській районній ТВК, він не спав майже 34 години і дочекався протоколу про підсумки голосування. Як і моя колега, яка перебувала на засіданні Основ’янської районної ТВК, де спостерігала за передачею документів від ДВК.

Близько 13:00 1 листопада спостерігачка почула різкий запах парфумів від однієї з голів ДВК. Якби тоді та пані обрала щось менш екстравагантне, то нічого б цього не було (жарт). Але факт є факт. Той запах став причиною того, чому моя колега звернула увагу на цифри, зачитувані при прийомі документів. За випадковим збігом це була дільниця, на якій ОПОРА мала спостерігача і, відповідно, копію протоколу. Вгадаєте, що здивувало спостерігачку? Цифри не відповідали тому, що ми мали в своєму примірнику. Вона не почала одразу бити на сполох, а попросила мене та іншого колегу перевірити ці дані. Ми підтвердили розбіжність. Йшлося про перекидання 70 голосів на користь Ігоря Терехова.

Яна: Певно, цей дзвіночок став поштовхом до подальших перевірок?

Олексій:  Розуміючи, що подібна ситуація може бути і на інших дільницях, ми почали перевірку копії протоколу Новобаварської районної ТВК, яку привіз мій колега. Протокол Новобаварської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії. В цьому районі ОПОРА мала 19 спостерігачів. На 9 дільницях цифри в протоколі ТВК не відповідали тому, що ми мали в своїх примірниках копій протоколів ДВК. У двох кандидатів на посаду міського голови, а саме Костянтина Немічева та Олександра Скорика, кількість голосів була занижена, а натомість підвищена в Ігоря Терехова. Суто перевірка тих дільниць Новобаварського району Харкова, де були представники ОПОРИ, вказала на розбіжність у 397 голосів на користь Ігоря Терехова. Коли ми говоримо про місто мільйонник, така цифра може здатися незначною. Але є один важливий нюанс: відповідно до Виборчого кодексу, якщо один з кандидатів набирає понад 50% голосів виборців з тих, що взяли участь в голосуванні, тоді вибори відбуваються без так званого другого туру. Як потім було оголошено Харківською міською ТВК, Ігор Терехов набрав в першому турі 50,66% голосів виборців. Враховуючи явку, дещо більшу за 28%, питання відсутності другого туру визначилось близько 2000 голосів. І ось тут цифра в 397 вже є доволі відчутною, оскільки вона дозволяла припустити, що, якщо подібні зміни в результатах присутні й на інших дільницях, то Ігор Терехов ще не є переможцем в цій кампанії.

Яна: Дійсно, це інформація всього лише про два райони, а в Харкові їх дев’ять. Розкажи ще про кейс Холодногірської районної ТВК, де розбіжності виявлені у двох протоколах цієї ж комісії.

Олексій: Поступово отримуючи протоколи районних у місті Харкові ТВК, ми продовжували їх перевіряти і вже не знаходили ніяких розбіжностей. А потім сталася ще одна випадковість. Спостерігачу, який працював на Холодногірській районній в місті Харкові ТВК, замість протоколу про підсумки голосування видали копію протоколу про хід засідання. Це документ, в який у хронологічній послідовності заносяться дані з усього ходу засідання, своєрідна стенограма. Цей протокол — понад 70 сторінок, на яких так само фігурують цифри від дільничних комісій. Я звірив його з даними наших протоколів і не знайшов жодної розбіжності. Ми б так і позначили його для себе як той, що не має розбіжностей, але пізніше отримали протокол про підсумки. Хтось, точно не пам’ятаю хто, подав ідею порівняти його дані з тими, що ми мали по ДВК. І ось тут знову пішли розбіжності. Я вирішив звірити між собою два протоколи ТВК. Виявилося, що два документи, сформовані Холодногірською ТВК, не відповідали один одному. Дані, які мала ОПОРА, повністю збігались із протоколом засідання, але не відповідали тому протоколу, який передавали до міської ТВК. Так було виявлено розбіжність ще в 248 голосів на користь Ігоря Терехова.

Яна: Таким чином ви виявили фальсифікації на щонайменше 40 дільницях. Окрім того, що це фальсифікація виборчої документації, що це кримінальна відповідальність, що це, скоріше за все, не "перемога в один тур", у виборців, які віддали свій голос за іншого кандидата, цей голос просто вкрали.

Олексій: Складно пояснити весь спектр емоцій, який виникає в команди, котра бачить відверту фальсифікацію, причому виявляє її не через кілька років, працюючи з архівами, а тут і зараз.

Ми звернулись до поліції, звернулись до суду, звернулись до міської ТВК. Історія ще не завершена і ОПОРА наполягає на повторному підрахунку. Однак у цей час на спостерігачів чиниться шалений моральний тиск. Лунають погрози, активізувалися кишенькові локальні ЗМІ, нас намагаються очорнити. Але це не змінює того, що ми будемо стояти на своєму. Я вже чув закиди: «Навіщо це вам? Він же все одно виграє в другому турі». Відповідаю. Ця історія — не про те, хто виграв, а про те, як виграв. Перемога має бути чесною. Це — закон. І ми маємо його дотримуватися.

Історія про вибори у Харкові мала б потрапити на центральні шпальти національних ЗМІ. Мали б відбуватися брифінги та круглі столи, Верховна Рада мала б створити ТСК, мав би виступити із відповідними заявами Гарант Конституції, і купа поважних людей в ефірах ток-шоу на центральних телеканалах мали б говорити про Харків. Але цього немає… Чому? Не знаю. Про Харків говорять або лише в Харкові, або ті, хто як я і мої колеги, самотньо кричать у натовпі, який їх не чує.

Дуже прошу всіх, хто це прочитав, не звертайте уваги на те, що про Харків зараз не говорять національні ЗМІ, поширюйте інформацію, діліться нею з друзями, розповідайте про це знайомим. Не забивайте на Харків, бо тоді колись заб’ють і на вас.

Яна: Олексію, дякую за твою розповідь. Хочу підтримати твій заклик і наших колег, які зараз за закон, за вільне голосування, за демократичні вибори змагаються в судах у Харкові. І ще один важливий меседж. Будь-які незаконні дії щодо представників ОПОРИ у Харкові, які розповідають про моральний тиск і залякування, матимуть катастрофічні наслідки для іміджу міста, місцевих суб’єктів виборчого процесу та міської влади Харкова, а головне — для виборчого процесу.

Активіст ОПОРИ
Яна Золотарьова – комунікаційна менеджерка ОПОРИ

Що почитати про вибори у Харкові:

  • Виявлення фальсифікацій 9 дільницях у Новобаварському районі https://cutt.ly/mR6PKDC
  • Виявлення фальсифікацій на 1 дільниці у Основ'янському районі https://cutt.ly/dR6Au9S
  • Виявлення фальсифікацій на 30 дільницях у Холодногірському районі https://cutt.ly/GR6AdWk
  • ОПОРА звернулась зі скаргою до Харківської міської ТВК https://cutt.ly/4R6Akw5
  • На ОПОРУ почалась координована інформаційна атака https://cutt.ly/NR6AvST
  • ТВК відмовилась проводити перерахунок на дільницях, про які зазначає ОПОРА, але взяла факт до відома https://cutt.ly/3R6AEAG
  • Терехов подав до суду за взяття факту до відома, але суд йому відмовив https://cutt.ly/JR6ACOW
  • ОПОРА подала щодо фальсифікацій три позови до суду https://cutt.ly/rR6ADg9
  • Оцінка масштабів фальсифікацій за допомогою статистики та візуалізацій на основі оцифрованих протоколів районних ТВК https://cutt.ly/XTqv4Se
  • Заява  ОПОРИ про результати позачергових виборів Харківського міського голови https://cutt.ly/FTqbwqi