Вже тричі у березні скликались засідання виконавчого комітету Луцької міської ради. Цього разу міські посадовці вирішували конфлікт між підприємцями за поділ міських маршрутів та наводили дисципліну серед чиновників. Натомість сам міський голова вкотре припустився помилки та порушив закон.

У боротьбі за міські маршрути всі засоби прийнятні
Два останні засідання виконавчого комітету Луцької міської ради були присвячені розв’язанню конфлікту, що виник у транспортній сфері.

Суть проблеми полягає в наступному: наприкінці 2010 року міськрада оголосила проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування. Однак проведення частини конкурсів було зірвано: серед двох перевізників виникли взаємні претензії, з’ясування яких вони продовжили у судах.

Мова йде про конфлікт між двома найбільшими транспортними підприємствами Луцька – ПрАТ «Луцьке АТП 10701» та ТзОВ ВТП «Санрайз» ЛТД. Перше належить до сфер впливу Вадима Вітинського, депутата міськради минулого скликання від БЮТ, а друге підтримує Олена Голєва, нинішній депутат міської ради від Європейської партії України. Тому конкурс був перенесений на три місяці, а на цей час з перевізниками, які й до того возили людей, були продовжені договори про тимчасове перевезення до 1 квітня. До того моменту повинне був пройти повторний конкурс.

Однак проведення нового конкурсу теж було зірване. На цей раз через неналежне виконання ДП «Волиньавтотранссервіс» функцій робочого органу із забезпечення роботи постійно діючого конкурсного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування. Це державне підприємство не дотрималося рішення виконкому від 17.02.11 № 112-1 щодо кінцевого терміну подання документів на участь у конкурсах з перевезення пасажирів (замість 17:00 документи приймали лише до 16:00), що створило нерівні умови для потенційних учасників.

Тому 9 березня було скликано позачергове засідання виконавчого комітету, на яке виносилось єдине питання: «Про неналежне виконання ДП «Волиньавтотранссервіс» функцій робочого органу із забезпечення роботи постійно діючого конкурсного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування». За підсумками розгляду прийнято рішення про розірвання договору з державним підприємством «Волиньавтотранссервіс» і оголошення конкурсу з визначення нового робочого органу з цього питання. Натомість конкурс на перевезення пасажирів, який був запланований на 23 березня, скасували. Ще одним рішенням виконкому стало звільнення начальника відділу транспорту та зв’язку Луцької міськради Олександра Середи та накладання дисциплінарних стягнень ще на деяких чиновників.

Розгляд питань у транспортній сфері міста був продовжений 17 березня на черговому засіданні виконавчого комітету Луцької міськради. Так, було вирішено укласти договори на 2011-2016 роки з переможцями конкурсів на перевезення пасажирів, що вже відбулися, та щодо яких немає заборони судових органів на укладання договорів. Натомість для здійснення перевезення за маршрутами, результати проведення конкурсів щодо яких оскаржуються в судах (а саме: №№ 2, 8, 10, 12, 16, 17, 22, 25), а також за маршрутами, конкурси на які ще не відбулися (№№ 4, 14, 26, 26а, 28, 29, 30, 31, 32 та 47), прийнято рішення укласти тимчасові договори (на три місяці) з перевізниками, які зараз здійснюють перевезення пасажирів. Окремим пунктом у рішенні виконкому зазначено, що по вивільнених групах оборотних рейсів автобусних маршрутів до проведення чергових конкурсів тимчасові договори (на цей же термін) на перевезення пасажирів у місті укладуть з Луцьким підприємством електротранспорту.

Підсумовуючи роботу міської влади з наведення порядку у проведенні конкурсів на перевезення пасажирів, Луцький міський голова Микола Романюк заявив, що посадовцями, відповідальними за транспортну сферу, «займуться правоохоронці». Він не виключив, що в «мерії», можливо, будуть нові звільнення чиновників-транспортників. Також «мер» дав доручення заступнику міського голови Василю Байциму та новопризначеному начальнику відділу транспорту та зв’язку управління економіки Юрію Віскунову детальніше вивчити роботу підприємств, які здійснюють перевезення пасажирів у режимі маршрутного таксі в Луцьку.

Зважаючи на те, що зараз немає робочого органу, який повинен здійснювати роботу постійно діючого конкурсного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом, конкурси на перевезення пасажирів знову відкладено у часі. Тож робота «мерії» з наведення порядку у транспортній сфері триватиме як мінімум до початку літа.

Усі питання розглянули, аж руки втомились…
Доволі довго точились дискусії між членами виконкому довкола питання про встановлення граничних тарифів з теплопостачання будинку за адресою пр. Перемоги, 10. Без такого рішення виконкому мешканці будинку не можуть отримати субсидії.

Річ в тім, що цей багатоквартирний будинок термомодернізований Енергосервісною компанією «Луцькі комунальні системи». Модернізація будинку, за словами представників фірми, дозволить економити витрати електроенергії, а жителі будинку зможуть платити за тепло на 7 % менше. Це перший такий будинок у місті Луцьку. Впровадження сучасних технологій теплозбереження розпочалось під час місцевої виборчої кампанії, коли один з кандидатів на пост міського голови Володимир Бондар взяв термомодернізацію будинків за один із пріоритетів своєї передвиборної програми. Тепер, коли роботи завершено та оформлено всі юридичні документи, ЕСКО «Луцькі комунальні системи» хочуть, щоб їх визначили виконавцем послуг з теплопостачання для цього будинку, та затвердили для них тариф за тепло. Проте при розгляді питання виявилось, що дуже багато нюансів не враховано. Оскільки раніше практики, за якою фірма, що самостійно не виробляє тепло, визначалась виконавцем послуг з його постачання, не існувало то й виконавчі органи не мають достатньо інформації, як правильно слід вчинити в такому випадку. Тому першу частину рішення прийняли, але натомість вирішили допрацювати питання про тарифи і розглянути його на наступному засіданні виконкому.

На черговому засіданні виконавчого комітету Луцької міськради 17 березня було розглянуто ще понад 40 питань порядку денного. Розгляд більшості з них тривав не більше ніж по 2 хвилини, оскільки члени виконкому злагоджено підтримувати пропоновані проекти та майже не ставили запитань. Були заслухані доповідачі з питань про дотримання природоохоронного законодавства приватними товариствами та підприємствами міста, а також про діяльність комунального закладу «Луцька амбулаторія загальної практики – сімейної медицини». Далі виконком розглянув питання про реєстрацію нових ОСББ, взяття на квартирний облік громадян, надання житлових приміщень, оренду нежитлових приміщень, режим роботи окремих закладів торгівлі та ресторанного господарства, розміщення малих архітектурних форм, розгляд протестів прокурора Луцька на окремі рішення виконавчого комітету, затвердження висновків служби у справах дітей тощо.

Що примітно, цього разу члени виконкому повністю врахували зауваження громадських спостерігачів: всі голосування з питань порядку денного відбувались шляхом підняття рук. Правда, така процедура, мабуть, дуже втомила міських посадовців та видається їм незручною. Тому вони вирішили, що при ухваленні нової редакції Регламенту роботи виконавчого комітету ради внесуть зміни до процедури ухвалення рішень, щоб не треба було «махати руками».

Чергова помилка чи свідоме порушення закону?
Вже 23 березня у Луцьку відбудеться чергова сесія міської ради. Вона обіцяє бути цікавою з огляду на продовження протистояння між депутатським складом та міським головою довкола питання про режим роботи міських дошкільних закладів та розміру ставки вихователів у ДНЗ.

Ми вже писали раніше про цей конфлікт: 12 січня виконавчий комітет Луцької міської ради вирішив з 12 березня скоротити робочий день вихователів дитячих садочків, аби зекономити гроші бюджету. Однак після звернення профспілки дошкільних навчальних закладів депутати спочатку створили тимчасову контрольну комісію з вивчення цього питання, яка прийшла до висновку, що рішення виконавчого комітету –необґрунтоване. А через місяць, 23 лютого, міська рада скасувала відповідне рішення виконкому і зобов’язала виконавчі органи віднайти необхідні кошти для дофінансування зарплати працівникам міських садочків. Проте вже 28 лютого «мер» це рішення ветував.

Однак міський голова Микола Романюк, наклавши вето на рішення ради, не скликав позачергової сесії для повторного розгляду питання скорочення робочого дня у дитячих садочках. Тим самим він порушив пункт 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», що виділяє лише два тижні для розгляду депутатами ветованого рішення. На думку депутата з фракції ВО «Батьківщина» Андрія Осіпова, міський голова не лише порушив строк скликання сесії, а й позбавив можливості скликати сесію секретаря ради та депутатів. Тепер виникла правова колізія, оскільки навіть якщо депутати подолають вето «мера» на черговій сесії 23 березня, рішення не зможе вступити в законну силу, бо допустимі терміни минули. Тому депутатам слід повторно від самого початку розглядати це питання.

Така поведінка «мера» настільки обурила депутатів, що вони навіть заговорили про можливість висловлення йому недовіри, оскільки вже не вперше міський голова діє в обхід закону.

Нагадаємо, що з 50-ти депутатів Луцької міської ради 23 належать до фракції ВО «Батьківщина», яка спільно із союзниками з фракцій «Свобода» та «За Україну!» має чисельну перевагу. Однак через те, що в самих фракціях існують різні групи впливу, міцної, стабільної «антимерівської» більшості в раді немає.

Довідка:
Моніторинг роботи Луцької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.

Михайло Шелеп,
регіональний представник ГМ ОПОРА у Волинській області
тел.: 067 416 50 86