15 політичних партій висунули своїх кандидатів в депутати до Черкаської обласної ради. 44% кандидатів – жінки, при тому жінка очолює список лиш однієї з партій. ОПОРА підготувала короткий огляд списків кандидатів в депутати до Черкаської обласної ради. 

До 24 вересня тривав етап подання до відповідної територіальної виборчої комісії документів для реєстрації кандидатів у депутати. Не пізніш як на п’ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів комісії повинні були прийняти рішення про реєстрацію кандидатів або про відмову в реєстрації. Черкаська обласна територіальна виборча комісія зареєструвала 15 партій, які в сумі висунули 750 кандидатів у депутати Черкаської обласної ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 Виборчого кодексу кількість депутатів у раді залежить від кількості виборців, які проживають на відповідній території. Орієнтовна кількість виборців у Черкаській області станом на момент утворення виборчих округів –  955 105. Згідно з ч. 3 ст. 197 ВК загальний склад  місцевої ради при чисельності виборців від 500 тис. до 1 мільйона становить 64 депутати. На  місцевих виборах 2015 року, у зв’язку з тим, що кількість виборців в області становила понад 1 млн до ради обирали 84 депутати. 

ОПОРА переглянула списки  партій, які висунули своїх кандидатів до Черкаської обласної ради. Серед кандидатів доволі помітна кількість підприємців, педагогів, лікарів, безробітних. Є також народні депутати, депутати міських та обласних рад. А також представники різноманітних інших професій. 44% кандидатів (333 особи) – жінки, 56% (417 осіб) – чоловіки. 

Наймолодша кандидатка – представниця  ВО “Свобода”, провідна спеціалістка з національно-патріотичного виховання Молодіжного ресурсного центру Черкаської обласної ради Каракай Ірина тільки в серпні цього досягнула повноліття. Кандидатові від партії “За майбутнє”, студентові Дем’яну Маланчуку, 18 виповнилось у квітні цього року. 

Кандидатка найповажнішого віку – голова Городищенської районної організація "Українська спілка в’язнів – жертв нацизму" Галина Ратушна від “Партії ветеранів Афганістану”. Галина Іванівна 1944-го року народження. На рік молодший – підприємець Олександр Пилипенко. Теж від “Партії ветеранів Афганістану”.

Партія Ветеранів Афганістану висунула максимальну кількість кандидатів – 64. 26 жінок та 38 чоловіків. Очолив список Голова Черкаської обласної організації партії Сергій Якимчук. У списку присутні також інженери, підприємці, пенсіонери, безробітні, директори підприємств, лікарка, студентка, охоронник, операторка комп’ютерного набору. 

Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” також висунуло максимальну кількість кандидатів – 64. 26 жінок та 38 чоловіків. Перший у списку – чинний депутат Черкаської міської ради, очільник обласного осередку партії Юрій Тренкін. У списку також є двоє заступників голови Черкаської обласної ради, чинний депутат обласної ради, заступник міського голови Черкас, голова Смілянської районної ради, депутат Черкаської міської ради, директорка благодійного фонду, ректорка університету, лікарі, підприємці, пенсіонери, адвокати, фермери, вчителі, директор мисливського господарства, працівниця кол-центру. 

Всеукраїнське об’єднання “Свобода” висунуло 40 кандидатів. 17 жінок і 23 чоловіків. Перший кандидат у списку – депутат Черкаської обласної ради від ВО “Свобода” Володимир Лошков. Також у списку присутні: ще одна депутатка обласної ради, депутат черкаської міської ради, заступник черкаського міського голови, очільники та працівники різних департаментів Черкаської міської ради, пенсіонери, безробітні, вчителі, завідувач музеєм О.С.Пушкіна та  П.І.Чайковського.

Всеукраїнське об’єднання “Черкащани” висунуло 60 кандидатів. З них 25 – жінки. Список очолив голова Черкаської обласної ради Анатолій Підгорний. Серед решти списку його перший заступник, кілька чинних депутатів Черкаської обласної та міської рад, очільники великих аграрних підприємств, педагоги, лікарі, безробітні, колишній нардеп-мажоритарник, голова правління ПАТ “Азот”, ректор університету.

Партія “Голос” висунула до Черкаської обласної ради 36 кандидатів. З них 15 – жінки. Перший кандидат у списку  – очільник Черкаського регіонального осередку партії Сергій Шмиголь. Також від партії балотуються підприємці, безробітні, директори підприємств, педагоги, лікарі, педагоги та, до прикладу, майстер нігтьового сервісу, продавчиня в магазині, касир супермаркету. 

Партія “Європейська солідарність” висунула 51 кандидата, з яких 22 – жінки. Очолив список журналіст, звільнений незаконно заарештований та утримуваний в РФ політв’язень Роман Сущенко. У списку також є депутат Черкаської міської ради, директори підприємств, лікарі, педагоги, підприємці, колишній нардеп, помічник чинного народного депутата.

У списку партії “За майбутнє” 56 кандидатів, 31 з яких – жінки. Список очолив народний депутат-мажоритарник від 200-го округу (центр – м. Умань), голова обласної організації партії Антон Яценко. Також у списку є п’ять його помічниць, голова однієї з райрад області, безробітні, пенсіонери, директори підприємств, педагоги, та, наприклад, “чергова по атракціонам” та екскурсовод у парку “Софіївка”.

Партія “Команда Сергія Рудика. Час змін!” висунула 41 кандидата, 20 з яких жінки. Перший номер у списку – нардеп-мажоритарник від 198-го ОВО, член депутатської групи “Партія “За майбутнє” в парламенті Сергій Рудик. З ним у списку двоє його помічниць, педагоги, безробітні, підприємці, директори підприємств, охоронник, командир військової частини.  

Партія “Наш край” висунула 55 кандидатів. З них жінок – 22. Очолив список комерційний директор підприємства Олексій Звіряка. Також від партії балотуються підприємці, директори підприємств, безробітні, педагоги, лікарі і, наприклад, старший судовий експерт, та благочинний Чигиринського району. 

Партія “Об’єднання “Самопоміч” висунула 46 кандидатів, серед яких 21 жінка. Список очолив  директор ТОВ "УкрЕкоТех" Олександр Савенко. З ним у списку підприємці, пенсіонери, директори підприємств, безробітні, педагоги та, наприклад,  директор ринку худоби й інженер театру ляльок.

Партія “Опозиційна платформа – За життя” висунула 37 кандидатів. З них 17 – жінки. Перший у списку – депутат Черкаської обласної ради Володимир Доманський (обраний від “БПП “Солідарність”). У списку також традиційно представлені лікарі, підприємці, адвокати, директори підприємств, пенсіонери, безробітні та, наприклад, головний інспектор Державного рибного господарства та голова ГО “Бойове братсво”.

Від партії “Пропозиція” балотуються 62 кандидатів. Половина з них – жінки.  Очолила список заступниця міського голови Умані Галина Кучер. Також у списку педагоги, підприємці, безробітні, пенсіонери, працівники міських рад, комунальних підприємств, РДА, юристи та, наприклад, провідний спеціальст військового комісаріату і перукарка.

Радикальна партія Олега Ляшка висунула 56 кандидатів. З них жінок – 24. Перший у списку – депутат Канівської міської ради, очільник КП “Міський ринок” Олександр Корнієнко. З ним у списку директори підприємств, безробітні, працівники Черкаської міської ради, педагоги й, наприклад, касир-оцінювач ломбарду, продавець, водій з Черкаської міської ради. 

Від партії “Сила і честь” до Черкаської обласної ради балотуються 36 кандидатів. 17 з них – жінки. Список очолив доцент кафедри Історії України навчально-наукового інституту історії та філософії ЧНУ ім. Богдана Хмельницького. У списку також є науковці, педагоги, лікарі, директори підприємств, безробітні та, наприклад, торговий представник.

Партія “Слуга народу” висунула 46 кандидатів. З них 19 – жінки. Список очолив Сергій Лісовий, ФОП, син колишнього головного прокурора області. Також у списку представлені директори підприємств, працівники освіти, працівники КП, безробітні та, наприклад, голови Шполянської та Монастирищенської РДА, депутат обласної ради, ректор Черкаського державного технологічного університету.

Докладніше зі списками та програмами партій можна ознайомитись на сайті Центральної виборчої комісії.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.