На Вінниччинів агітаційних наметах з написом «Ми йдемо своїм шляхом! Петро Порошенко» мешканцям пропонують заповнити анкету прихильника та збирають персональні дані. Про це повідомляють спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА.

15 лютого у місті Тростянець у наметі, розташованому на вулиці Соборній, зафіксовано розповсюдження агітаційних матеріалів на користь кандидата у Президенти України Петра Порошенка. Крім того, в наметі пропонують заповнити анкету прихильника. В анкеті під назвою «Діалог з Президентом» ставляться такі запитання: «Які із досягнень Президента України Петра Порошенка для Вас найважливіші? Які, на Вашу думку, найважливіші завдання для Петра Порошенка після обрання його Президентом України? Як Ви ставитеся до Президента України Петра Порошенка?».

15.02.2019 vinnytsia namet poroshenko

Якщо на питання «Як Ви ставитеся до Президента України Петра Порошенка?» респондент відповідає «Добре» або «Дуже добре», то пропонується заповнити ще одну анкету, в якій запитується, чи бажає особа отримувати інформацію про нові ініціативи Петра Порошенка, запрошення на зустрічі з Президентом та лідерами його політичної команди, може на волонтерських засадах поширити агітаційні матеріали серед своїх друзів та знайомих, хоче бути спостерігачем або членом дільничної виборчої комісії на виборах Президента (виключно на волонтерських засадах). Далі для отримання інформації пропонується залишити контактні дані (прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження, адреса проживання, мобільний телефон, електронна пошта, адреса проживання тощо).

Також ця анкета містить згоду на обробку персональних даних, що означає, що такі персональні дані отримуються від громадян без порушень закону.

15.02.2019 vinnytsia namet poroshenko ankety

 

16.02.2019 vinnytsia namet poroshenko ankety

На запитання, з якою метою здійснюється анкетування та чи не будуть зібрані відомості використовуватись у подальшому для зловживання, голова Тростянецької районної організації політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Леонід Остапчук відповів, що це така форма діалогу з Президентом, метою якого є визначення, що для виборців є важливим. За його словами, всі пункти заповнюються за бажанням, якщо ж людина ставиться прихильно до Президента, їй пропонується ще одна анкета, в якій вона може відзначити, що вона бажає – потрапити на зустріч з Президентом, отримувати новини та інше – хоче заповнює, не хоче – ні.

Леонід Остапчук стверджує, що зібрані дані не будуть використані з іншою метою, зокрема для будь-яких зловживань. 

Також у цей день намети, із яких роздавали агітаційні матеріали та збирали особисті дані, були встановлені у містах Немирів, Ладижин та Бар.

16 лютого намет, у якому роздають агітаційні матеріали та пропонують заповнити анкети, розміщено у місті Вінниця на площі Гагаріна.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА вказує, що згода на обробку персональних даних може міститися в окремому документі, який підписує особа, або засвідчується підписом у відповідній графі в анкеті. В будь-якому випадку такий підпис має засвідчувати, що особа дійсно добровільно надавала таку згоду, а також що перед цим їй було надано інформацію про мету збору персональних даних, їх володільця, розпорядника, дії які вони можуть вчиняти щодо таких даних, а також строк обробки даних.

Нагадаємо, згідно із частиною 2 статті 11 Закону України «Про інформацію»  не  допускаються  збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків,  визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.   До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

Також відповідно до частини 6 статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.