5 жовтня відбулось перше засідання Центральної виборчої комісії, під час якого було обрано голову, двох заступників та секретаря Комісії. Засідання було проведено у закритому режимі із порушенням права на присутність представників ЗМІ.

Засоби масової інформації поставили в умови, в яких вони не мали можливості висвітлити процес обрання керівного складу ЦВК. Частина телеканалів (зокрема UA: Перший) подавала за декілька днів запит щодо висвітлення обрання керівного складу ЦВК у прямому ефірі, однак так і не потрапила на засідання. Комісія не лише вдалася до незаконних обмежень, а й не забезпечила належного анонсування запланованого засідання для ЗМІ.

ОПОРА звертає увагу новосформованої ЦВК на незаконність дій із обмеження доступу ЗМІ на всі без винятку її засідання, порушення засад та принципів публічності і відкритості, чого Комісія зобов’язана неухильно утримуватися. Перше засідання ЦВК мало стати сигналом для громадян про відновлення стабільної та легітимної діяльності вищого органу адміністрування виборів. Натомість новопризначеним членам ЦВК не вдалося передати такий сигнал суспільству на своєму першому засіданні.  

Члени Комісії, на нашу думку, повинні зробити публічні висновки про неприпустимість обмежень законної діяльності ЗМІ та будь-яких інших суб’єктів. Суспільно-політичні виклики напередодні загальнонаціональних кампаній 2019 року вимагають від організаторів виборів найвищих стандартів діяльності. Якщо Комісія комплексно не дотримається таких стандартів, це стане передумовою для конфліктного виборчого процесу.

ОПОРА звертає увагу, що Центральна виборча комісія є колегіальним органом. Відповідно до законодавства про доступ до публічної інформації, громадянам гарантується допуск до засідань колегіальних суб’єктів владних повноважень. Розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань. Частина 2 статті 25 Закону "Про інформацію" гарантує безперешкодне відвідування ЗМІ приміщень суб'єктів владних повноважень, відкритих офіційних заходів. Натомість згідно зі статтею 2 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" журналісти мають право висвітлювати всі аспекти діяльності органів державної  влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" діяльність Комісії здійснюється відкрито та публічно. Відповідно до Закону на засіданні без дозволу чи запрошення мають право бути присутніми представники засобів масової інформації.

Регламент визначає порядок обрання керівного складу Центральної виборчої комісії та передбачає процедуру відкритого обрання лічильної комісії, затвердження форми бюлетенів, висунення та обговорення кандидатур. Лише саме голосування за окремі кандидатури має таємний характер.

Процес висунення та обговорення кандидатур керівного складу належить до суспільно важливої інформації. Таким чином позбавлення можливості для представників преси бути присутніми на засіданні порушує принцип відкритості та публічності діяльності Комісії.

Посилання членів Комісії  на статтю 14 Регламенту ЦВК щодо допуску осіб лише до початку засідання Комісії та під час перерви не витримують жодної критики.

Насамперед положення частини 2 статті 4 Закону України про Центральну виборчу комісію не встановлюють жодних додаткових обмежень щодо допуску представників засобів масової інформації до засідання. Більше того, Комісія оголошувала перерву перед здійсненням таємного голосування.

Своїми діями ЦВК не лише не дотрималась принципу відкритості та публічності і відступила від стандартів доступу до публічної інформації, але і порушила права журналістів.

Закликаємо ЦВК оперативно приступити до практичного виконання власних повноважень, включаючи призначення перших місцевих виборів у ОТГ, розпочати внутрішню реформу та зайняти проактивну позицію в інформуванні громадян про їхні виборчі права. Важливим напрямком діяльності повинно стати удосконалення процесу призначення і проведення засідань Комісії, інформування про проекти рішень Комісії, взаємодії із неурядовими організаціями.

Нагадуємо, що міжнародні та національні організації (Громадянська мережа ОПОРА, Міжнародна фундація виборчих систем (IFES), Реанімаційний пакет реформ) підготували Дорожню карту реформ для ЦВК. Із цим документом, який є пропозицією для конструктивного діалогу, можна ознайомитися за посиланням.