Днями спостерігачі ОПОРИ у 85-му виборчому окрузі стали свідками вуличного опитування, яке впродовж минулого тижня проводили у Калуші. Дівчата та хлопці із бейджами, на яких було написане лише ім’я, представлялися та соціологами «Галицької соціологічної групи» та представниками «Українського об’єднання патріотів» і пропонували перехожим відповісти на кілька запитань «з метою вивчення громадської думки напередодні проміжних виборів до Верховної ради».
Спостерігач зафіксувала опитування на аудіо усі запитання соціологів. Опитування розпочалося з питання: «Чи будете брати участь у проміжних виборах до Верховної Ради?» Далі опитуваним запропонували відповісти, чи вони чули про 5-х лідерів виборчих перегонів у 85-му виборчому округу: «Святослав Кавінський – самовисуванець, колишній чиновник Калуської міської адміністрації. Сергій Насалик - кандидат від Блоку Петра Порошенка, брат міністра енергетики. Олег Савка – кандидат від Народного Руху. Ольга Сікора – кандидат від Блоку «Батьківщина». Віктор Шевченко – кандидат від «Українського об’єднання патріотів».
Наступні питання подаємо дослівно.
- «Питання щодо ситуації на Сході України: депутати від Блоку Петра Порошенка ініціюють внесення змін до Конституції України. Цими змінами самопроголошені ЛНР та ДНР отримають спеціальний статус та легалізацію в правовому полі. Також БПП пропонує провести законодавчу амністію бойовиків ДНР та ЛНР. Чи знаєте ви про це? Чи підтримуєте ви такі дії депутатів БПП? Чи готові ви на дострокових виборах проголосувати за кандидатів, які підтримують зміни до Конституції та легалізують ЛНР та ДНР?
- Чи бачили ви сюжет на телеканалі «1+1» про те, що Буковелівська компанії «ПБС», до якої має відношення кандидат від УКРОПу Віктор Шевченко, відремонтувала ділянку дороги Івано-Франківськ-Львів довжиною 100 кілометрів з гарантією 10 років? А чи бачили сюжет на каналі «ICTV» про те, що європейські експерти перевірили дану ділянку дороги, порівняли якість дорожнього полотна з німецьким автобаном Берлін-Магдебург та схвалили роботу за дотримання міжнародних стандартів якості? Які, на вашу думку, наступні дороги повинна відремонтувати команда Віктора Шевченка після його обрання до Верховної Ради?
- Чи чули заяву кандидата у народні депутати від партії УКРОП Віктора Шевченка про те, що ділянка дороги Івано-Франківськ-Львів, яку відремонтували з європейською технікою, обійшлась майже вдвічі дешевше, ніж робив до цього облавтодор і чули про те, що після цієї заяви на адресу Віктора Шевченка почали надходити погрози від влади, яка хотіла збудувати дорогу набагато дорожче?
- Чи читали ви статтю Віктора Шевченка в газеті «Патріот», де він заявив про необхідність люстрації усіх чиновників та політиків, які працювали до 2014 року? Про те, що Віктор Шевченко закликав створити український Інститут люстрації, який би слідкував за недопущенням повернення корумпованих чиновників до влади?»
Координатор ОПОРИ на Івано-Франківщині вважає, що це не опитування, а прихована форма агітації. «Судячи з того, як сформульовані запитання, «інтерв’юера» не цікавить думка тих, кого він опитує. Перед інтерв’юером інше завдання - донести до виборців позитивні меседжі про одного кандидата і негативні про іншого, тобто провести агітацію. Таку форму, ймовірно, використовують тому, що громадяни не завжди готові подарувати агітатору дві хвилини часу на виголошенняінформації про кандидата, а от на опитування легше погоджуються, бо питають їх думку щодо певних осіб чи явищ. Такі опитування вже стали однією з особливостей виборів на Івано-Франківщині, оскільки вони відбувались і під час попередніх виборчих кампаній», - прокоментував він.
У прес-службі кандидата Віктора Шевченка підтвердили, що опитування проводить «Галицька Соціологічна Група» на замовлення УКРОПу: «Ми це не ховаємо, на наше прохання соціолог повинен говорити кожному опитуваному про те, що це опитування саме на замовлення місцевої організації УКРОПу. Чи будуть оприлюднені результати опитування - рішення поки що неприйняте. Наразі його результати потрібні нам для внутрішнього користування та моделювання ідеології ведення передвиборчої агітації».
За коментарями звертайтеся:
email: [email protected]
(#вибори16; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за проміжними виборами до Верховної Ради України, які відбудуться 17 липня 2016 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.