15 липня 2020 року Верховна Рада України 326 голосами ухвалила Постанову про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році. Парламент виконав своє конституційне повноваження щодо призначення чергових місцевих виборів і забезпечив правову визначеність в питаннях організації та проведення  виборчої кампанії. 

Постанова Верховної Ради України передбачає:

  • Призначення чергових виборів депутатів місцевих рад, міських сільських, селищних голів на 25 жовтня 2020 року.  Депутати створили умови для непроведення чергових виборів у громадах, у яких будуть призначені ЦВК перші місцеві вибори не пізніше ніж за 70 днів до дня голосування.

Остаточне рішення Верховної Ради щодо призначення виборів стосується всіх місцевих рад без виключення, в тому числі районних рад. 

Після широких політичних та суспільних дискусій парламент вирішив призначити чергові місцеві вибори до усіх місцевих рад, чітко виконавши вимоги Конституції України.  При цьому Верховна Рада України передбачила можливість непроведення чергових місцевих виборів у разі призначення у відповідних громадах чи на рівні районних рад перших місцевих виборів (зокрема, у разі ліквідації старих і утворення нових районів). 

Натомість попередня версія проєкту парламентської постанови, яка обговорювалась профільним комітетом, призначала лише вибори до обласних рад, Київської міської ради, міського голови та районних рад столиці. Ініціатори проєкту постанови спочатку виходили з позиції, що у випадку ліквідації старих та утворення нових районів, затвердження Урядом територій громад перші місцеві вибори до відповідних органів місцевого самоврядування призначаються ЦВК.  

ОПОРА вітає досягнення парламентом широкого депутатського консенсусу щодо рішення про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році, яке не має ознак порушення вимог Конституції.  Вчасне призначення чергових місцевих виборів і правова визначеність дати їхнього проведення є важливим підготовчим етапом локальної кампанії в Україні. Втім, на нашу думку,  процес призначення чергових місцевих виборів без остаточного вирішення питання про утворення нових районів не сприяє стабільності процесу підготовки до локальної кампанії та супроводжувався значною суспільно-політичною напругою. 

  • Непроведення виборів депутатів  Донецької та Луганської обласних рад внаслідок неможливості забезпечити представництво спільних інтересів громад цих регіонів в умовах тимчасової окупації значної частини їхньої території.

У зв’язку із тимчасовою окупацією значної частини території Донецької та Луганської обласних рад парламент вирішив не призначати вибори обласних рад цих регіонів. Відповідно до статті 140 Конституції України органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Внаслідок тимчасової окупації окремих міст та районів Донеччини і Луганщини фактично неможливо забезпечити представництво спільних інтересів територіальних громад двох областей. Проведення виборів до обласних рад без врахування нині тимчасово окупованих територій могло би призвести до порушення виборчих прав значної частини мешканців Донецької та Луганської областей та їхнього права на місцеве самоврядування. Таким чином, рішення парламенту щодо непризначення виборів депутатів Донецької та Луганської обласних рад є обґрунтованим і виваженим.

ОПОРА закликає Верховну Раду України, Уряд та ЦВК якісно забезпечити виборчий процес у підконтрольних державі територіальних громадах Донецької та Луганської областей, забезпечивши громадянам право на місцеве самоврядування. Ухвалена парламентом постанова дозволяє провести вибори на усій підконтрольній державі території двох областей, крім населених пунктів, щодо яких були внесені подання військово-цивільних адміністрацій про неможливість організації голосування. Зважаючи на відсутність в чинному законодавстві чітких вимог до таких подань, ОПОРА закликає  ВЦА Донецької та Луганської областей забезпечити політично неупереджений процес підготовки потенційних рішень про непроведення виборів у окремих громадах. 

  • Визнання факту неможливості проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих виборів на усіх тимчасово окупованих територіях, визначених Указом Президента України та законами України.

Верховна Рада України вирішила не призначати і не проводити чергові місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях України. Місцеві вибори у відповідних громадах можуть бути проведені на основі окремих законів та у разі припинення тимчасової окупації та збройної агресії Росії, виведення усіх незаконних збройних формувань з території Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей і забезпечення безпеки громадян. Крім цього, народні депутати України передбачили, що такі місцеві вибори проводяться після повноцінного завершення процедур демілітаризації, роззброєння та реінтеграції на основі стандартів ООН та ОБСЄ. Ці положення Постанови парламенту відповідають вимогам поточної ситуації на тимчасово окупованих територіях і не викликали значних суперечок під час парламентської дискусії. 

У своєму рішенні Верховна Рада України також доручає Кабінету Міністрів України спільно із ЦВК розробити заходи і рекомендації щодо запобігання поширенню COVID-19 під час організації і проведення голосування, а також передбачити необхідне фінансування. Завчасне прогнозування обставин проведення виборів в умовах пандемії і реалізація підготовчих заходів є вкрай необхідними і повинні бути належним чином профінансовані державою. 

ОПОРА закликає Верховну Раду України невідкладно визначитися з питання ліквідації та утворення районів, що забезпечить стабільність та прогнозованість підготовки держави та суб’єктів виборчого процесу до передвиборчої кампанії.

Крім цього, звертаємо увагу народних депутатів на необхідність неухильного дотримання вимог законодавства щодо публічності роботи парламенту та його комітетів. Неналежне інформування про засідання Комітету з питань організації державної влади, регіонального розвитку, місцевого самоврядування та містобудування 14 липня 2020 р. та відсутність трансляції його засідання не сприяло підвищенню довіри громадян до діяльності парламенту.