Спостерігачі ОПОРИ продовжують моніторинг процесу повторного голосування на виборах міських голів 22 листопада у 11 містах України. Оцінка якості виборчого процесу є репрезентативною для дільниць у межах усієї країни, утворених у відповідних містах.

Ключовою проблемою процесу голосування з 12 до 16 години є фотографування виборцями своїх виборчих бюлетенів. Такі інциденти були зафіксовані на 7,5% виборчих дільниць. У порівнянні з голосуванням на місцевих виборах 25 жовтня та днем повторного голосування 15 листопада, інтенсивність таких порушень у відповідний проміжок часу суттєво зросла (0,48% та 3,03% дільниць). Поширення практики фотографування виборчих бюлетенів викликає серйозне занепокоєння, оскільки масштаб проблеми може свідчити про реалізацію незаконних технологій, включаючи здійснення контролю за волевиявленням виборців та підкуп виборців. Національна поліція України реагує на відповідні порушення з боку виборців і складає необхідні матеріали для можливого притягнення осіб до адміністративної відповідальності. Окремо зазначимо, що на 1,67% дільниць зафіксовані факти демонстрації виборцями змісту свого волевиявлення у виборчому бюлетені. Дане порушення було пов’язано, зокрема, з відмовою виборця голосувати у кабіні для таємного голосування. 

Позитивної оцінки заслуговує дотримання ДВК порядку видачі виборчих бюлетенів. Лише на 0,83% дільниць зафіксовані спроби незаконної видачі або отримання виборчих бюлетенів. На жодній з дільниць, охоплених репрезентативним дослідженням ОПОРИ, не зафіксовано спроб незаконного вкидання виборчих бюлетенів (пачками). 

Спостерігачі ОПОРИ оцінили можливий вплив виявлених порушень на результати голосування виборців. За їхніми оцінками, незначні порушення мали місце на 14,58% виборчих дільниць. Суттєві порушення були виявлені лише на 0,83% дільниць. На 84,58% виборчих дільниць процес голосування відбувався без порушень, які б загрожували законності та чесності волевиявлення.

Таким чином, між 12 до 16 годинами фотографування виборчих бюлетенів стало основним викликом для законного перебігу голосування. Значне зростання кількості даних порушень має стати сигналом для правоохоронців та суб’єктів виборчого процесу щодо якісного правового реагування на інциденти, зафіксовані на виборчих дільницях.

Спостерігачі ОПОРИ постійно працюють на 300 виборчих дільницях, рівномірно розподілених по усій країні. Перед початком спостереження ОПОРА провела для них 2 раунди навчань та спеціальних симуляцій по роботі у день голосування з моделюванням можливих ситуацій та інцидентів. Розподіл спостерігачів відбувався за випадковою стратифікованою вибіркою. Максимальна похибка для цього звіту не перевищує 4,58%. Статистично базоване спостереження ОПОРИ – це незалежна діяльність, що проводиться тільки ОПОРОЮ з наміром надати незалежну інформацію щодо ходу виборів.