Виборчий процес в Україні досі супроводжується значними порушеннями законодавства та застосуванням політичними партіями та кандидатами протиправних виборчих технологій.  Незаважаючи на зростання політичної конкуренції після революційних подій 2014 р., суб’єкти виборчого процесу продовжують вдаватися до масових порушень законодавства та загальновизнаних стандартів виборів, користуючись відсутністю переконливих прикладів покарання за відповідні правопорушення.

Загальне реформування правоохоронних органів в Україні відкриває можливості для забезпечення принципів незалежності, політичної об’єктивності та професійності розслідувань злочинів проти виборчих прав громадян.

На чергових місцевих виборах 2015 р.  правоохоронні органи розпочали 422 кримінальні провадження за статтями 157-160 Кримінального кодексу України, якими встановлюється відповідальність за злочини проти виборчих прав громадян. Протягом передвиборчих кампаній 2014-2016 рр. зафіксовано зростання кількості досудових розслідувань, які стосуються виборчого процесу (позачергові вибори Президента України – 150 розслідувань, позачергові вибори народних депутатів України – 349). 

 

Моніторинг досудових розслідувань засвідчує невелику кількість досудових розслідувань щодо злочинів проти виборчих прав громадян, які завершилися направленням обвинувальних актів до суду. За результатами моніторингу Громадянської мережі ОПОРА можна констатувати, що рівно через рік після дня голосування на чергових місцевих виборах 2015 р. було закрито біля 75% усіх кримінальних проваджень, натомість зверненням до суду завершилося не більше 16% усіх розпочатих досудових розслідувань. Станом на грудень 2016 р.  кількість кримінальних проваджень, розслідування яких досі триває, є незначною і щодо них постійно приймається рішення про закриття.  Визнання винними за відповідні злочини усього 69 осіб, серед яких переважають виборців та члени ДВК, не відповідає реальному розмаху порушень на місцевих виборах 2015 р.

 

zvern sud pershimiscevi2016

 

Відзначаючи удосконалення практики реагування правоохоронців на повідомлення і заяви про здійснення правопорушень на виборах, змушені відзначити, що встановлення організаторів та замовників протиправних технологій досі є недосяжним для органів слідства.  До прикладу, на місцевих виборах 2015 р.  судове рішення було винесене лише щодо одного кандидата в депутати місцевої ради, при цьому цей випадок не стосується впливових політичних суб’єктів. На жаль, не можна говорити і про дієвість притягнення до відповідальності членів територіальних комісій, які на місцевих виборах вдавалися до достатньо масових зловживань і чи навіть фальсифікації виборчої документації.

Доведені до суду досудові розслідування створюють обмежені прецеденти покарання виборців та членів дільничних комісій за виборчі правопорушення.  Приклади притягнення до відповідальності виборців та членів ДВК мають профілактичний потенціал щодо майбутніх виборів, але суттєво не впливають на попередження незаконних дій з боку політичних суб’єктів та кандидатів.

Більшість результативних досудових розслідувань супроводжувалися укладенням угоди про визнання винуватості між обвинуваченим та слідством, були нескладними у аспекті доведення вини та отримання доказової бази, а також, як правило, не передбачали встановлення причетності кандидатів та місцевих організацій партій до організації протиправних дій (зокрема, остання проблема найбільш яскраво проявляється у поодиноких випадках притягнення до відповідальності за підкуп виборців).

Громадянська мережа ОПОРА у період з 7 листопада до 2 грудня 2016 року провела публічні обговорення проміжного звіту про розслідування кримінальних проваджень щодо злочинів проти виборчих прав громадян, вчинених на місцевих виборах 2015 року.

Під час заходу представники ОПОРИ презентували загальнонаціональний звіт та спеціальний регіональний огляд результативності розслідування виборчих злочинів.

У публічних обговореннях брали участь:

 • представники Головного управління Національної поліції в регіоні, відповідальні за розслідування виборчих злочинів, та слідчих районних і міських управлінь;
 • представники обласної прокуратури;
 • судді, які розглядали справи щодо злочинів на місцевих виборах;
 • представники ключових територіальних виборчих комісій;
 • представники місцевих організацій політичних партій і колишніх кандидатів на місцевих виборах;
 • журналісти, громадські організації, спостерігачі на місцевих виборах.

Публічна зустріч мала на меті активізувати діалог між правоохоронними органами, виборцями, експертним середовищем, політиками у питаннях забезпечення принципу невідворотності покарання за виборчі злочини, напрацювання рекомендацій щодо удосконалення законодавчого регулювання та попередження відповідних правопорушень.

Під час круглих столів проведено обговорення з представниками національної поліції та прокуратури щодо конкретних приклади проваджень у відповідній області; складнощів що виникають з пошуком та документуванням доказової  бази при досудових розслідуваннях порушень виборчих прав громадян.

Учасники регіональних обговорень були майже одностайні у визнанні  наявності суттєвих проблем із забезпеченням принципу невідворотності покарання за виборчі злочини в Україні, відзначаючи недостатність зусиль щодо профілактики та розслідування відповідних правопорушень.

Громадянська мережа ОПОРА узагальнила основні пропозиції та рекомендації, які були сформовані під час регіональних дискусій.  Формат узагальнення передбачає визначення цілей реформування законодавства та практик в сфері попередження та розслідування виборчих злочинів та  основних кроків для їх досягнення.  Цей Перелік є попереднім та підлягатиме подальшому експертному обговоренню.

ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК ПЕРШОЧЕРГОВИХ КРОКІВ НА ШЛЯХУ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРИНЦИПУ НЕВІДВОРОТНОСТІ ПОКАРАННЯ ЗА ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВИБОРЧИХ ПРАВ ГРОМАДЯН (проект підготовлений за результатами регіональних обговорень)

Ціль 1. Досягнення нових стандартів публічності та підзвітності правоохоронних органів у виборчій сфері

 • Запровадження періодичних практик  проведення Генеральною прокуратурою та Головним слідчим Управлінням Національної поліції України перевірок обґрунтованості закриття кримінальних проваджень, пов’язаних із злочинами проти виборчих прав громадян.
 • Оприлюднення щорічних звітів Генеральної прокуратури та Головного Слідчого Управління Національної поліції України щодо стану розслідування злочинів проти виборчих прав громадян, який включатиме результати внутрішнього аналізу обґрунтованості закриття відповідних проваджень.

Ціль 2. Розширення доступу до інформації про досудові та судові розслідування злочинів проти виборчих прав громадян

 • Забезпечення відкритого доступу на сайті erdr.gp.gov.ua до статистичної інформації Єдиного реєстру досудових розслідувань  із можливістю пошуку даних за вибраний  користувачем період про кількість розпочатих, закритих та переданих до суду проваджень у розрізі підслідності, адміністративно-територіальними одиницями та кваліфікацією за статтями КК України.
 • Забезпечення актуальності звітів Державної судової адміністрації про розгляд місцевими та апеляційними судами справ, пов’язаних із виборчим процесом.  Ця звітна інформація має постійно оновлюватися і включати судові розслідування кримінальних злочинів проти виборчих прав громадян.

Ціль 3.  Підвищення дієвості правоохоронних органів щодо профілактики порушень на виборах та підвищення компетентності слідчих

 • Затвердження Стратегії та щорічного плану заходів щодо профілактики злочинів проти виборчих прав громадян, яка має бути затверджена спільним рішенням Генеральної прокуратури та МВС України.
 • Затвердження та реалізація щорічних планів заходів щодо підвищення  професійної компетентності працівників Національної поліції, органів прокуратури, Головного слідчого Управління Національної поліції України з питань розслідування злочинів проти виборчих прав громадян.
 • Посилення кадрового потенціалу для розслідування злочинів виборчих прав громадян шляхом обов’язкового закріплення слідчих Національної поліції та органів прокуратури  за відповідною категорією справ.

Ціль 4.  Удосконалення положень Кримінального кодексу України

Внесення змін до частини першої статті 157 Кодексу (перешкоджання здійсненню виборчого права, права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача)

 • Внесення змін до частини першої статті 157 Кодексу із метою розширення переліку способів перешкоджання виборчому праву, які на поточний момент обмежуються лише обманом чи примушуванням або поєднані із застосуванням чи погрозою насильства, знищенням чи пошкодженням майна. У свою чергу, обмежений перелік способів перешкоджання виборчому праву ускладнює притягнення до відповідальності осіб, які нехтували правами офіційних спостерігачів, кандидатів чи інших суб’єктів виборчого процесу.
 • Визначити в порядку примітки до частини першої статті 157 Кодексу  дії, що охоплюються поняттям “обману” та “примушування”, що сприятиме більш якісному застосуванню відповідного положення Кодексу.

Внесення змін до статті 158 Кодексу (надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікація виборчих документів, документів референдуму, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців)

 • Розмежувати відповідальність за внесення неправдивих відомостей до протоколів про підрахунок голосів, про підсумки голосування чи результати виборів, з одного боку, та відповідальність за підписання такого протоколу не на засіданні виборчої комісії, з іншого.  При цьому відповідальність за підробку (внесення неправдивих відомостей до протоколів про підрахунок голосів, підсумки голосування чи результати виборів) має бути суттєво більшою, ніж у випадку із порушеннями встановленого законом порядку складання відповідних протоколів.
 • Чітко вказати, що до переліку осіб, які несуть відповідальність за внесення неправдивих відомостей до протоколів або фальсифікацію іншої виборчої документації, входять не лише члени виборчих комісій, а й інші особи, які здійснюють таку протиправну діяльність (зокрема, кандидати, представники чи уповноважені  особи політичних партій, довірені особи кандидатів на виборах або офіційні спостерігачі).  Таке уточнення сприятиме розслідуванню відповідних злочинів, суб’єктами яких є не лише члени виборчих комісій.
 • Включити до злочинів проти виборчих прав громадян – викрадення та приховування печатки виборчої комісії.
 • Суттєво посилити відповідальність за дії, передбачені частиною 4 статті 158 (щодо здійснення повторних чи за попередньою змовою групою осіб злочинів, здійснення злочинів службовою особою з використанням службового становища або у разі, якщо такі дії призвели до неможливості встановлення результатів голосування на виборчій дільниці, підсумків голосування у відповідному виборчому окрузі чи до визнання голосування на виборчій дільниці недійсним).
 • Визначити максимально широкий перелік виборчих документів, який би включав постанови,  протоколи, акти виборчих комісій, заяви та подання членів виборчої комісії чи комісії з референдуму, кандидатів на виборах, представників чи уповноважених осіб політичної партії, місцевої організації політичної партії, довірених осіб кандидата на виборах або офіційних спостерігачів, що складаються та/або подаються до виборчих комісій в межах виборчого процесу. Ці зміни дозволили б забезпечити належне розслідування випадків фальсифікації актів виборчих комісій та документів, які подаються до цих комісій кандидатами, політичними партіями, їх місцевими організаціями.

Внесення змін до статті 159 (порушення таємниці голосування)

 • Передбачити відповідальність  за фото та/або відеофіксацію виборчого бюлетеня під час реалізації виборцем права голосу.
 • Посилити відповідальність за умисне порушення таємниці голосування.

Внесення змін до статті 159-1 (порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму)

 • Посилити відповідальність за порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації, передбачивши її на рівні тяжких злочинів.
 • Передбачити можливість звільнення від кримінальної  відповідальності осіб, які добровільно повідомили про незаконне фінансування політичної партії, передвиборної агітації і сприяли розкриттю відповідного злочину.

Внесення змін до статті 160 (підкуп виборців)

 • Визнати тяжким злочином пропозицію, обіцянку або надання виборцю неправомірної вигоди за вчинення або невчинення дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права.
 • Визнати тяжким злочином здійснення передвиборної агітації шляхом надання фізичним особам, підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів, робіт і послуг.
 • Внести зміни до частини 3 статті 160 КК України, передбачивши відповідальність за обіцянку надання чи надання як юридичним, так і фізичним особам грошей чи безоплатно або на пільгових умовах неправомірної вигоди, що супроводжується передвиборчою агітацією або згадуванням назви партії, місцевої організації партії чи імені кандидата на відповідних виборах.
 • Передбачити можливість звільнення від кримінальної  відповідальності осіб, які добровільно повідомили про підготовку чи здійснення підкупу виборців і сприяли розкриттю відповідного злочину.

Внесення змін до статті 55 Кримінального кодексу

 • Передбачити можливість застосування санкції щодо позбавлення права брати участь у роботі виборчих комісій та займатися іншою діяльністю, пов’язаною з організацією та проведенням виборів на увесь час до  зняття судимості з цього виду злочину, а не лише на визначений в чинній редакції статті строк від одного до трьох років.

Ціль 4. Удосконалення Кримінального процесуального кодексу

 • Розширити можливості проведення негласних оперативних дій у справах про порушення правил фінансування виборчих кампаній (стаття 159-1 КК України) та підкуп виборців (стаття 160 КК України), що передбачатиме необхідність визнання цих злочинів тяжкими або розширення кола злочинів, щодо яких можливе застосування негласних слідчо розшукових дій на корупційні правопорушення та виборчі злочини, визначені статтями 159-1, 160 КК України.
 • Розширити права заявника щодо збору і долучення доказів при досудовому розслідуванні злочинів проти виборчих прав громадян, надання прав заявника/потерпілого щодо можливості активного подання доказів, оскарження закриття проваджень окремим громадянам, громадським організаціям.

Ціль 5. Посилення професійної компетентності представників суддівського корпусу щодо розгляду злочинів проти виборчих прав громадян

 • Запровадження регулярних навчальних семінарів та тренінгів для представників суддівського корпусу з питань судового розгляду  злочинів проти виборчих прав громадян.
 • Забезпечення єдності судової практики щодо призначення покарань для винних у вчиненні злочинів проти виборчих прав громадян, в тому числі через узагальнення судової практики Верховного суду України.

Ціль 6. Забезпечення синхронізації Кримінального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення

 • Внести до глави 15-А КУпАП (адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення) статтю щодо перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача.

Цей Перелік є попереднім і підлягатиме подальшому міжсекторальному та експертному обговоренню.  Якщо у Вас є пропозиції щодо напрямків удосконалення законодавчого регулювання чи практик правоохоронних органів у питаннях профілактики та розслідування злочинів проти виборчих прав громадян, просимо їх надіслати на електронну пошту info@opora.org.ua до 10:00 13 грудня 2016 р. Також просимо надати додаткову інформацію щодо резонансних правопорушень на місцевих виборах 2015 р., які досі не завершилися результативним розслідуванням. Пропозиції, надіслані електронною поштою, будуть узагальнені та презентовані на загальнонаціональному обговоренні, яке заплановане на 14 грудня цього року.

Цей дайджест було розроблено за фінансової підтримки Ради Європи. Висловлені тут думки жодним чином не відображають офіційну позицію Ради Європи.

Читайте також: