Минуло три місяці повномасштабної війни в Україні. Що робили впродовж цього часу народні депутати, які представляють виборчі округи Хмельниччини у Верховній Раді України – чи працювали в парламенті, підтримували звʼязок зі своїми виборцями, допомагали війську і переселенцям, – за матеріалами з  відкритих джерел досліджувала Громадянська мережа ОПОРА.

Микола Стефанчук (виборчий округ №187), який входить до фракції партії «Слуга народу», у перший день повномасштабного вторгнення, 24 лютого, поширив на своїй публічній сторінці в фейсбуці звернення Президента України Володимира Зеленського. 1 березня Микола Стефанчук опублікував відео із колегою-однопартійцем Володимиром Ватрасом, теж вихідцем із Хмельниччини, проте обраним за партійними списками. Народні депутати звернулися до росіян з попередженням, що будуть боронити свою землю до останньої краплі крові, і вимагали залишити Україну.

Відтак нардеп систематично інформує виборців про свою роботу у Верховній Раді України, публікуючи дописи з переліком ухвалених під час парламентських засідань законів та постанов.

У своєму окрузі, в місті Хмельницькому, депутат побував у травні. Про це свідчить інформація від 19 травня на сторінці у Facebook Хмельницької обласної військової адміністрації. Йдеться про зустріч зустріч голови ОВА Сергія Гамалія з головою партії «Слуга народу» Оленою Шуляк, до якої долучилися й народні депутати. Як зазначено в дописі, говорили про ситуацію в області та проблеми, які потребують вирішення, – економічні, соціальні, гуманітарні.

Місцеве інтернет-видання «НГП» також повідомляло, що під час візиту голови партії Микола Стефанчук разом з іншими обранцями – представниками області, списочниками Сергієм Мандзієм, Юрієм Заславським та Володимиром Ватрасом і депутаткою від виборчого округу №189 Оленою Копанчук, відвідали добровольче формування «Авангард». Добровольці тероборони передали нардепам законопроєкт, що мав би допомогти добровольцям ефективно виконувати свої завдання.

Сергій Лабазюк (виборчий округ №188), представник депутатської групи «Партія «За майбутнє», як свідчить інформація в соцмережах та ЗМІ, в умовах війни скеровує свою роботу в кількох напрямках: працює у Верховній Раді України, зокрема бере участь в засіданнях парламенту та профільного комітету; займається благодійністю; підтримує контакт з виборцями, розʼяснюючи їм ситуацію в державі, зміни в законодавстві, зумовлені війною, позицію державних органів з різних питань.

З першого дня повномасштабної війни нардеп активно комунікує зі своїми виборцями: через ЗМІ, офіційну сторінку в Facebook, під час візитів в округ. Вранці 24 лютого, перебуваючи у Верховній Раді України, Сергій Лабазюк на своїй сторінці у Facebook розмістив звернення до виборців, у якому закликав зберігати спокій. Наступного дня він знову звернувся до підписників сторінки – цього разу з Хмельницького, записавши звернення на фоні будівлі, де розташована його приймальня. Він схарактеризував ситуацію в державі, розповів про рішення Ради, які депутати прийняли після вторгнення.

Того ж дня депутат опублікував на своїй сторінці фото з іншими народними обранцями з Хмельниччини – мажоритарником від партії «Слуга народу» Миколою Стефанчуком та списочниками від цієї ж партії Сергієм Мандзієм та Юрієм Заславським, запевнивши виборців, що нардепи перебувають в Україні.

Обранець систематично буває в ефірі місцевого телеканалу «ТV7+» (який, до слова, повʼязують із нардепом). Під час трансляцій розповідає про останні події в державі, роботу парламенту та уряду, свою діяльність тощо. Загалом на сторінці депутата в соцмережі Facebook розміщено 10 таких відеозаписів. Він також зʼявляється в ефірі телемарафону #Uaразом, бере участь в брифінгах обласної влади.

На початку березня Сергій Лабазюк долучився до наради представників бізнесу та аграріїв, яка відбулася в приміщенні Хмельницької обласної ради. З-поміж питань, які обговорювали, – підняття цін на продукти та засоби особистої гігієни, безпеку в області, забезпечення країни агропродукцією.

Під час зустрічей з очільниками та мешканцями місцевих громад у своєму окрузі нардеп розʼяснюває ухвалені в Раді закони, рішення комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, до якого належить.

На Facebook-сторінці нардеп інформує про благодійні та волонтерські ініціативи  свого благодійного фонду «Ми поруч» та Групи компаній VITAGRO (є її почесним президентом): організацію пошиття розвантажувальних жилетів для бійців, зокрема членів тероборони з населених пунктів на окрузі, виготовлення протитанкових їжаків, передачу автомобілів для захисників, доставку гуманітарної допомоги з-за кордону тощо.

Олена Копанчук (виборчий округ №189), представниця фракції партії «Слуга народу», 24 лютого опублікувала на своїй сторінці в Facebook звернення Президента України про запровадження воєнного стану. Уже 25 лютого депутатка оприлюднила фото з Хмельницької обласної військової адміністрації, закликавши своїх підписників інформувати про проблеми.

Народна обраниця багато працювала в області та окрузі. На початку березня вона повідомляла, що об'їжджала осередки тероборони і збройних формувань Хмельницької області, збирала інформацію про потреби, направляла вантажі з допомогою. Вона також брала участь в сесії Ізяславської міської ради, що в її окрузі, там порушувала питання адаптації та соціалізації переселенців у громаді. 15 квітня нардепка побувала в Нетішині, де з міським головою обговорила актуальні робочі питання та цікавилась роботою оперативного штабу Нетішинської громади. Того ж дня зустрічалася із жінками-волонтерками у Нетішині. У сусідньому окрузі №190 Олена Копанчук вручала відзнаки Верховної Ради за заслуги перед Українським народом рятувальникам Шепетівського району.

Відповідно до інформації на сайті Хмельницької обласної ради Олена Копанчук брала участь у зустрічі між представниками бізнесу та керівництвом області, під час якої розповідала про постачання гуманітарної допомоги із-за кордону та роботу щодо прихистку жінок з дітьми.

Народна депутатка також була присутня під час візиту до Хмельницького голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк.

Команда Олени Копанчук від початку повномасштабного вторгнення активно займалася волонтерською діяльністю, доставляла гуманітарні вантажі переселенцям.

На своїй сторінці у Facebook Олена Копанчук повідомляла виборців про парламентську діяльність – ухвалені законопроєкти, зміни в законодавстві, підтримку світових лідерів, яку вони висловлювали, звертаючись до українських парламентарів.

Щодо іншої публічної діяльності народної депутатки, то вона долучалася до наради Всеукраїнська асоціація громад, у якій брали участь понад 900 представників органів місцевого самоврядування, з-поміж яких – люди зі звільнених і навіть ще окупованих територій.

Олексій Жмеренецький (виборчий округ №190), який також представляє фракцію партії «Слуга народу», на своїй верифікованій сторінці у Facebook публікував небагато інформації про безпосередньо депутатську діяльність.

Уранці 24 лютого депутат розмістив допис, у якому коротко описав ситуацію, схожий пост опублікував 25 лютого. 6 дописів стосуються роботи нардепа у Верховній Раді України, передусім він розповідав про результати засідань, власні успіхи в законодавчій сфері, інформував про візит до зруйнованої Бородянки.

Про візит депутата в округ можна довідатися з інформації на сторінці Шепетівського районного управління поліції, яке 11 травня повідомило, що Олексій Жмеренецький вручив Грамоту Верховної Ради України та нагрудний знак майору поліції.

Нардеп також брав участь в ефірах на телебаченні та писав матеріали для медіа.

На сторінці Олексія Жмеренецького – багато дописів з офіційних каналів. У березні депутат пояснив, що на період війни деяким депутатам, зокрема й йому, доручили додаткову роль комунікаторів у соціальних мережах: «Ми збираємо інформацію із десятків різних джерел, у тому числі закритих, спецслужбових, фільтруємо фейки та поширюємо у мережі багатьма мовами 24/7».

Вочевидь, з огляду на таку роль на сторінці Олексія Жмеренецького можна побачити найрізноманітнішу інформацію, повʼязану з війною: про дії уряду, досягнення української дипломатії, відеозвернення Президента України, про реакцію на вторгнення світової спільноти, власні міркування депутата з приводу російської агресії, вплив санкцій на економіку Російської Федерації тощо. Крім того, депутат публікував корисну для підписників інформацію, зокрема перелік пунктів допомоги для переселенців у Хмельницькому, закликав встановлювати додаток «Повітряна тривога», пояснював, як інформувати СБУ про переміщення ворога.

Віктор Бондар (виборчий округ №191), співголова депутатської групи «Партія «За майбутнє», перший від початку повномасштабного вторгнення допис у Facebook зробив 26 лютого. Нардеп коротко прозвітував про перші три дні оборони.

Усі три місяці нардеп провадив активну діяльність. Брав участь в засіданнях Верховної Ради України, у погоджувальній раді парламенту, під час якого вирішили звернутись до Євросоюзу та Євроради щодо невідкладного прийняття України до ЄС за спеціальною прискореною процедурою, підготувати рішення уряду та провести конфіскацію майна та активів усіх російських компаній, а також звернутисья до Генеральної Асамблеї ООН щодо виключення Російської Федерації з Ради Безпеки ООН та взагалі з ООН; долучався до прямих ефірів на телебаченні; відвідував понівечені окупантами міста. 

Як співголова депутатської групи разом з іншими керівниками фракцій Віктор Бондар зустрічався з Президенткою Європарламенту Робертою Мецолою. Під час зустрічі обговорювалили поставки озброєння, гуманітарні питання і багато інших.

Команда депутата займається благодійністю. «Пишаюсь нашою командою в Хмельницькій області. За цих пів місяця ми тихо, спокійно, але оперативно вирішили десятки питань забезпечення військових спец технікою, обладнанням (генератори, спеціальні фонарі, інструменти тощо) і унікальними різноплановими приладами (тепловізори тощо) для наших військових, які базуються в Хмельницькій області. Після війни все розкажемо, покажемо фото і всім все стане відомо! А зараз просто робимо свою справу. І не підводимо військових!» – писав Віктор Бондар 10 березня Facebook.

Інформацію про благодійні ініціативи «за сприяння народного депутата» можна побачити на сторінці Розвиток рідного Поділля.

Олександр Герега (виборчий округ №192), що також належить до депутатської групи «Партія «За майбутнє», перший допис від початку повномасштабного вторгнення на своїй офіційній сторінці в Facebook розмістив 3 березня. Він повідомив про створення гуманітарного штабу компанії «Епіцентр», власником якої є, та діяльність цього штабу. Пізніше народний обранець інформував підписників сторінки про гарячу лінію на базі Хмельницької ОВА, гуманітарний штаб.

Як свідчить інформація на сторінці нардепа у соцмережі, Олександр Герега не полишав депутатської діяльності. Він брав участь у засіданнях парламенту, долучався до засідань комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, а відтак розʼяснював, для чого було підтримано певні ініціативи, ухвалено законопроєкти та як вони працюватимуть.

Благодійна діяльність нардепа полягає головним чином у створення хабів для переселенців компанією «Епіцентр», зокрема один з таких хабів створили спільно з міською владою Запоріжжя.

Розповідаючи про діяльність Олександра Гереги після початку повномасштабної війни з Російською Федерацією, не можна не згадати нещодавній скандал, у який втрапила його компанія. У «Епіцентрі» виявили бронежилети, які волонтери, ймовірно, виготовляли для безкоштовної передачі військовим. Постачальник продукції заявив, що трапилася помилка, і закликав не шукати зради. Наразі, як повідомляли ЗМІ, мережа вилучає з продажу зазначену продукцію до завершення розслідування компетентними органами.

Ігор Марчук (виборчий округ №193), представник фракції партії «Слуга народу», від початку впровадження воєнного стану займається не лише депутатською, волонтерською та благодійною діяльністю, але й, як свідчить інформація на його сторінці у Facebook, записався до складу добровольчого батальйону «Дозор».

«Ми в нашому добровольчому формуванні «Дозор» не тільки захищаємо, а ще й допомагаємо людям постраждалим від орковської навали та нашим побратимам по боротьбі!» – писав Ігор Марчук 15 квітня.

Водночас народний обранець активно працює у Верховній Раді України, про що повідомляє на депутатській сторінці. Він, зокрема, інформував своїх підписників, що разом з колегами зареєстрував законопроєкт щодо роширення Закону про націоналізацію майна та грошей РФ на громадян РФ.

Попри те що перебуває поза округом, Ігор Марчук комунікує із земляками. Так, він зустрічався з міським головою Камʼянця-Подільського Михайлом Посітком в Києві, коли міський очільник привозив допомогу громадам Київщини. Нардеп записував відеозвернення про розвиток громади з нагоди бізнес-форуму «Нагода 22» у Камʼянці-Подільському. А також повідомляв про свій візит до міста Барвінкового, де перебували його земляки із Кам’янець-Подільського району, Нової Ушиці, Дунаївців та Ярмолинеччини.

Ще один напрямок, яким займається Ігор Марчук від початку повномасштабної війни, – благодійна та волонтерська діяльність. Нардеп організовував на своєму окрузі збір гуманітарної допомоги для мешканців Київщини, а також перезапустив роботу свого Благодійного фонду «Місто сонця» та переформатував його на гуманітарну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок війни, та невійськову допомогу силам оборони України.